TRI - SPA 5:4sn - Sparťané vybojovali bod

36., neděle 17. 1. 2021
Třinec - Sparta TRI - SPA
Třinec: Kacetl – Gernát, M. Doudera, D. Musil, M. Adámek, Jaroměřský, Kundrátek – M. Stránský, P. Vrána (C), Martin Růžička (A) – Leier, M. Kovařčík, Hrňa – Hrehorčák, Marcinko, Dravecký (A) – Kofroň, Rodewald, Kurovský.
Sparta: Machovský – Polášek, Košťálek, Jeřábek, Němeček, Jurčina (A), Kalina, Mikliš – Sobotka, Horák, Řepík (C) – Rousek, Sukeľ, Tomášek – Buchtele, Pech (A), Říčka – Kudrna, D. Vitouch, Dvořáček.
Branky a nahrávky: 28. Rodewald (Kundrátek, Jaroměřský), 35. Martin Růžička, 42. Marcinko (P. Vrána, Martin Růžička), 45. M. Stránský (Martin Růžička, M. Doudera), rozh. nájezd Martin Růžička - 12. Buchtele (Pech, Říčka), 42. Pech, 48. Říčka (Pech, Němeček), 51. Jurčina (Tomášek, Sukeľ). Rozhodčí: Jeřábek, Obadal - Ondráček, Špůr. Vyloučení: 3:5, navíc D. Musil (TRI) 10. min. OT. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: Hráno bez diváků. Střely na branku: 26:21. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2, 4:2, 4:4, 5:4.
Sparťané šli v utkání na ledě třineckých Ocelářů do vedení zásluhou Jana Buchteleho, ale soupeř záhy vyrovnal a otočil skóre na svoji stranu. V dalším průběhu utkání se náš tým vrátil zpět do hry a utkání nakonec našlo svého vítěze až v samostatných nájezdech. V nich byli úspěšnější domácí hokejisté a Pražané si odvezli domů cenný bod za prohru 4:5 v nájezdech.

V utkání na ledě třineckých Ocelářů naskočil do branky Matěj Machovský a do útočných řad se vrátil po jednozápasové odmlce forvard Roman Horák. V úvodu utkání se lépe dařilo domácím hokejistům, kteří několikrát nebezpečně ohrozili brankáře Machovského. Všechny pokusy Ocelářů však skončily ve výstroji sparťanského strážce brankoviště. Nejnebezpečnější střela ze strany domácích přišla z hokejky obránce Gernáta, po jehož ráně z mezikruží se gólový stav nezměnil.

Sparťané hráli trpělivě ve středním pásmu a odměnou jim byla první vstřelená branka. Pechovi se povedlo udržet kotouč na hokejce a vzápětí přihrát na najetého Jana Buchteleho, jenž v dobré rychlosti zacílil svůj pokus přesně do branky Třince. Následně si domácí hráči vyzkoušeli svoji první přesilovou hru v celém utkání, ale sparťanská obrana v čele s Matějem Machovským odolala. Na druhé straně se pro změnu činil útočník Tomášek, jehož průnik neskončil gólem.

Na startu druhé třetiny měl dobrou šanci v útočném pásmu obránce Košťálek, jehož pokus ovšem neměl úspěch. Oba týmy v dalším průběhu prostřední části doprovázela řada nepřesností ve středním pásmu. Po delší době zahrozili sparťané, konkrétně útočník Buchtele. Sparťanský tank nabral rychlost, ale přihrávku od svého dvorního nahrávače Pecha nezužitkoval. Na opačné straně kluziště vytáhnul skvělý zákrok Machovský, jenž zlikvidoval jednak šanci Růžičky, jednak dorážku obránce Musila.

Třinečtí i nadále okupovali útočné pásmo a výsledkem jejich aktivity byl první vstřelený gól v utkání. V signalizované výhodě udržel kotouč na modré čáře obránce Kundrátek, jenž zvedl hlavu a našel hůl Jacka Rodewalda. Kanadský forvard svou premiérovou trefou v české nejvyšší soutěži propálil Machovského a vyrovnal stav utkání. Domácí hráči se rázem dostali na koně a náš brankář musel vyřešit nebezpečnou akci v podání Růžičky.

