SBA - SPA 3:5 - Sparťané vstoupili do ET výhrou

ET8, úterý 14. 8. 2012
Slovan Bratislava - Sparta SBA - SPA
Slovan Bratislava: Konrád - Boumedienne, Tabaček, Sigalet, Printz, Švarný, Štajnoch, Mihalik, Bakoš - Vondrka, Bližňák, Miklík - Bartovič, Kreps, Dravecký - Hudáček, Kytnár, Kukumberg - Ölvecký, Šťastný, Mikúš.
Sparta: Schwarz - Milam, Vallin, Hanzlík, Gawryletz, Krstev, Philipp, Kočí - Pacovský, Broš, Rachůnek - Ton, Hlinka, Tenkrát - Jánský, Luňák, Bahenský - Y.Treille, Přibyl, Forman - Simon.
Branky a nahrávky: 13. Kukumberg (Kytnár), 29. Vondrka (Boumedienne, Miklík), 42. Ölvecký (Šťastný) - 15. Forman (Y. Treille, Hanzlík), 26. Jánský (Luňák), 32. Hlinka (Ton), 42. Ton (Gawryletz, Hanzlík), 60. Ton (Tenkrát, Hlinka). Rozhodčí: Baluška, Müllner - Junek, Tvrdoň. Vyloučení: 1:5, navíc Štajnoch (SBA) 5 min plus do konce utkání. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 8843. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:4, 3:4.
B r a t i s l a v a - První utkání v letošním ročníku European Trophy a hned výhra. A to dokonce na ledě celku hrajícího KHL. Sparťané v atraktivní přestřelce na bratislavském ledě zvítězili zejména díky dvěma zásahům Petra Tona a skvělému výkonu gólmana Marka Schwarze.

Sparta v silné sestavě včetně nejnovější posily, centra Jaroslava Hlinky, se do střetnutí s týmem KHL vrhla bez bázně a hany a v prvních minutách měla na ledě převahu. Domácí se ale postupně osmělovali a v páté minutě už měl napilno i Marek Schwarz, kterého zkoušel prostřelit najetý Vondrka. Po mírném útlumu se v polovině prvního dějství přihlásil o slovo sparťanský kanonýr Petr Ton. Mezi kruhy ale nedokázal ideálně trefit nabídnutý puk.

To útočník Slovanu Milan Kukumberg si ve velké šanci na druhé straně vedl lépe. U mantinelu prošel kolem Philippa a backhandem překonal Schwarze. Vedení ale Bratislavským vydrželo jen dvě a půl minuty. Střelu Yoricka Treilleho totiž pohotově tečoval Miroslav Forman, a srovnal tak za Spartu krok. V samém závěru první dvacetiminutovky ještě hrozili Kytnár a Bližňák, ale Sparta nerozhodný stav za velkého přispění Schwarze ubránila.

V úvodu části druhé se se šancemi na obou stranách doslova roztrhl pytel, oba brankáři likvidovali obrovské tutovky soupeře. Jako první v kanonádě kapituloval Konrád. Po nádherné nabídce Luňáka dostal puk za jeho záda Peter Jánský. Ani Holešovickým však vedení dlouho nevydrželo, z dorážky se v přesilové hře při vyloučení Hlinky prosadil Michal Vondrka.

Sparťanský centr ovšem svůj prohřešek brzy odčinil. Po dalších třech minutách se Jaroslav Hlinka prosadil rovněž z dorážky, když stál ve správný čas na správném místě po střele Tona z mezikruží a vrátil Spartě vedení. To pomohl udržet dalšími skvělými zákroky Schwarz, který se vytáhl zejména po akci Miklíka a následné dorážce. Se štěstím si gólman Pražanů nakonec poradil i s nebezpečným přečíslením Bartoviče a Miklíka těsně před sirénou.

V úvodu třetí třetiny dohrávala Sparta svou první přesilovou hru. A když už se zdálo, že z ní nic nebude, prosadil se pouhou vteřinu po návratu Boumedienna Petr Ton, který doklepl za Konráda odraženou střelu obránce Gawryletze. Jak už ale bylo v zápase zvykem, přišla rychlá odpověď. Tentokrát dokonce již po třinácti vteřinách, kdy snížil Petr Ölvecký. Přiblížení na rozdíl jediného gólu domácí nabudilo a Schwarz byl zasypán další sprškou střel z holí Bratislavských.

Přestože Slovan Spartu přestřílel, vyrování se především díky výborně chytajícímu Schwarzovi nedostal. Sparta naopak po trestu pro Štajnocha za nevybíravý faul na Luňáka dokázala své vítězství v prvním zápase letošního ročníku European Trophy potvrdit do prázdné branky prostřednictvím druhé branky Petra Tona.