SPA-KVA 5:2 - Sparťanské přesilovky rozhodly

SF1, středa 18. 3. 2009
Sparta - Karlovy Vary SPA - KVA
Sparta: Přikryl - Pilař, Gulaši, Vykoukal, Jan Hanzlík, Černošek, S. Hudec - D. Výborný, Broš, Kratěna - Ton, Langhammer, Netík - Hromas, Koreis, Hrdel - Látal, Podlešák, Kafka
Karlovy Vary: Mensator - Němec, Řezníček, Duben, Čutta, Mudroch, Prošek, Bombic, K. Černý - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Hluchý, Pech, Kristek - Milan Procházka, Melenovský, Skladaný - Zucker, Sailer, Dej
Branky a nahrávky: 6. Langhammer (Ton, Vykoukal), 9. Ton (Vykoukal), 21. D. Výborný (Kratěna, Pilař), 45. Vykoukal (Broš, Ton), 48. Kratěna (Broš, D. Výborný) - 12. Sailer (K. Černý), 53. Bombic (Kristek). Rozhodčí: Šindler, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:6, navíc Milan Procházka (K. Vary) 10 min. Využití: 3:0. Diváci: 8285. Stav série: 1:0.
Obě mužstva v prvním vzájemném střetu v play-off hrála po delší přestávce, díky rychlému postupu ze čtvrtfinále. Sparta byla celý zápas aktivnější a to se jí také vyplatilo. Domácí po prvním dějiství vedli o jednu branku. Svůj náskok i díky dobře sehraným přesilovkám nadále navyšovali. Hostům se ke konci podařilo výsledek jen kosmeticky upravit. Sparta tak udělala první semifinálový krůček pravou nohou.

Úvod zápasu byl opatrný z obou stran. Oba brankáři se mohli protáhnout při slabých střelách hráčů z obou táborů. Proto první branka v zápase přišla jako blesk z nebe již v 6. minutě. Ton zajel s pukem až za Mensatorovu branku, zadovkou našel na první tyči najetého Jakuba Langhammera, který neměl problém trefit odkrytou branku. O pár chvil později mohl vyrovnat Pech, ale Přikryl byl na místě. Tak se prosadila opět Sparta, přesněji řečeno aktivní Petr Ton, který se bekhendovou střelou z mezikruží trefil přesně nad Mensatorův beton.

Karlovy Vary nesložily zbraně, což se jim vyplatilo. Tři čtvrtě minuty po Tonově brance se jim podařilo snížit. Sraženou střelu karlovarského Černého našel Petr Sailer přesnou střelou pod horní tyčku snížil na rozdíl jediné branky. To vše se událo do poloviny první třetiny. Poté se hra přelévala z jedné strany na druhou, ale bez větších brankových příležitostí. Kromě střely Tomáše Netíka, který v 16. minutě nastřelil spojnici hostující branky.

Druhou třetinu načala drzá kličkovaná Broše, sparťanský útočník byl však při svém snažení faulován. V pořadí 2. přesilovku sparťané využili. Kratěna přihrál o zadní mantinel Davidu Výbornému číhajícímu před brankovištěm a z oblíbené pozice se kapitán domácích nemýlil. Karlovarští hokejisté se snažili vynutit si vířením v útočné třetině vyloučení na straně domácích a v tomto ohledu se jim docela dařilo. S využíváním početních výhod to však bylo horší. Z ojedinělých šancí jmenujme Mudrocha v 34. minutě, který obdržel přesnou přihrávku zadovkou od Pecha. Trefil ovšem jen dobře chytajícího Přikryla. A když Energie nepotrestala ani sparťanskou hru v šesti, ujmuli se iniciativy opět Pražané. Ani těm už se ovšem do konce druhé dvacetiminutovky skórovat nepovedlo a tak hráči odcházeli do kabin za stavu 3:1 pro Spartu.

Suverenita domácích v play off se potvrdila i v posledním dějství. Vyloučený Kristek sledoval z trestné lavice Vykoukalovu dělovku ze střední vzdálenosti. Gól vstřelený v čase 44:21 musel posoudit videorozhodčí, puk totiž prošel skrz síťku. Publikum hnalo své hráče za pátým gólem a záhy se dočkalo. Pod „bůrem“ zůstane podepsaný Ondřej Kratěna. Jeho partner v útoku Michal Broš na sebe navázal snad tři obránce a sparťanská osmnáctka měla dost prostoru i času na zakončení do odkryté klece. Sparťané za rozhodnutého stavu ubrali na koncentraci a utkání se víceméně jen dohrávalo. Hosté díky tomu potom korigovali díky Bombicovi na 5:2 v 53. minutě, jejich gól už ale nic neřešil. I přes několikaminutový závěrečný výpadek potvrdila Sparta nedobytnost TESLA ARENY v letošním play off, zaslouženě zvítězila 5:2.

František Výborný (Sparta): "Pro nás je důležité, že jsme zvládli první utkání doma. Radost však bude jen do půlnoci, ve čtvrtek nás čeká nové utkání. Dobře si uvědomujeme, že Vary jsou loňský finalista a má silné a sebevědomé mužstvo. Utkání budou určitě gradovat."

Josef Paleček (Karlovy Vary): "Sparta vyhrála zaslouženě. Měla dobře zorganizovanou obranu, ukázala své přednosti tam, kde má sílu. To znamená v útočném pásmu, kde chodila agresivně před branku. Navíc využila přesilové hry, což je její silná zbraň. Nám naopak přesilovky nešly tak, jak bychom si představovali. Byli jsme pomalejší. Dlouhá přestávka byla na naší hře znát, hlavně na začátku utkání. Prvních deset minut jsme nebyli tak pohybliví, jak jsme chtěli. Na hráčích bylo vidět, že zápas dlouho nehráli."