9. 1. 2016 Daniel Ryl

Zpět do haly, Sparta hostí Škodovku!

Nabitý program extraligových zápasů pokračuje a po úspěšné Open Air v Brně čeká Spartu další těžké utkání. V nedělním duelu s Plzní budou svěřenci Josefa Jandače hájit druhou pozici, na které mají bodový náskok a domácí dohrávku s Brnem k dobru. Fanoušci v O2 areně se mohou těšit na ofenzivní podívanou a sparťané budou chtít navíc prodloužit sérii tří vítězných zápasů se Západočechy. Přijďte je podpořit v neděli 10. ledna od 17 hodin a svými hlasivkami jim pomoct ke čtvrté výhře v řadě.

Škoda snížila rozpočet a válí, udrží se v elitní čtyřce?

Od reprezentační přestávky si sparťané příliš volna neužili, ale trápit je to nemusí, protože se jim v posledních zápasech daří. To samé však platí také o Plzni, kterou zatím nepotkala delší série porážek a kouč Michal Straka může být spokojený. Menší krizí si indiáni prošli ve druhé polovině listopadu a na začátku prosince, kdy prohráli čtyři z pěti zápasů. Od té doby ovšem sbírají body a daří se jim také v posledních zápasech.

Třetí tým tabulky dokáže navíc vyhrávat těsné zápasy, ale zároveň střílí dost gólů. Se 112 vstřelenými brankami mmá po Liberci a Spartě třetí nejlepší útok soutěže a daří se i obraně, která patří do lepšího průměru (91 inkasovaných branek). V nedělním souboji se navíc potká tým s první a čtvrtou nejlepší přesilovkou v Tipsport extralize (24,09 % - 20,45 %), což může být nakonec rozhodující.

V pětatřicátém kole na sebe narazí dva týmy, které si v rámci Hokejových her v Brně vyzkoušeli utkání pod otevřeným nebem. Zatímco Sparta za Lužánkami zvítězila 4:2, její nedělní soupeř si odvezl porážku 2:5. V posledním zápase na ledě Hradce Králové se mu ovšem dařilo a po výhře 3:1 si připsali zasloužené tři body. K těm přispěl gólem a asistencí nejproduktivnější indián Dominik Kubalík (20+11).

Člen širšího kádru reprezentace drží v celkovém bodování soutěže druhé místo za jednoznačným lídrem Romanem Červenkou, ale s dvaceti brankami je nejlepším střelcem Plzně i celé Tipsport extraligy. Výborné statistiky má také jeho kolega Jaroslav Kracík (7+20) či obránce Jakub Jeřábek (3+22), jenž je nejlepší nahrávačem, má nejlepší bilanci +/- (+15) a je nejlepším hráčem Plzně v Radegast indexu (116). Poradí si s jeho rozehrávku defenziva Sparty?

SPARTA VS. PLZEŇ ŘEČÍ STATISTIK

SPARTA VS. PLZEŇ
Daniel Přibyl 26 (11+15)Nejproduktivnější útočníkDominik Kubalík 31 (20+11)
Michal Čajkovský 17 (8+9)Neproduktivnější obránceJakub Jeřábek 25 (3+22)
Robert Sabolič 14 gólůNejlepší střelecDominik Kubalík 20 gólů
Lukáš Pech 17 asistencíNejlepší nahrávačJakub Jeřábek 22 asistencí
24,09 %Využití přesilových her20,45 %
80,26 %Ubráněná oslabení84,03 %
0Góly vstřelené v oslabení4
428Trestné minuty celkem391
Michal Čajkovský 60 TMNejtrestanější hráčJakub Jeřábek 40 TM
Michal Barinka
prům. 21:51
Nejvytěžovanější obránceJakub Jeřábek
prům. 22:36
Jaroslav Hlinka
prům. 18:47
Nejvytěžovanější útočníkJakub Lev
prům. 18:54
Juraj Mikuš +15Nejlepší hráč ve statistice +/-Jakub Jeřábek +15
Michal Čajkovský +106Nejlepší hráč v Radegast IndexuJakub Jeřábek +116
Jan Lukáš (90,97 %)
Tomáš Pöpperle (90,37 %)
Brankáři (úspěšnost zákroků)Matěj Machovský (92,18 %)
Patrik Polívka (90,44 %)
6660Průměr diváků na domácích zápasech4587

V této sezoně dva zápasy, pět bodů pro Spartu!

