PCE - SPA 5:0 - Putování venku se nepovedlo

19., pátek 27. 10. 2006
Pardubice - Sparta PCE - SPA
Pardubice: Lašák – Čech, Šeda, Snopek (A), Havíř, Koma, Čáslava, Linhart – Mrázek, Blažek, Ondřej – Sýkora, Hlinka (C), Rolinek – Čaloun, Tvrdík, Pivko – Kolář, Koukal, Andrašovský
Sparta: Salfický – Ptáček, Stehlík, Vykoukal, Hanzlík, Benýšek, Černošek, Protivný, Mrázek – Hromas, Hlinka, Hlaváč – Ton, Štrba, Kratěna - Netík, Sivek, Langhammer – Vrbata, Krätzer
Branky a nahrávky: 6. Čaloun (Tvrdík), 37. Andrašovský, 43. Havíř (Kolář), 47. Mrázek (Blažek), 58. Sýkora. Rozhodčí: Homola – Gebauer, Lederer . Vyloučení: 6:9, navíc Andrašovský 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 9300 (vyprodáno).
Utkání v Pardubicích završilo čtyřzápasové sparťanské cestování po kluzištích soupeřů, které Pražané nečekaně vůbec nezvládli a domů nevezou ani jeden bod. Vyrovnané utkání se lámalo ve své druhé půli, kdy domácí odskočili na rozdíl dvou branek díky Salfickým nešťastně sraženému nahození. Definitivní k.o. přišlo hned po druhé přestávce po krásné přesilovkové souhře. Sparta se tak nadále v tabulce propadá.

Zaplněná ČEZ Arena v Pardubicích se dostávala do varu pomaleji. Opatrný začátek příliš pohledného hokeje nepřinesl, chudý byl rovněž na šance. První vážnější příležitost skončila brankou. To když v 6. minutě z nenápadné akce udeřil Čaloun při signalizované výhodě. Svůj projektil namířil ke vzdálenější tyči nad beton Salfického. Vzápětí ze stejného místa pálil Blažek, tentokrát si situaci hostující brankář pohlídal. Hosté Lašáka mezi tyčemi oťukávali především střelami z dálky. Nejaktivněji si v tomto směru počínal Netík, v krátkém sledu ale třikrát před domácí svatyní neuspěl. Úvodní dějství zakončila pohledná teč Koukala, jenž se snažil usměrnit za brankovou čáru ostrý příklep Snopka.

Prostřední dvacetiminutovka začala dvojnásobnou výhodou Sparty, ta ale za více než půl minutu nedokázala nic vymyslet. Domácí mohli Pražany potrestat záhy. Čaloun netrefil zcela odkrytou bránu, Tvrdík zase zle naložil s příležitostí, kterou mu nabídl chybující Stehlík. Sparta odpovídala dravým průnikem Hlaváče, toho zcela osamoceného vychytal pozorný Lašák. Obě mužstva o sobě nejvíce dávala vědět paradoxně v oslabení. Na jedné straně nezvládl Koukal z brankoviště doklepnout touš za čáru, na opačné straně kluziště zase Štrba jedovatou ranou pozdravil lapačku slovenského gólmana. Také domácí Moeller měl možnost v závěru dvojnásobné výhody, naložil s ní ale prachbídně. Chuť si zpravil až následně ve 37. minutě, kdy Salfického překvapila zpoza branky bekhendová střela Andrašovského.

Naděje Pražanů na úspěch vzal definitivně začátek poslední třetiny. Nejprve stoprocentní šanci prováhal Andrašovský, jeho zaváhání však ve 43. minutě napravil Havíř. Od modré čáry trefil odkrytou horní polovinu branky. O čtyři minuty později navíc při hře čtyři na čtyři chyboval Salfický, když unáhleně skočil pod nohy Mrázkovi, který jej obelstil kličkou a pohodlně dovezl puk do prázdné svatyně hostí. Rázem se hokej změnil v podívanou na jednu branku a Salfický se musel řádně ohánět. Tlak domácích uťal až zákrok Andrašovského na hlavu Černoška, za který si slovenský útočník vysloužil trest do konce utkání. V dlouhé přesilovce si Pražané příležitosti vytvořili, nervozita a psychická deka však převažovala na jejich holích a v koncovce scházel klid. Když v oslabení v 57. minutě unikl všem rychlík Sýkora a procedil puk Salfickému mezi chrániče, nebylo již v závěru o co hrát. Domácí si výsledek pohlídali a hosty k ničemu nepustili. Poprvé v sezóně odešla Sparta z ledu bez vstřelené branky.

Miloš Říha (Pardubice): "První dvě třetiny jsme hráli v křeči, po třetím jsme se po gólu uklidnili a Spartu jsme jednoznačně přehráli. K ničemu jsme je nepustili. Je to výsledek celého týmu, který se dal dohromady a jsem rád, že jsme Spartě vrátili porážku z Prahy."

František Výborný (Sparta): "Dvě třetiny jsme s Pardubicemi drželi krok, dokonce jsme domácí přestříleli, ale efektivita nám venku nevychází, proto jsme tak neúspěšní. Kladli jsme důraz na to být lepší v oslabení, což se nám dvě třetiny dařilo, ale třetí gól nás srazil a domácí pak jasně dominovali. Do třetí třetiny jsme šli s tím, že se pokusíme dát kontaktní gól a situaci zkomplikovat. Dopadlo to jak jinak."