28., úterý 4. 12. 2007
Sparta - Litvínov SPA - LIT
Sparta: Altrichter - Černošek, Jerofejevs, Vykoukal, Protivný, J. Nedvěd, Jan Hanzlík, Tabaček - Vaic, P. Nedvěd, Hromas - Ton, Langhammer, Štrba - Netík, Sivek, Melichárek - Mrňa, Podlešák, Vondráček - od 41. navíc Zelenka.
Litvínov: J. Hübl ml. - Poživil, Šlégr, Hranáč, Punčochář, Vobořil, Skuhrovec, Tůma - J. Černý, Reichel, Lukeš - Jenáček, Branda, Kubinčák - Sklenička, Benda, Trávníček - Machulda, Rindoš, Bednařík.
Branky a nahrávky: 39. Netík (Sivek), 39. Štrba (Ton), 50. P. Nedvěd (Langhammer) - 54. Jenáček (Punčochář). Rozhodčí: Fraňo - Čížek, Prchal. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:1. Diváci: 4883.
Sparta zapomněla na listopadové trápení a po čtyřech domácích prohrách konečně zvítězila. Hokejisté úřadujícího mistra byli v průběhu celého zápasu aktivnější a vítězství si plně zasloužili. Rozhodla devětatřicátá minuta, ve které domácí dvakrát udeřili a srazili svého soka do kolen. Doufejme, že sparťané nalezli ztracenou formu a výhru potvrdí v pátek v duelu s Libercem.

V první části žádná branka nepadla, ale to neznamená, že by se diváci v hledišti nudili. Sparta předváděla aktivní hokej a na jejích hráčích bylo vidět velké odhodlání, kterým chtěli zlomit nepříznivou domácí sérii. Nejblíže ke vstřelení branky byl Netík, který v páté minutě dostal ideální přihrávku napříč útočným pásmem, ale puk vyslaný z jeho hole ztlumil Jaroslav Hübl v lapačce. Mladý brankář hostů spolehlivě pokryl i pokus benjamínka Mrni a své betony postavil do cesty Hromasově střele. Altrichterovy kvality vyzkoušel bombou od modré čáry Šlégr. Sparta hrála i tři přesilové hry, vždy svého soupeře zamkla alespoň na několik vteřin před Hüblem, ale ani jednou se nedostala k nebezpečnějšímu zakončení. V šestnácté minutě si fanoušci přišli na své – nejprve ujel Bednařík a tvrdou střelou vyprášil beton opory domácích a vzápětí na druhé straně tečoval Ton kotouč do boční sítě, což v publiku vyvolalo chvilkovou euforii. Litvínov ve své přesilovce vyprodukoval jen Hranáčovu střelu do klína domácího gólmana. Stejně tak nebyl úspěšný ani Ton v minutě dvacáté, kdy svůj únik po pravém křídle zakončil ranou do zadního mantinelu.

Druhá část jednoznačně patřila domácím, kteří byli v závěru prostřední části odměněni dvojicí branek. Sparťanský tlak začal už ve dvaadvacáté minutě, když projel středem kluziště Langhammer a následně nebezpečně vypálil. V další šanci se ocitli Tabaček s Tonem, kteří se řítili vstříc jedinému hráči soupeře. Slovenský bek se rozhodl zakončit sám, jenže na Hübla byl krátký. Litvínovský gólman se vytáhl i proti pokusům Mrni a Nedvěda, které shodně ulovil lapačkou. Střelecké trápení domácího celku podtrhla akce dvojice Melichárek – Sivek. Oba útočníci si v nájezdu na jediného obránce přihrávali tak dlouho, až se s pukem dostali za branku. Altrichtera na opačné straně ledové plochy výrazněji ohrozil až Reichel čtyři minuty po polovině utkání, kdy si brankáře položil, ale následně nezasunul puk do odkryté klece. Jenáčkovu bombu zastavoval strážce sparťanské svatyně jen s obtížemi, nicméně skóre se měnilo až v čase 38:19. Sparta po faulu Punčocháře zahrávala přesilovou hru, kterou následně i využila. Netík prolétl prostřední třetinou hřiště, narazil si puk se Sivkem a nad betonem bezmocného brankáře poslal kotouč do sítě. Uběhlo pouhých osmadvacet vteřin a fanoušci domácích vstávali ze sedadel podruhé. Ton se prohnal podél mantinelu, přihrál Štrbovi, který nadvakrát propasíroval puk za Hüblova záda a uzavřel tak z pohledu Sparty více než podařenou dvacetiminutovku.

Poslední třetinu začali sparťané rozpačitě a dali prostor k útočení litvínovským hokejistům. To se jim mohlo zle nevyplatit, neboť Lukeš orazítkoval břevno a rozhodčí definitivně rozpažil až po domluvě s kolegou u videa. Altrichter byl v plné permanenci, musel zasahovat proti Kubinčákovi a Černému, kteří však nebyli v koncovce dostatečně důrazní. S tvrdostí to naopak přehnal jejich spoluhráč Vobořil, který stáhl k ledu Langhammera a putoval na dvě minuty za katr. Z přesilové hry se domácí neradovali dlouho, jelikož se proti pravidlům provinil i Hanzlík. Těsně po konci zkrácené početí výhody Litvínova padla třetí branka zápasu a opět do klece hostů. Petr Nedvěd převzal Langhammerovu zpětnou přihrávku a nekompromisně poslal kotouč do sítě – 3:0. Litvínov se ani za tohoto stavu nevzdával a byl za svou snahu odměněn čestným úspěchem. Altrichter nedokázal zkrotit neposedný kotouč, Jenáček mu ho sebral a zařídil pro hosty snížení. Následně mohlo být z pohledu Severočechů ještě veseleji, jenže Poživil úplně opuštěnou branku Sparty minul. Domácí pak konec zápasu s přehledem kontrolovali a nedopustili žádné další drama.

František Výborný (Sparta): V úvodu zápasu jsme pokračovali v tom, co jsme tady předváděli v předchozích utkáních, tedy neproměňování šancí a ty tutovky, které jsme nedali, to hráčům moc sebevědomí nezvedlo. Zaplaťpánbůh za ty dva rychlé góly ke konci druhé třetiny, potom jsme se trošku uklidnili, ale v závěru až moc, protože Litvínov ke konci ještě kousal. Jsem rád, že jsme po dlouhé době vyhráli před vlastními diváky.

Jaroslav Hübl (Litvínov): Dnes jsme nepodali dobrý výkon, v útoku jsme byli neškodní a nehráli to, co předvádíme doma. Říká se mi to těžko, protože je to bohužel pořád dokola. Darovali jsme Spartě lehce dva góly ke konci druhé třetiny a pro nás je tím ten zápas vlastně rozhodnut. Ve třetí třetině jsme se snažili hrát, dali gól, měli tam dvě tyčky, ale víc šancí jsme si nevytvořili a zaslouženě prohráli.