35., neděle 10. 1. 2016
Sparta - Plzeň SPA - PLZ
Sparta: Pöpperle – Eminger, Polášek, Čajkovský, Švrček, Hrbas, Mikuš, Kalina – Forman, Přibyl, Buchtele (A) – Hamilton, Klimek, Sabolič – Netík (C), Pech, Kumstát (A) – Procházka, Dragoun, Kudrna. Trenér: Josef Jandač.
Plzeň: Machovský – Moravčík, Jeřábek (A), Sklenička, Kadlec (A), Pulpán, Kudroč – Indrák, Kracík, Kubalík – Kratěna (C), Bližňák, Lev – Hrňa, Preisinger, Svoboda – Beran, Přikryl, Poletín. Trenér: Michal Straka.
Branky a nahrávky: 43. Procházka (Dragoun, Švrček) - 13. Pulpán (Kratěna, Kudroč), 24. Kubalík (Lev, Jeřábek). Rozhodčí: Hodek, Souček - Flegl, Polonyi. Vyloučení: 8:9. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 8338. Střely na branku: 30:15. Průběh utkání: 0:2, 1:2. Nejlepší hráči zápasu: Kudrna - Kratěna.
Hokejisté Sparty nenavázali na tři výhry v řadě a v domácím prostředí prohráli s Plzní těsně 1:2. Západočeši rozhodli o své výhře v první polovině zápasu, když nejprve ve třinácté minutě otevřel při vlastním oslabení skóre Lukáš Pulpán a ve čtvrté minutě druhé třetiny využil přesilovou hru Dominik Kubalík. Sparta už pouze snížila zásluhou Martina Procházky a poprvé v této sezoně nezískala v domácím utkání ani bod.

První třetina duelu s Plzní začala opatrně. První vážnější šanci si připravili sparťané až po pěti minutách, kdy Hrbasovo nahození od modré čáry těsně před brankou tečoval lehce Sabolič, ale puk z jeho hole zamířil těsně vedle branky. O chvíli později ujížděli domácí do akce dva na jednoho, Kudrna se rozhodl pro střelu do horního rohu, jenže tam se včas objevila Machovského lapačka. Neujal se ani pokus Netíka z levého kruhu, proti kterému se hostující gólman stihl včas přesunout.

Ve třinácté minutě dostala Sparta výhodu přesilové hry, jenže během této doby si žádnou šanci nevypracovala a paradoxně sama inkasovala. Domácí zcela propadli ve středním pásmu, puk se dostal od Kudroče až k Lukáši Pulpánovi, který se v úniku dva na jednoho neukvapil a poslal puk přesně k tyčce domácí branky. Pak se ještě před domácí branku natlačil Kratěna, ale naštěstí pro Spartu jeho bekhendové zakončení zamířilo těsně vedle branky. Do kabin tak domácí odcházeli s jednobrankovou ztrátou.

Hned v úvodu druhé části mohli plzeňští navýšit skóre, ale proti Indrákově zakončení se domácí gólman vytáhl a prakticky z protiútoku prověřil obranu hostů Forman. Jenže jak jeho pokus z pravého kruhu, tak následná Buchteleho dorážka, skončila na Machovského betonech. Krátce nato se faulem provinil Netík a Sparta během jeho trestu podruhé inkasovala. Lev od modré čáry nahodil puk a Dominik Kubalík jej šikovně tečoval mimo Pöpperleho dosah. Na ledě se pak trochu přiostřilo. Nejprve putoval na trestnou lavici na čtyři minuty Čajkovský, který se provinil faulem vysokou holí, později pak zpestřili utkání domácí Kumstát a hostující Indrák. Vzájemnou bitku ovládl díky větším tělesným parametrům sparťanský útočník.

V posledních pěti minutách této části utkání pak sparťané dál marně dobývali plzeňskou branku. Skvělý Machovský byl však proti. Nevyzrál na něj v přesilovce ani Eminger, kterému plzeňský strážce branky nejprve chytil zakončení z pravého křídla, a vzápětí vyrazil i jeho zakončení z brankoviště. V obou případech domácí bek nedokázal přehodit jeho beton. Dvě minuty před přestávkou pak minula branku i Poláškova rána, a sparťané tak museli jít do třetí části s vědomím, že musí zdolat dvougólové manko.

V úvodu třetí části sice sparťané nevyužili zbytek svojí přesilové hry, přesto se nakonec snížení dočkali. Dragounovu střelu Machovský vyrazil jen před sebe, důrazný Martin Procházka byl u puku jako první a dokázal jej doklepnout pod víko. Vyrovnat pak mohl aktivní Eminger, ale z mezikruží trefil jen Machovského vyrážečku.

V závěrečné desetiminutovce pak paradoxně tempo poněkud opadlo. To se změnilo až v 55. minutě, kdy za vyhozeným pukem dosprintoval nejrychleji hostující Hrňa, byl však pod tlakem Mikuše a nedokázal přesně zakončit. Minutu před koncem se pak sparťané odhodlali ke hře bez brankáře, ale nedokázali již vyvinout tlak do branky. Nepomohlo jim ani vyloučení Lva v závěrečných vteřinách, a vůbec poprvé v sezoně tak museli v domácím prostředí skousnout ztrátu všech bodů.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): "Neodehráli jsme úplně nejlepší zápas. Řekl bych, že jsme neměli takovou tu šťávu z těch předchozích zápasů. Chyběl lepší pohyb. Ale je pravda, že Plzeň hrála velice dobře organizované v obraně a tím, že se dostala do vedení, bylo to pro nás o to těžší. Myslím, že kdybychom dnes udělali z toho zápasu nějaký bod, bylo by to pro nás dobré. Ke konci jsme však neměli patřičný tlak a některé situace jsme nesehráli dobře, včetně té power play. Mrzí nás to, ale musíme se z toho oklepat a jít do dalšího zápasu zase lépe připravení."

Ladislav Čihák (HC Škoda Plzeň): "Podařilo se nám v našem oslabení ujet, dali jsme gól na 1:0 a samozřejmě jsme věděli, že Sparta teď tři zápasy odehrála velmi dobře. Jde o kvalitního soupeře s velmi šikovnými útočníky, který umí hrát dobře do obrany. Byli jsme strašně rádi za to, že nám to tam padlo. Ve druhé třetině jsme dali gól v přesilovce, vedli jsme 2:0, ale Sparta umí otáčet zápasy a doma jsou hodně silní. Ty tři body jsou pro nás hodně cenné a je pro nás důležité, že jsme se udrželi nahoře."