VIT - SPA 2:1 - První zápas pro Vítkovice

předkolo 1, pondělí 11. 3. 2019
Vítkovice - Sparta VIT - SPA
Vítkovice: Bartošák – Hrabal, Trška, Výtisk (A), Mrázek, Šidlík, Krenželok, Černý – Olesz (C), Lev, Dej – Květoň, Roman, Tybor – Szturc (A), Poletín, Guman – Kucsera, Stránský, Schleiss.
Sparta: Machovský (Sedláček) – Kalina, Blain, Piskáček (C), Pavelka, Dvořák, Košťálek, Voráček – Smejkal, Sill, Černoch – Klimek, Hlinka, Bukarts – Jarůšek, Pech (A), Kudrna – Beran, Klíma, Rousek.
Branky a nahrávky: 31. Guman, 53. Tybor (Roman) – 47. Rousek (Košťálek, Blain). Rozhodčí: Hodek, Kika – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 7:7, navíc Jarůšek (SPA) a Výtisk (VIT) 10 minut. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 739. Střely na branku: 25:37. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1. Nejlepší hráči utkání: Patrik Bartošák - Lukáš Rousek. Stav série: 1:0.
Sparťané vstoupili do zápasu s vervou i přes nepříznivou bilanci v Ostravě z posledních let. Měli více ze hry a Bartošáka ostřelovali nemalým množstvím střel. Jako první se však ujali vedení domácí. Na to sparťané dokázali odpovědět trefou v přesilové hře díky teči Lukáše Rouska, jenže Vítkovičtí ve třetí třetině ještě jednou odskočili, což se stalo Pražanům osudným. První vítězství v sérii tedy berou Ostravané, odveta je na programu již následující den.

První utkání série zahájili sparťané velmi aktivně, od začátku se častěji dostávali do útočné třetiny. Z toho si také hosté vypracovali první přesilovou hru, nicméně větší šanci si nevybojovali. V polovině dějství však předvedla první lajna trenéra Kruppa pohlednou souhru, když naprosto rozložila vítkovickou sestavu, Blainovo zakončení ale Bartošáka nepřekonalo.

Pražané dostali možnost další početní výhody, nicméně v této fázi hry zahrozili Olesz se Szturcem, jejichž akci překazil jeden ze sparťanských beků na poslední chvíli. Poté šli do čtyř i hokejisté z hlavního města, když po samostatném průniku Dvořák najel do vítkovického gólmana. Sparta se ale pohodlně ubránila a do kabin se šlo za stavu 0:0.

Druhá třetina odstartovala pěstním soubojem domácího Výtiska a hostujícího Jarůška v blízkosti Bartošákovy svatyně, oba byli v součtu potrestáni čtrnácti minutami, pokračovalo se však ve hře pět na pět. Sparťané navázali na předešlé dějství a drželi si převahu na ledové ploše, nicméně domácí se dostávali více a více do hry.

V polovině utkání se pak poprvé měnilo skóre, po útočné akci hostů se totiž domácí Tomáš Guman probojoval do rychlého úniku a v rychlosti vypálil přesnou tvrdou střelu z pravého kruhu ke vzdálenější tyči – 1:0. Zanedlouho poté se Pražané museli mít na pozoru v oslabení, kde přečíslení dva na jednoho neproměnil Schleiss, nicméně záhy ujel Rousek, který na Bartošáka nestačil. V závěru bylo na ledě opět mnoho emocí, strhla se další šarvátka, po které šly oba týmy do čtyř.

Hrou čtyři na čtyři odstartovala třetí dvacetiminutovka, ale žádné větší vzrušení divákům nenabídla. Zanedlouho měly Vítkovice přesilovou hru, Sparta však nepříjemný moment bez větších obtíží ubránila. Netrvalo dlouho a i sparťané dostali možnost další početní výhodu a konečně se střelecké štěstíčko usadilo Pražanům na hokejkách. Košťálek zvolil tvrdou střelu od modré, Lukáš Rousek lehce vložil do trajektorie hůl, změnil směr kotouče a Bartošák už ho nezvládl zkrotit, puk doskákal za brankovou čáru – 1:1.

Podle přísloví „nedáš-dostaneš“ se odehrál druhý vítkovický gól. Nejprve totiž Kudrnu vyslal do úniku Pech, Slovák ve sparťanských službách ale ztroskotal na skvěle chytajícím Bartošákovi. Vítkovičtí pak otočili hru, Tybor zadovkou přenechal puk Romanovi, který vypálil, Machovský vyrazil kotouč před sebe, jenže puku se ujal rychle Radoslav Tybor, který zakončil do poloodkryté klece – 2:1. V samém závěru měli Pražané veliký tlak na domácí svatyni, ale podruhé vyrovnat nedokázali, a tak ostravský celek získal první bod v sérii za vítězství 2:1.

Jakub Petr (HC Vítkovice Ridera): "Byl to opatrný hokej v první třetině, převážila defenzivní stránka. Víme, že Spartě ten systém hry sedá a rozvíjí se celou sezonu. Máme první korálek navléknutý, ale bude to strašně těžká práce a první třetina to dnes potvrdila. Co se týká přístupu hráčů, nemůžu říct ani půl slova. Ale na straně přesilovek a ofenzivní fáze věřím, že budeme více nebezpečnější. Mrzí mě, že nepřišlo více diváků. Tohle je finální fáze sezony, a když jsem vešel do arény, myslel jsem, že je nějaké pětadvacáté kolo základní části. Je to zklamání, i když kvalita naší hry není na úrovni, kde si představujeme."

Uwe Krupp (HC Sparta Praha): "Oba týmy začaly velmi zodpovědně a celou první třetinu odehrály dost opatrně. Ale cítil jsem, že jsme měli pár dobrých šancí, které jsme bohužel nedokázali proměnit. Myslím, že ve druhé třetině jsme naši hru ještě zlepšili. Vítkovice však po jednom protiútoku dokázaly skórovat. Dnes nám to několikrát poskakovalo před brankou, ale takový ten šťastný odraz byl dnes na straně Vítkovic. Mám radost z toho, jak jsme zápas odehráli po stránce plnění herního plánu, ale nebyli jsme dostatečně hladoví před brankou."