KOM - SPA 2:1 - Smejkalův gól na body nestačil

6., úterý 26. 9. 2017
Kometa Brno - Sparta KOM - SPA
Kometa Brno: Čiliak – Gulaši, Krejčík, Barinka, O. Němec (A), Bartejs, Štencel – Svoboda, Hruška, Erat – Zaťovič (A), V. Němec, Haščák – Dočekal, Čermák (C), Vincour – Mallet, Nahodil, Zohorna – Gajarský.
Sparta: Aittokallio – Pavelka, Dvořák, Nedomlel, Zámorský, Mikuš, Kalina – Říčka, Reichenberg, Forman – Hlinka (C), Vrána (A), Klimek – Kumstát (A), Pech, Smejkal – Uher, Černoch, Kudrna – Rousek.
Branky a nahrávky: 40. O. Němec, 54. Dočekal (Gulaši, Haščák) – 9. Smejkal (Kumstát, Pech). Rozhodčí: Hodek, Pražák – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:4. Bez využití.  V oslabení: 0:0. Diváci: 7 700. Střely na branku: 26:34. Průběh utkání: 0:1, 2:1. Nejlepší hráči utkání: Marek Čiliak - Sami Aittokallio.
Sparťané vstoupili do dohrávky 6. kola proti Kometě Brno lépe a zaslouženě šli do vedení. Kumstátovu střelu tečoval nohou Jiří Smejkal, pro kterého to byl vůbec první extraligový gól. V poslední vteřině druhé třetiny ale soupeř dokázal srovnat a ve třetí třetině vyrovnaného a dramatického utkání nakonec přiklonil vítězství na svoji stranu.

Do první šance zápasu se dostal obránce Komety Ondřej Němec, který si zkušeně počkal, ale nezamířil přesně. Poté už úřadovali hlavně sparťané. Jejich první útočná formace si vytvořila velký tlak, prosadit se zkoušeli Reichenberg, Říčka i obránce Kalina. Střelu Pavelky zase Čiliak vytáhl lapačkou.

Poté už přišel první zásah. Zámorský založil celou gólovou akci dlouhým pasem od vlastní branky, na který si počkal Pech. Ten dával na Kumstáta, jehož střelu tečoval stehnem mimo Čiliakův dosah Jiří Smejkal. Ten si tak připsal kuriózní první gól ve Spartě i v extralize.

Kometa se z obdržené branky rychle oklepala a ve druhé polovině první třetiny začala více zaměstnávat finského brankáře Sparty. Aittokallio se zaskvěl při šanci Čermáka, který lehce obešel Pavelku a mířil k tyči. Ta Spartu zachránila o chvíli později, když se od ní odrazil puk při střele Svobody do odkryté části branky.

Hra v úvodu druhé části byla klidnější až do šance Klimka, který chtěl trefit mezírku mezi gólmanem a tyčkou. Ve 27. minutě přišlo první vyloučení zápasu, a to na straně Komety. Sparta ale početní výhodu nedokázala využít. Situace, kdy se do sebe zamotali Vrána s Barinkou a narazili do brněnské branky, se obešla bez vyloučení. Další velkou šanci na zvýšení náskoku měl Černoch, ale Čiliak se bleskově přesunul a efektně a zároveň efektivně máchl lapačkou.

Následně si Kometa zahrála hned dvě přesilové hry po sobě. V obou si dokázala vytvořit tlak, ale zároveň si nepohlídala zadní vrátka. Při první přesilovce ujeli Forman a Smejkal, který zkoušel kotouč doklepnout ze vzduchu, při té druhé zase ujížděl na Čiliaka osamocený Uher a gólman Komety s porcí štěstí zasáhl. Když už se oba týmy chystaly do kabin, přišel v čase 39:59 vyrovnávací gól. Po zaváhání obrany zavěsil puk pod břevno Ondřej Němec.

Sparťané se během přestávky oklepali ze smolného gólu inkasovanému v poslední vteřině zápasu a ve třetí třetině započali snahu o znovunabytí náskoku. Cesta k brance Komety už ale byla výrazně trnitější než v prvních dvou třetinách. A to i ve druhé přesilovce, kdy se Kometa dlouho skvěle bránila. Pak se přišla obrovská šance Černocha, který si natáhl Čiliaka a poslal kotouč pod jeho betonem. Brankář ale kotouč zpomalil a ten pomalu doklouzal k tyčce, kde se zastavil.

Vyloučený Mallet poté vyjel z trestné lavice a hned se připojil k Zohornovi, ale obránce Sparty jejich přečíslení překazil zachycením finální nahrávky. V početní výhodě na straně Komety byl blízko gólu Štencel, proti kterému skvěle zasáhl Aittokallio. Po chvíli později už ve hře v pěti ale už neměl šanci zareagovat. Střelu Gulašiho totiž před brankou skvěle tečoval Martin Dočekal.

Sparťané měli ještě šanci srovnat v přesilovce, která se jim nevydařila ideálně, a poté ve hře bez brankáře. Toho sparťanská lavička odvolala minutu a 35 sekund před koncem zápasu a po dalším vyloučení Komety navíc Pražané mohli hrát v šesti proti čtyřem, ale prakticky ihned sami také faulovali a nic víc už nestihli.

Kamil Pokorný (HC Kometa Brno): "Věděli jsme, že nás čeká těžké utkání, což se potvrdilo. Chtěl bych vyzvednout nesmírnou bojovnost, ve které nás podporovali vynikající diváci. Samozřejmě nám sílu vlil vyrovnávací gól čtyři desetiny sekundy před koncem druhé třetiny. Chtěli jsme být trpěliví. Věřili jsme, že nějaký gól dáme. Nakonec se to v hektickém závěru povedlo. I když jsme v posledních minutách hráli v oslabení, tak si už mužstvo výhru nedalo sebrat."

Jaroslav Nedvěd (HC Sparta Praha): "Přijeli jsme do Brna po dobrém zápase, který jsme odehráli s Hradcem Králové. Nic jsme v sestavě proto neměnili. Naši hráči pracovali dobře až do osudné čtyřicáté minuty, kdy jsme udělali hrubou chybu. Trošku jsme tím dali Kometě vítr do plachet. V závěru už byl zápas o jednom gólu. Ten dala Kometa, která byla šťastnější. Byl stejný, jaký jsme dali v první třetině."