CEB - SPA 4:1 - Mountfield uťal sérii výher

9., neděle 28. 9. 2008
České Budějovice - Sparta CEB - SPA
České Budějovice: Turek - Poživil, Gřegořek, Sičák, Toman, Frolo, Vydarený, Mucha - M. Hudec, Vak, Veselý - Duda, Huml, Kůrka - Kotrla, Šimánek, Sailer - Gulaš, L. Květoň, Hřebejk.
Sparta: Pöpperle (41. Duba) - Černošek, Gulaši, L. Procházka, Jan Hanzlík, Ptáček, Cunik, Bolf - Hrdel, D. Výborný, Ručinský - Netík, Broš, Kratěna - Ton, Langhammer, Podlešák - Mrňa, Dragoun, Hromas.
Branky a nahrávky: 4. Hudec (Vak, Gřegořek), 22. Sailer (Huml, Toman), 28. Šimánek (Frolo), 40. Veselý - 16. Ručinský (Kratěna). Rozhodčí: Hribik - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 9:12, navíc Gulaši (Sparta) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 6421 (vyprodáno).
ČESKÉ BUDĚJOVICE Sparťané ukončili sérii čtyř vítězných zápasů. Na jihu Čech prohráli s místním Mountfieldem 1:4, když jediný gól Holešovických vstřelil v přesilovce Martin Ručinský. České Budějovice zápas rozhodly ve druhé třetině, kterou vyhrály poměrem 3:0. Další možnost bodování budou mít sparťané již v úterý v Mladé Boleslavi.

Od prvních momentu byl MOUNTFIELD lepším celkem a už ve 26. vteřině musel za katr spartanský obránce Gulaši. Přesilovka znásobila počáteční tlak domácích. Otevření skóre ale přišlo až při hře pět na pět. Vakovo střílenou přihrávku posunul za Pöpperleho Michal Hudec. Hosté mohli rychle odpovědět, protože pár sekund nato se řítil osamocený Petr Ton na Turka. V souboje jeden na jednoho ale vyhrál českobudějovický gólman. Tahle šance byla na dlouho dobu posledním výraznějším vzrušením pro zaplněnou Budvar Arénu. Po dvaceti minutách se ale přeci jen odcházelo do šaten za smírného stavu. V přesilovce 4 na 3 se parádně trefil Martin Ručinský. Sparťanský borec dostal dostatek prostoru na levém kruhu a poslal kotouč přímo do šibenice - 1:1. A to ještě nemuselo být vše. Hosté ujeli dva na jednoho, ale Podlešák po Langahmmerově příhře nedokázal usměrnit poloodkryté klece Jihočechů. Po úvodní třetině byl stav nerozhodný.

Druhá část začala skoro dvouminutovou českobudějovickou přesilovkou pět na tři. Domácí byli usazeni před Pöpperlem, ale nedařila se jim střelba. Až těsně před dvojnásobné výhody koncem dokázali Jihočeši přetavit výhodu v gól. Huml poslal puk křižně přes brankoviště na Petra Sailera, který neměl problémy skórovat. Prostřední třetina rozháraná řadou vyloučení se ukázala být zlomovou. Domácí v ní dominovali. Pražané kladli odpor prakticky jen při přesilovkách. Právě v početní výhodě se podařilo vážněji ohrozit Turka Ručinskému. Jednou objel s vyraženým pukem ležícího gólmana, ale orazítkoval tyč. Podruhé zvolil z podobného úhlu razantnější zakončení, ale kotouč skončil opět na brankové konstrukci.

Dvě velké chyby v obraně Sparty pomohly českobudějovickému mužstvu k dalším trefám. Ve 28. minutě ujel při hře 4 na 4 Jiří Šimánek do samostatného úniku a na dvakrát překonal hostujícího gólmana - 3:1. Ani ne minutu nato vytvořila sparťanská defenzíva další hrubici. Kotrla přistrčil Gulašovi, jehož zakončení s vypětím všech sil zlikvidoval Pöpperle. Sudí Hribík ještě konzultoval situaci s videorozhodčím, ale puk brankovou čáru nepřekročil. V poslední minutě druhé třetiny navázal na Šimánka blafákem po samostatném úniku Ondřej Veselý - 4:1.

Třetí třetinu odehráli hosté v křeči. Chtěli vybojovat lepší pozici, ale už to nešlo. Naopak Jihočeši hráli to, co potřebovali a dovedli duel k vítězství. Poslední dvacetiminutovka nenabídla jedinou vyloženou příležitost. Šance se naskytly na obou stranách pouze v přesilovkách, ale jak Turek, tak střídající Duba už práci neměli.

Ernest Bokroš (trenér HC MOUNTFIELD): "Po dobrém výkonu v předchozím souboji s Třincem jsme konečně odehráli domácí zápas bez větší nervů. Vítězství proti kvalitnímu soupeři si ceníme. Průběh byl hodně ovlivněn velkým množstvím vyloučených."

Marian Jelínek (trenér HC Sparta Praha): "Z našeho pohledu patřil zápas k těm horším, inkasovali jsme po hrubých chybách. Soupeř si šel za svým od prvního střídání, my jsme k tomu přistoupili trochu lehkovážně, především ve druhé třetině, a Budějovice nás potrestaly."