45., středa 11. 2. 2015
Sparta - Kometa Brno SPA - KOM
Sparta: Janus – Pilař (A), Polášek, Ďaloga, Mikuš, Piskáček, Barinka, Mikuš – Přibyl, Hlinka (A), Klimek – Sabolič, Buchtele, Vondrka – Kumstát, Pech, Rolinek (C) – Procházka, Volek, Forman. Trenér: Josef Jandač.
Kometa Brno: Čiliak - Ptáček, Kempný (A), Kováčik, Hanzlík, Kuboš, Malec - Ton, Hruška (A), Honejsek - Vondráček, Koreis, Dočekal - Zohorna, Čermák (C), Káňa - Mrázek, Němec, Ostřížek. Trenér: Vladimír Kýhos.
Branky a nahrávky: 47. Klimek (Pilař), 50. Rolinek (Kumstát, Polášek) - 2. Dočekal, 22. Vondráček (Koreis), 41. Hruška (Kempný). Rozhodčí: Pešina, Souček - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 6:11. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 7729. Střely na branku: 38:31. Průběh utkání: 0:3, 2:3. Nejlepší hráči utkání: Rolinek - Vondráček.
Ani podruhé v probíhající sezoně nedokázali sparťané v domácím měření sil s Kometou bodovat. V utkání, kterému předcházelo ocenění nejproduktivnějšího hráče sparťanské historie Jaroslava Hlinky, byli sparťané střelecky aktivnější, avšak třígólové manko se jim i přes snížení a zvýšený tlak v závěru zápasu smazat nepodařilo. V tabulce tak klesli na čtvrté místo.

Zápas ve slavnostním duchu neměl pro domácí šťastný začátek. Už ve druhé minutě zmrazil ochozy Tipsport areny sparťan Mikuš, který si neopatrně zpracovával puk rukavicí před vlastní brankou a ten k údivu všech skončil za zády gólmana Januse. Branka byla připsána brněnskému Martinu Dočekalovi. Brzo inkasovaný nešťastný gól pak ovlivnil celý průběh první třetiny a jakoby předznamenal další průběh. O chvíli později se kolem mantinelu protáhl navrátilec Přibyl, ideálně našel oslavence Hlinku, ten však jen těsně minul horní roh Čiliakovy branky.

Sparta se pak sice častěji tlačila do útoku, ale nedařilo se ani v přesilových hrách. Při vyloučení hostujícího Koreise se Pražané dokonce vůbec nedostali do zakončení. Přesto těsně před přestávkou mohli vyrovnat. Do samostatného úniku se dostal Klimek, v zakončení byl ale faulován a dostal možnost reparátu. Při trestném střílení volil střelu na Čiliakovu vyrážečku, ale trefil jen hůl gólmana hostů. Do kabin se tak šlo za stavu 0:1 pro Kometu.

Ani vstup do druhé třetiny se Pražanům vůbec nevydařil podle jejich představ. Janus ve snaze zastavit útok hostů vyjel z branky, situaci sice i přes atakování ze strany Koreise ustál, ovšem jeho spoluhráči jej v obranném pásmu nepodpořili, nedokázali vyhodit puk, ten se dostal za branku k Tomáši Vondráčkovi, který ji obkroužil a zasunul puk k levé tyči. Sparťanům se i nadále lepila smůla na hole. V 27. minutě mohl snížit opět Hlinka, ale v samostatném úniku na gólmana Komety nevyzrál.

Sparta se tentokrát nemohla opřít ani o přesilové hry. Při výhodě pěti proti třem se ocitl sám před Čiliakem Rolinek, kterému už stačilo jen zavěsit do odkryté branky, ale strážce brněnské svatyně se stihl zázračně přesunout a uchránit čisté konto. Domácím se i nadále nedala upřít snaha, ale i ve stoprocentních šancích doplácela na vlastní nepřesnost a výborného gólmana hostů. V další obrovské šanci se pak ocitl Pech, ale jeho bekhendová klička poslala puk těsně vedle branky.

Bohužel pro Spartu, i třetí část měla navlas stejný začátek, jako dvě předcházející. Diváci se ještě ani nestačili usadit na svá místa, když se puk na pravém kruhu dostal ke zcela volnému Janu Hruškovi, který našel mezírku v Janusově postoji. Sparta poté zvýšila obrátky, zabrala v důrazu před brankou, a to se za chvíli vyplatilo. V nepřehledné situaci před brankou se nejlépe zorientoval Lukáš Klimek, protlačil puk za rozhozeného Čiliaka a poprvé rozjásal domácí fanoušky. O chvíli později bylo na brankovišti Brna opět rušno, ale v brance tentokrát místo puku skončil domácí Buchtele.

Ale v padesáté minutě už se na sparťanské straně skóre rozsvítilo číslo dvě. Při vlastním oslabení ujeli domácí ve dvou na jediného bránícího hráče. Tuto příležitost ještě nevyužili, ale Kumstát následně vypálil od modré čáry a Tomáš Rolinek bekhendem bleskově vrátil vyražený puk do branky. Mohlo být pro domácí ještě veseleji, Kometa vypadla z tempa, Pech přešel středem hřiště přes dva hráče, ale v zakončení netrefil branku.

V tu chvíli jakoby Sparta chytila druhý dech. Na Čiliaka se valila jedna šance za druhou, v největší z nich se ocitl Vondrka, ale svoji bekhendovou kličku nedokázal usměrnit do branky. Sparťané pak necelé tři minuty před koncem dosáhli branky, ale pro postavení obránce Ďalogy v brankovišti nemohla být uznána. V závěru ještě sparťané odvolali gólmana Januse, ovšem ani přes velký tlak a další možnost Rolinka, už se skóre nezměnilo. I ve druhém domácím utkání letošní sezony s Kometou, tak Sparta odešla z ledu poražena.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): V prvních dvou třetinách jsme určitě nepodávali optimální výkon, nehráli jsme dobře. Neproměnili jsme samostatný nájezd, trestné střílení, ani dvě dlouhé přesilové hry pět na tři, při nichž jsme vůbec nezakončovali a soupeř nám to vyhazoval až k nám do pásma. Hráli jsme je špatně. Až po třetím inkasovaném gólu ve třetí třetině jsme začali hrát a byl to bohužel zase festival neproměněných šancí, kdy jsme po těch dvou vstřelených brankách měli další minimálně tři až čtyři vyložené šance, které jsme neproměnili a nebereme ani bod.

Karel Beran (HC Kometa Brno): Byla přestávka a docela dlouhý čas na trénink. My jsme se o to více na zápas soustředili a ukázali si nějaké věci. Měli jsme velký respekt před soupeřem s ohledem na dva jeho výsledky před pauzou, jež hovořily za vše. Věděli jsme o síle soupeře v přesilovkách, měli jsme i štěstí, zachytal nám gólman. Myslím, že 50 minut jsme zahráli výborně, pak nás Sparta dostala trochu pod tlak, ale závěr jsme ubojovali. Takže velká spokojenost.