SPA - PLZ 2:4 - Podvanácté to už nevyšlo

46., neděle 3. 2. 2013
Sparta - Plzeň SPA - PLZ
Sparta: Melicherčík - Pilař, Sičák, Milam, Gřegořek, Hunkes, Philipp, Krstev, Jan Hanzlík - Ton, Hlinka, Tenkrát - Hovorka, Bahenský, Pacovský - Treille, Přibyl, Rachůnek - Kočí, Simon, Forman. Trenéři: Jandač a Votruba.
Plzeň: Mazanec - Slovák, Jiří Hanzlík, Jeřábek, St. Pierre, Havíř, Frolo - Vampola, Martin Straka, Vlasák - Kratěna, Jan Kovář, Pletka - Dvořák, Kašpařík, Johnson - Petruška, Lev, Hollweg. Trenéři: Razým, Michal Straka a Pejchar.
Branky a nahrávky: 24. Hovorka (Pacovský), 59. Přibyl (Treille) - 21. Slovák (Vampola, Martin Straka), 46. Pletka (Kratěna, Jan Kovář), 51. Vlasák (Vampola, Martin Straka), 60. Kratěna (Jan Kovář). Rozhodčí: Hodek, Turčan - Ondráček, Pešek. Vyloučení: 5:7, navíc Pilař (SPA) 10 minut. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 8208. Střely na branku: 19:16. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 2:3, 2:4.
P r a h a - Série končí, po jedenácti výhrách v řadě byla nad síly Sparty vedoucí Plzeň. Po bezbrankové první třetině odpověděl v té druhé na vedoucí gól Plzně Hovorka, ale Západočeši dokázali otěže zápasu udržet. Nic nepomohla ani trefa Přibyla při power play, Plzeň si nakonec odváží jako první tým v roce 2013 z Holešovic tři body.

Se změnami vynucenými nemocí Broše, Svobody a Jánského nastoupila Sparta netradičně s Davidem Kočím na křídle čtvrté útočné formace. Navzdory tomu, že šlo o střetnutí druhého a třetího nejproduktivnějšího týmu, bylo úvodní dějství poměrně opatrné z obou stran. První nebezpečnější šanci Bahenského skryl Mazanec v lapačce, do střely debutujícího Hunkese skočil Johnson.

Poté měla pro změnu převahu Plzeň, ale k nebezpečnější střele se nedostala. Mazanec mohl zůstat v klidu i při úniku Hovorky, který zakončoval jen z velkého úhlu. Sparťané i Západočeši si v první dvacetiminutovce vyzkoušeli hru v početní výhodě, ale ani jednomu týmu se zrovna nevyvedla. Až v posledních vteřinách zavařil Mazancovi Pacovský, který nejprve střílel do padajícího obránce a poté s odraženým pukem objel branku. Plzeňský gólman se ale stihl přesunout včas.

11
Tolik branek už sparťané dali ve vlastním oslabení

Po pouhých 38 vteřinách druhé dvacetiminutovky to naopak nestihl Melicherčík a hosté šli do vedení zásluhou Tomáše Slováka, který se z pravého kruhu trefil mezi betony přesouvajícího se sparťanského gólmana. Odpověď na sebe nenechala dlouho čekat. Ve vlastním oslabení ujeli Pacovský s Hovorkou, přečíslení sice ještě v gól neproměnili, pak ale Marek Hovorka v signalizované výhodě trefil ze vzduchu odražený kotouč a poslal ho do prázdné branky, kam se gólman Západočechů po výjezdu nestačil vrátit.

Po dvou slepených gólech opět začali úřadovat oba brankáři a strážili své území bezchybně. Treille zkoušel objet branku, ale tudy cesta ani tentokrát nevedla, do Tonova pasu na volného Tenkráta sáhl na poslední chvíli hostující hráč a velké šanci zamezil. Jediný nominovaný reprezentant Sparty na Švédské hokejové hry o chvíli později už zvedal ruce, ale po milimetrové nahrávce k na brankoviště se mu zakončení u levé Mazancovy tyčky nepovedlo.

Naprázdno vyšli i Forman se Simonem, druhý jmenovaný se neprobojoval k odraženému puku před prázdnou brankou. Přestože byli domácí na začátku třetí třetiny aktivnějším týmem, rozdílový gól přišel na druhé straně. Václav Pletka dorazil backhandem puk do odkryté části branky po střele Kratěny.

A v 52. minutě přišel po chybě obrany Sparty i třetí zásah Západočechů. Vampola nastřeloval puk na branku, kde si Pilař nepohlídal tečujícího Tomáše Vlasáka. Šanci na to stáhnout dvougólové manko vycítili sparťané pět minut před koncem, když měli minutu a půl dlouhou přesilovou hru čtyř na tři. Ta se jim ale, stejně jako ostatně všechny početní výhody v zápase, opět nevydařila. Navíc po faulu Pilaře přišli i o zbytek klasické přesilovky.

V závěrečné power play proti čtyřem Plzeňským nakonec přece jen vykřesal jiskřičku naděje po důrazu na hranici brankoviště Daniel Přibyl, ale do konce třetí dvacetiminutovky už v tu chvíli zbývala jen minuta a čtyřicet vteřin. Navíc při pokračující hře bez brankáře ujel sparťanské obraně Ondřej Kratěna a do opuštěné klece zpečetil vítězství Plzně, které znamená konec jedenáctizápasové série výher pro domácí Spartu.

Josef Jandač (Sparta): Plzeň dnes chtěla více než my. Byli dobře připravení, hráli agresivně a my jsme se k ničemu nedostali. V těch několika málo šancích, které jsme měli, nebyla správná efektivita v zakončení. Plzeň vyhrála zaslouženě.

Milan Razým (Plzeň): Hrál se rychlý hokej, i když šancí na obou stranách moc nebylo. Oba týmy vycházely ze zajištěné obrany. Utkání gradovalo ve třetí třetině, kdy nám se podařilo odskočit do dvoubrankového vedení. Sparta dokázala, že je silný tým, vstřelila kontaktní branku před koncem a utkání zdramatizovala. My jsme rádi, že máme tři body a potěšitelné je i to, že jsme zopakovali dobrý výkon z pátečního utkání.