LAU - SPA 2:4 - Vítězný vstup do turnaje

přát., úterý 9. 8. 2016, turnaj Hockeyades v Le Sentier
Lausanne (SUI) - Sparta LAS - SPA
Lausanne (SUI): Huet – Lardi, Trutmann, Fischer, Borlat, Gobbi (C), Junland, Nodari – Deruns, Mieville, Ryser – Danielsson, Jeffrey, Ledin – Pesonen, Froidevaux, Walsky – Antonietti, Augsburger, Kneubuehler – Genazzi.
Sparta: Pöpperle – Švrček (A), Čajkovský, Gernát, Hrbas, Kalina, Eminger – Klimek, Cingel, Ihnačák – Komárek, Hlinka (C), Forman – Kumstát, Pech, Kudrna – M. Procházka, Černoch, Havel – Netík.
Branky a nahrávky: 14. Kneubuehler (Antonietti), 59. Gobi (Danielsson, Junland) – 35. Gernát (Ihnačák), 36. Gernát (Kudrna), 45. Kumstát (Kudrna, Kalina), 60. Ihnačák (Klimek). Rozhodčí: Clément, Massy – Gnemmi, Huguet. Vyloučení: 6:8. Využití: 0:0. V oslabení: 1:1. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 2:3, 2:4.
I třetí přípravný duel přinesl vítězství. Sparťané vstoupili úspěšně do turnaje ve švýcarském Le Sentier. Proti prvnímu soupeři, kterým byl HC Lausanne, svěřenci kouče Kalouse nejprve tahali za kratší konec lana. Ale zlepšeným výkonem si získali vedení a zápas hraný ve vysokém tempu dovedli k výhře 4:2. O úvodní dvě branky se postaral Martin Gernát, další góly přidali Petr Kumstát a do prázdné branky Brian Ihnačák.

Sparťanům se úvodní třetina nevydařila podle představ. Hráči Lausanne svého soupeře převyšovali zejména v pohybu a důrazu. V úvodní desetiminutovce se gólman Tomáš Pöpperle, který se postavil poprvé do branky v rámci letošní přípravy, pořádně zapotil. Na tvrdou ránu Danielssona v páté minutě bez otálení navázal Jeffrey a dvakrát prověřil sparťanského brankáře.

Pöpperle pokračoval ve svém představení při vyloučení Švrčka. Následně zlikvidoval samostatný únik Kneubuehlera, závar po ráně Rysera a dvě tutovky Pesonena. Jen díky sparťanskému strážci brankoviště stále svítily na ukazateli skóre dvě nuly. To se změnilo až ve 14. minutě. Paradoxně ve vlastním oslabení ujeli hráči švýcarského celku do protiútoku, který zakončil Johhny Kneubuehler - 1:0

I po úvodní trefě utkání měli dále navrch borci z Lausanne a Pöpperle předváděl další povedené zákroky. Celkem jich bylo v prvním dějství dvanáct. Na druhé straně sparťané zahrozili poprvé až v šestnácté minutě díky akcím Černocha a Netíka. Za prvních dvacet minut si započetli pouhé dva střelecké pokusy a jednogólový deficit pro ně byl po úvodní části hodně lichotivý.

Druhá třetina? To už byl úplně jiný zápas. Pražané do ní vstoupili mnohem kurážněji, okamžitě vystartovali do ofenzivy a šanci měl Cingel. Hra svěřenců kouče Jiřího Kalouse byla nepoměrně svižnější, přístup aktivnější a zvýšila se i tvrdost v osobních soubojích, které bylo v předchozí části velmi pomálu. Pöpperle si stihl připsat důležité zákroky proti Pesonenovi a Ryserovi. Jinak ale dominovali sparťani. Do poloviny zápasu si připsali řadu příležitostí, ale skórem ne a ne pohnout.

Velká šance se naskytla ve 33. minutě, kdy během osmi vteřin dostal soupeř dva menší tresty a byla z toho dlouhá přesilovka pět na tři. Český vicemistr ždímal švýcarského protivníka jak mokrý hadr. Ihnačák předložil kotouč Hlinkovi, ale ten střílel jen do břevna. Další tutovou šanci měl Černoch, legendární gólman Huet ale stále odolával. Ve chvíli, kdy skákal na led druhý vyloučený hráč a již se hrálo v plném počtu, propadla do sítě střela od modré čáry, jíž měl na svědomí Martin Gernát - 1:1

Ani ne dvě minuty poté přišla další gradace sparťanského zlepšení. A byl to opět Martin Gernát, který si tentokrát nabruslil před branku a usměrnil do sítě Kudrnovu pobídku - 1:2. V tu chvíli se hrál rychlý, přímočarý hokej a na obou stranách byla k vidění celá řada povedených momentů. Naštěstí pro sparťany se jich většina registrovala před švýcarskou brankou. Až do chvíle, kdy se nechal vyloučit Čajkovský a chvíli na to Hrbas. Dvojnásobné početní výhodě soupeře ale díky skvělému Pöpperlemu česká družina odolala.

Třetí třetinu zahájili sparťané v obdobném gólovém rytmu, jako tu předchozí. Stejně jako se Lausanne prosadilo ve vlastním oslabení, tak to zvládla i Sparta. Při vyloučení Pecha nejprve gólman Pražanů lapil Jeffreyho střelu, a pak na 3:1 zvýšil v nepřehledné situaci Petr Kumstát, čemuž předcházel Kudrnův neúspěšný samostatný únik. Hra měla i nadále obrovský drajv z obou stran. Jak Pöpperle, tak Huet měli mnoho práce s pilnými střelci soupeřů. Oba však v tu chvíli srdnatě odolávali nátlaku a další kotouč za sebe nepropustili.

Skóre se na časomíře změnilo až před koncem třetí dvacetiminutovky, a to dokonce hned dvakrát. Lausanne odvolalo svého brankáře dvě minuty před sirénou a risk v podobě power play se mu vyplatil. V počtu 6 na 5 se dokázal prosadit John Gobi, jenž dorážel zblízka před sparťanskou bránou. Po snížení na 2:3 hráli Švýcaři stále bez gólmana, jenže puku se chopil sparťan Brian Ihnačák, který v čase 59:49 rozhodl o vítězství Sparty 4:2.