Už v prvním vzájemném utkání v rámci 9. kola bylo jasné, že na sebe narazily dva ofenzivně laděné týmy. V dramatickém utkání vedli sparťané 2:0, 2:1 a v šestatřicáté minutě už 4:1. Západočeši ovšem v prvních devíti minutách třetí třetiny snížila ztrátu na jediný gól a dvě minuty před koncem poslal utkání do prodloužení Bližňák. Nastavení však netrvalo příliš dlouho, protože už v první minutě vstřelil druhou branku Daniel Přibyl a rozhodl o výhře Sparty 5:4 po prodloužení.

9. kolo: HC Sparta Praha – HC Škoda Plzeň 5:4p (0:2, 2:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 3. Kudrna, 5. Réway (Hlinka), 32. Mikuš (Pech, Čajkovský), 36. Přibyl (Sabolič), 61. Přibyl (Buchtele) - 30. Poletín (Sýkora, Bližňák), 42. Jeřábek (Kubalík, Kracík), 49. Kubalík (Kracík, Indrák), 58. Bližňák (Pulpán, Machovský). Rozhodčí: Lacina, Pešina - Zíka, Jindra. Vyloučení: 6:8, navíc Pöpperle (SPA) 10 minut. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 7691. Střely na branku: 32:31. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1, 4:4, 5:4. Nejlepší hráči utkání: Přibyl - Kubalík.

Podruhé se obě mužstva potkala v Plzni více než měsíc později. Utkání dvaadvacátého kola mělo velmi podobný průběh jako to první. Branky ovšem padaly až ve druhé polovině zápasu a zejména v jeho závěru. Ještě ve 48. minutě vedl tým Josefa Jandače pouze o nejtěsnějším rozdílem, ale následně se s brankami roztrhl pytel. Plzeň nejprve vyrovnala, Sparta za dvě minuty odpověděla a po dalších dvou minutách bylo opět vyrovnáno. Dvouminutový rozestup platil také pro třetí a vítěznou branku Sparty z hole Tomáše Netíka. Konečný stav 4:2 upravil po následujících dvou minutách Hamilton.

22. kolo: HC Škoda Plzeň – HC Sparta Praha 2:4 (0:0, 0:1, 2:3)

Branky a nahrávky: 48. Lev (Kracík), 52. Lev (Jeřábek, Kracík) - 36. Kumstát (Eminger), 50. Čajkovský (Hlinka, Mikuš), 54. Netík (Polášek), 56. Hamilton (Cingel). Rozhodčí: Hradil, Hrubý – Komárek, Ondráček. Vyloučení: 6:5. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 6120. Střely na branku: 30:32. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:4. Nejlepší hráči utkání: Lev - Lukáš.

Sestavy z posledního zápasu:

HC Sparta Praha: Lukáš – Eminger, Polášek, Čajkovský, Švrček, Hrbas, Mikuš, Kalina - Forman, Přibyl, Buchtele - Hamilton, Klimek, Sabolič - Netík "C", Pech, Kumstát - Procházka, Dragoun, Kudrna. Trenér: Josef Jandač.

HC Škoda Plzeň: Machovský – Jeřábek, Moravčík, Kadlec, Sklenička, Kudroč, Pulpán – Indrák, Kracík, Kubalík – Kratěna "C", Bližňák, Lev – Hrňa, Preisinger, Svoboda – Beran, Přikryl, Poletín. Trenér: Michal Straka.