SPA - LIT: 3:4 - Sparta selhala v oslabeních

49., neděle 7. 2. 2010
Sparta - Litvínov SPA - LIT
Sparta: Přikryl - Philipp, Hanzlík, Vykoukal, Gulaši, Vydarený, Macholda, Bolf - Kratěna, Broš, Koreis - Ton, Výborný, Ručinský - Langhammer, Látal, Podlešák - Tůma, Hrdel, Hromas. Trenéři: David Volek a Miloš Holaň.
Litvínov: Hübl Jaroslav - Šlégr, Pilař, Pojkar, Švarný, Kubát, Kroupa, Skuhrovec - Trávníček, Vopat, Lukeš, Gerhát, Saulietis, Reichel, Hübl Viktor, Jenáček, Kubinčák, Dragoun, Majdan, Jánský. Trenér: Jiří Kučera.
Branky a nahrávky: 4. Broš (Kratěna, Koreis), 40. Ton (Vykoukal, Výborný), 47. Hanzlík (Výborný, Ton) - 38. Jenáček (Vopat), 45. Kubinčák (Lukeš), 46. Jenáček (Vopat, Kroupa), 54. Pilař (Kubinčák, Švarný). Rozhodčí: Hrubý, Husička - Guth, Rittich . Vyloučení: 9:5. Využití: 1:4. Diváci: 6418.
P r a h a - Sparta v nedělním duelu podlehla Litvínovu 3:4. Celý zápas byla aktivnější, pak ale dvakrát po sobě inkasovala a o své vedení přišla. Rozhodující trefu zaznamenal bývalý obránce Sparty Karel Pilař.

Vlažný vstup obou týmů do utkání podtrhl i fakt, že první ostřejší pokus na branku vzešel z Langhammerovy hole až na sklonku třetí minuty. Sparťané se rychle vzchopili a o minutu později již vítězně zvedali paže ke stropu. Kratěnovu střelu Hübl neztlumil ideálně, skotačící kotouč v brankovišti objevil Michal Broš a doklepl jej do branky. Chemici zahrozili v deváté minutě, projektil Michala Dragouna zaduněl o Přikrylův beton. Výstroj sparťanské jedničky vstoupila do cesty i následné střele Pojkara.

Litvínovští podnikali stále nebezpečnější výlety do sparťanské zóny, gólman Přikryl se potil také při dělovkách Saulietise a Jánského. Ochozy smutně zahučely při slibné příležitosti Petra Tona, který tváří v tvář Hüblovi nedokázal prostrčit kotouč servírovaný kapitánem Výborným mezi tři tyče. Na závěr první dvacetiminutovky se ještě o vyrážečku hostujícího brankáře otřel kotouč, jemuž dodal razanci aktivní Langhammer.

Druhé dějství Litvínov odstartoval mohutným tlakem na Přikrylovu svatyni. Na branku domácích pršely střely, avšak většinu z nich Přikryl zlikvidoval. Za omračující pumelicí Jenáčka se však pouze ohlédl. K lítosti hostů Jenáčkův pokus pouze zazvonil na tyč. Z drtivého sevření se Pražané vymanili zásluhou Michala Broše, který ujel společně s Podlešákem. Prchající dvojici se postavil do cesty jediný litvínovský bek. Vysokému sparťanskému forvardovi však v poslední chvíli utekl kotouč z hole.

A tak Litvínov trestal. Vyrovnávací branku vsítil v početní výhodě Martin Jenáček, kterému sparťanští zadáci bez větších potíží umožnili na několikátý pokus přehodit zmateného Přikryla. Z nerozhodného stavu klání vyvedl pět vteřin před sirénou Petr Ton, perfektně zužitkoval přihrávku kapitána Výborného.

Zdaleka nejzběsilejší gólovou přestřelku si hráči schovali do poslední fáze hry. Sparťané se vlastní nedisciplínou oslabili hned o dva muže, čehož Chemici ihned využili. Ve 45. minutě vyrovnával po Lukešově přihrávce Vojtěch Kubinčák. Asistent vyrovnávací trefy se zkoušel individuálně prosadit hned z následujícího útoku, ovšem vylámal si chrup na připravené lapačce sparťanského strážce svatyně.

Z pokračující přesilovky však vytěžili Litvínovští ještě jeden zásah. Martin Jenáček tak dlouho obtěžoval své strážce před sparťanským brankovištěm, až se z jeho píle zrodil třetí litvínovský gól. Situace připomínala moment z 38. minuty, kdy se Litvínovští prosadili poprvé. Vedení jim sebral z hokejek Jan Hanzlík, který se v začínající 47. minutě prudce opřel do kotouče, jehož dezorientovaný Hübl zarazil až za brankovou čárou. Momentu předcházela ještě střela Výborného, po níž se litvínovský gólman nedokázal přemístit ke vzdálenější tyči včas. Spornou událost ještě sudí konzultoval s videorozhodčím. Přetahovanou o vedení rozsoudil v 54. minutě litvínovský Karel Pilař, který se štěstím propasíroval kotouč z ostrého úhlu do branky. Sparťané se zmohli jen na nepatrný odpor, z něhož případné vyrovnání nevytěžili. Prohrou 3:4 zároveň utnuli sérii domácích vítězství.

Miloš Holaň (Sparta): "Samozřejmě nemůžeme být spokojení s prohrou v domácím prostředí. I když začátek jsme měli výborný, ve čtvrté minutě jsme šli do vedení a pak jsme celkem kontrolovali hru. Náskok jsme mohli zvýšit ve druhé třetině, když jsme měli několik šancí. Ale potom jsme si naší nedisciplinovaností zápas sami prohráli."

Jiří Šlégr (Litvínov): "Dnešní zápas musím zhodnotit pozitivně, i když po první třetině to vůbec pozitivní nebylo. Vůbec jsme nehráli hokej, s kterým jsme sem chtěli přijet. Nebyl to výkon, s kterým bychom měli bojovat o play off. Pak si to ale kluci uvědomili a začali víc bruslit. Navíc nám dnes vyšly přesilovky, i když jsme je paradoxně včera netrénovali. Dnes to rozhodlo zápas."