SPA - MBL 2:0 - V závěru rozhodli Ton s Tenkrátem

37., neděle 8. 1. 2012
Sparta - Mladá Boleslav SPA - MBL
Sparta: Pöpperle - Krstev, Sersen, Milam, Kočí, Philipp, Kučný, Sobotka, Košťálek - T. Rachůnek, Broš, I. Rachůnek - Ton, Foster, Tenkrát - Y. Treille, Lapšanský, Bližňák - Žálčík, Pacovský, Forman.
Mladá Boleslav: Valent - Hay, Baldwin, Rýgl, Čutta, Drábek, Chaloupka, Žabka, Beňovič - Balaštík, D. Výborný, Mikulík - Bahenský, Podkonický, Tomas - Jiránek, Stieler, Demel - Goertzen Vrbata, Hrdel.
Branky a nahrávky: 51. Ton (Sersen, Krstev), 58. Tenkrát (Ton, Krstev). Rozhodčí: Hribik, Hrubý - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5243. Průběh utkání: 1:0, 2:0.
P r a h a – V nedělním utkání v holešovické Tipsport Areně se dlouho čekalo na gól. Po dvou nemastných, neslaných třetinách bez gólového zásahu přišla poslední dvacetiminutovka, ve které se trefil Petr Ton. Jeho trefa se později ukázala jako rozhodující. V závěru ještě vítězství pojistil Petr Tenkrát. Pražská Sparta si tak po čtvrtečním vítězství za dva body v neděli připsala plný počet.

Do utkání lépe vstoupili hosté z Mladé Boleslavi. Hnaní chtíčem odlepit se z posledního místa extraligové tabulky se pustili do sveřepého útočení. První formace Balaštík, Výborný, a zakončující Mikulík však kotouč za Pöpperleho nedostali. Na druhé straně se uvolňoval Ton, přihrávka na něj však byla příliš dlouhá, a tak se tempo hry na pár minut uklidnilo. Od čtvrté minuty utkání začala Sparta potvrzovat svou nynější formu. Na několik minut se usadila v pásmu bílozelených a zaměstnávala bývalého sparťana v brance Boleslavi – Michala Valenta. Pražané se po celou dobu úvodní dvacetiminutovky pečlivě snažili, gól však ne a ne přijít. Pöpperle v domácí brance příliš mnoho práce neměl. Obě mužstva hrála překvapivě disciplinovaně, prvním vyloučeným hráčem byl až v 15. minutě boleslavská hvězda Balaštík. Sparta si v početní výhodě vytvořila nebezpečný tlak, ani jeden ze snajprů na modré – Sersen, Ton, Tenkrát – však Valenta nepřekvapil. Krátce po vypršení Balaštíkova trestu se na trestnou odebral i domácí Treille. Ani hostům se však výhoda jednoho muže v poli nepovedla přetavit v úvodní branku dnešního střetnutí, a tak se obě mužstva odebrala do kabin za bezbrankového stavu.

Po změně stran se do toho obě mužstva pustila pěkně zostra. Už po dvaadvaceti vteřinách si do střelecké pozice nabruslil Ivan Rachůnek, jeho střela se ale nevešla mezi tyče. Po něm měli šanci i Tenkrát a Lapšanský, dramatická zápletka nedělního střetnutí se však udála na druhé straně kluziště. Ivan Rachůnek, a krátce po něm také Mario Bližňák nabídli svou nedisciplinovaností dvojnásobnou přesilovou hru Mladé Boleslavi. Trojice v rudém ale precizně bránila a nedovolila hostujícímu celku otevřít skóre. Netrvalo však dlouho a Sparta se vrátila do tří, provinil se Yorick Treille. Ani druhá přesilovka pěti proti třem ale nepřinesla poslednímu celku tabulky gólový úspěch. I Pražané si vyzkoušeli dvojnásobnou početní výhodu, byť trvala jen několik vteřin. Dnešnímu duelu však vládli brankáři. Tři minuty před koncem prostředního dějství ujížděl hostující obraně Foster. Místo puku však do branky vsítil sám sebe. Branku jsme tedy neviděli ani v prostřední části, diváci v hledišti začínali zívat.

Příliš mnoho adrenalinu jim do žil nevlila ani první polovina závěrečné dvacetiminutovky. Hra se přelévala z jedné strany na druhou s delší mezihrou ve středním pásmu. Krátce po 50. minutě utkání si v další chvilce hokejového bezradna vzal puk Petr Ton, udělal tři rychlé kroky a od modré propálil Michala Valenta. Diváci se tak konečně dočkali první branky v zápase a bodový zisk se z pohledu Boleslavi oddaloval. Pražany samozřejmě vstřelená branka nabudila a snažili se přidat. To se povedlo dvě minuty před koncem. Petr Ton, podobně jako při úvodní brance vzal puk ve středním pásmu a u modré čáry jej předložil Petru Tenkrátovi, který propálil Valenta. Závěrečný boleslavský nápor už neměl přívlastek „nebezpečný“, proto Pražanům nakonec zůstaly všechny tři body doma v Holešovicích.

Patrik Martinec (Sparta Praha): Boleslav hrála výborně v obraně a my jsme měli obrovské problémy prosadit se přes jejich hráče do větších šancí. A když jsme nějaké pološance měli, tak je zlikvidoval Valent, který odchytal velmi dobrý zápas. Jsme rádi, že trpělivou hrou a vůlí po vítězství se nám podařilo v poslední třetině rozhodnout. Michal Broš má podle doktora snad jen naraženinu, takže doufáme, že v dalším zápase v pátek nastoupí.
Petr Novák (Mladá Boleslav): Nepřijeli jsem sem s tím, že přehrajeme Spartu 5:0, ale chtěli jsme hrát ze zabezpečené obrany a to se nám do 50. minuty dařilo. Bohužel jsme neproměnili docela dost dlouhou přesilovku pět na tři a samostatný nájezd, pak jsme dvakrát zaváhali ve středním pásmu a Sparta toho využila. Kdyby ale nehrála Sparta dobře a nedonutila nás k chybám, tak bychom je neudělali. Bez gólu se vyhrát nedá a dnes se to ukázalo. Kdybychom jeden dva dali, tak by to Sparta měla těžší.