V dalším průběhu prostřední periody udělal brankář Matěj Machovský chybu v obranném pásmu při rozehrávce, když namazal na hokejku právě Martinu Růžičkovi a třinecký tahoun bez větších obtíží uklidil kotouč do sítě. Pro sparťany mohlo být ještě hůře, když sám Růžička ujel v závěru druhé třetiny do samostatného úniku, ale Machovský nejprve zasáhl a vzápětí sám zlikvidoval svou hokejkou dorážku třineckého útočníka. Do kabin odcházeli po druhé třetině spokojenější domácí.

V úvodu třetí třetiny šli naši hokejisté pykat na trestnou lavici, když se nedovoleným zákrokem provinil obránce Košťálek. O pár chvil později odjel na lavici hanby také bek Polášek a Třinečtí si zahráli přesilovku pěti proti třem. Domácí hokejisté svojí šancí nepohrdli, jelikož přes Vránu se dostal kotouč na Tomáše Marcinka a slovenský forvard dorazil touš do sparťanské sítě. Sparťané se ovšem záhy vrátili zpět do hry, jelikož v pokračující přesilovce domácích ujel do samostatného nájezdu Lukáš Pech, který ve vlastním oslabení překonal Kacetla střelou mezi betony.

Radost našich borců trvala jen pár okamžiků, jelikož Oceláři si rychle vzali své dvoubrankové vedení zpět. Růžička našel zpoza branky v mezikruží připraveného Matěje Stránského a nejlepší střelec na straně Třince překonal Machovského střelou na lapačku. Vzápětí si poprvé v celém utkání vyzkoušeli hru v početní výhodě sparťané. A síla našich borců v přesilovce se opět potvrdila. Pech našel na kruhu dobře postaveného Roberta Říčku a hostující forvard zavěsil puk do branky!

Náš tým se v dalších minutách radoval z vyrovnání, když Milan Jurčina napřáhl v obranném pásmu a svou střelou takřka od vlastního brankáře překvapil třineckého gólmana Ondřeje Kacetla. Oba týmy měly rázem stejnou šanci na vítězství a brankáři se museli mít na pozoru. Náš tým měl v závěrečných minutách ještě k dispozici klasickou přesilovou hru, ale domácí hráči se ubránili a utkání nakonec za nerozhodného stavu dospělo až do prodloužení.

V pětiminutovém prodloužení měl velkou šanci Růžička, ale Machovský nedovolil domácímu útočníkovi skórovat. Na druhé straně naopak střílel z dobré pozice Buchtele, nicméně Kacetl podržel svůj tým. V poslední minutě prodloužení mohl navíc rozhodnout Rousek, který ovšem netrefil kotouč ideálně, a o vítězi tak musely rozhodnout až samostatné nájezdy.

V dovednostní disciplíně byli třinečtí hokejisté úspěšnější a rozhodující trefu si připsal Martin Růžička. Náš tým si po porážce 4:5 v samostatných nájezdech odvezl domů jeden bod.

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec): "Viděli jsme velmi kvalitní utkání se spoustou osobních soubojů. Hrálo se s velkým nasazením. V první třetině se nám podařilo rychle otočit vývoj zápasu na svoji stranu. Hráči dohrávali souboje a hráli agresivně. Třetí třetina byla z naší strany dobrá z půlky, pak jsme inkasovali dvě branky, díky kterým se Sparta vrátila zpět do hry. Je ale dobré, že nás to nezlomilo a dokázali jsme urvat druhý bod v nájezdech. Za dva body jsme určitě moc rádi."

Josef Jandač (HC Sparta Praha): "V utkání bylo vidět, že na sebe narazily dva špičkové týmy z horních pater v tabulce. Odehráli jsme velice vyrovnaný duel ve vysokém tempu. Divákům se takový zápas musel líbit, padlo hodně branek. Škoda, že se nám nepodařilo vybojovat bod navíc. Bilanci v prodlužovaných zápasech máme trošku negativní, musíme na ní zapracovat."