16., neděle 1. 11. 2015
Vítkovice - Sparta VIT - SPA
Vítkovice: Dolejš - Štencel, Kudělka, Sloboda, Štich, Kovář, Pastor, Klok - Olesz (A), Strapáč, Szturc - Vandas, Kolouch, Kucsera - Zdráhal, Balán, Burger (C) - M. Hlinka, Jáchym, Húževka (A). Trenér: Ladislav Svozil.
Sparta: Lukáš – Čajkovský, Barinka (A), Eminger, Polášek, Hrbas, Mikuš – Kumstát (A), Pech, Sabolič – Buchtele, J. Hlinka (C), Přibyl – Klimek, Cingel, Hamilton – Netík, Černoch, Kudrna. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 14. Olesz (Štencel), 26. Kucsera (Vandas), 40. Olesz (Zdráhal, Burger), rozhodující sam. nájezd Olesz - 4. Netík (Barinka), 48. Buchtele (Hlinka, Mikuš), 52. Buchtele (Kumstát, Polášek). Rozhodčí: Hribik, Pavlovič - Jindra, Zíka. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5666. Střely na branku: 30:30. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:3, 4:3. Nejlepší hráči zápasu: Olesz - Buchtele.
V posledním utkání před reprezentační pauzou přivezli sparťané bod z Ostravy. Na ledě Vítkovic šli do vedení jako první zásluhou uzdraveného Tomáše Netíka, ale soupeř třemi brankami otočil vývoj utkání. Dvěma góly ve třetí třetině Spartě vybojoval bod a prodloužení Jan Buchtele, který se prosadil i v samostatných nájezdech. Ovšem jako jediný, a v dovednostní soutěži tak zvítězily Vítkovice.

V sestavě se v posledním duelu před reprezentační přestávkou poprvé objevil uzdravený Tomáš Netík a byl to právě on, kdo poslal po třech minutách sparťany do vedení. Obránce Barinka pálil od modré čáry a Netík odražený kotouč nikým nehlídán u levé Dolejšovy tyčky doklepl do branky. Za domácí kontroval v první přesilovce Olesz, jehož střelu z úhlu v pohodě pokryl Lukáš. Ten se podruhé v řadě postavil do sparťanské branky od začátku utkání.

Další vzrušení nastalo opět u branky Vítkovic, kde se hráči pustili do menší potyčky. Ta se obešla bez vyloučení. Po dlouho signalizované výhodě v polovině první části si zahráli přesilovku i sparťané, ovšem bez gólové tečky i výraznější šance. Krátce nato se domácím povedlo vyrovnat. Střelu Štencela se Lukáš snažil přikrýt, ale nepovedlo se mu to a k dorážce se dostal Rostislav Olesz. I závěr třetiny patřil Ostravanům, jejich první útok ale svůj tlak nezužitkoval.

V úvodu prostřední dvacetiminutovky se Vítkovicím povedlo dokonat obrat. Vandasovu nabídku zpoza branky využil Lukáš Kucsera a propálil z horní hranice kruhů vše před sebou včetně gólmana Lukáše. Sparta měla možnost srovnat krok v přesilovce po přísném vyloučení, ale vyrovnání se nekonalo. Velkou šanci si Pražané paradoxně vytvořili ve vlastním oslabení, které sehráli parádně. Obtěžovali vítkovickou rozehrávku v soupeřově obranném pásmu a nakonec se k nebezpečné střele dostal Kudrna.

Poté ale přišla série faulů na obou stranách a po krátkých úsecích v různém počtu hráčů na ledě přišla více než půlminutová početní výhoda pěti proti třem pro Vítkovice. Ty ji dokázaly využít a zvýšit svůj náskok již na dvě branky jen 28 sekund před přestávkou. Podruhé v zápase se prosadil nejproduktivnější hráč Ostravanů Rostislav Olesz, a to znovu z dorážky.

Sparťané tak vstupovali do třetího dějství s dvougólovým mankem a jasným cílem – vyrovnat. První krok se jim povedlo udělat v přesilové hře. Z dorážky Hlinkovy střely se prosadil Jan Buchtele. O čtyři minuty později už bylo srovnáno a byl u toho opět nezastavitelný Jan Buchtele! Po individuální akci se prosadil střelou na vzdálenější tyč. Na druhé straně se zaskvěl ve sparťanském oslabení Lukáš, který svou lapačku vytrčil až k tyčce. To, že puk zastavil před brankovou čárou, ještě rozhodčí ověřil u kolegy u videa. Přes šance na obou stranách už další gól nepadl, a tak přišlo na řadu prodloužení.

V tom uháněl na Lukáše vítkovický kapitán Burger, ale obrana Sparty ho dostihla a zabránila mu ve střele. Na druhé straně měl velkou šanci Sabolič, po jehož střele z kruhu Dolejšovi vypadl puk a prokutálel se těsně vedle tyčky. Utkání tak došlo až do samostatných nájezdů. V první sérii se střelou mezi betony prosadil nejlepší hráč zápasu na straně Sparty Buchtele, ale Netík s Kudrnou ho nenapodobili a na straně Ostravanů se prosadili Kucsera i domácí hrdina zápasu Rostislav Olesz.

Jakub Petr (HC Vítkovice Steel): Na nás bylo v úvodu vidět příliš respektu. Možná se na tom podepsala i ta nepříznivá série se Spartou. Gól tomu nepřidal a Sparta byla lepší. Ve druhé třetině jsme ale dali góly a byli jsme minimálně vyrovnaným soupeřem. Ve třetí třetině se ale Sparta vrátila do sedla a je těžké s nimi držet krok, když mají přesilovky. Po gólu na 3:2 byla Sparta o hodně lepší, takže ve finále byla remíza zasloužená. Jsem rád, že série se Spartou konečně skončila a za pět víkendových bodů s Brnem a Spartou musíme být rádi.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): Viděli jsme kvalitní vyrovnané utkání. V první třetině jsme podle mě hráli slušný hokej a měli jsme pohyb. Oproti tomu druhá třetina se nám moc nevyvedla. Zahřměli jsme v kabině, museli jsme tu třetí třetinu vyhrát o dva góly a to se povedlo. Za bod jsme rádi, ale nepřibývají nám ty druhé, které bychom taky potřebovali.