21., úterý 1. 11. 2005
Kladno - Sparta KLA - SPA
Kladno: Lev - Ševc, Evan, L. Procházka, Špelda, V. Čech, Zeman - Michael Frolík, Gardoň, Martin Procházka - Bílek, Huml, Tlustý - Horna, Zajíc, Kalla. Trenér: Müller a Tatíček.
Sparta: Bříza - Toman, Stehlík, Černošek, Nikolov, Dobroň, O. Malinský - O. Kratěna, J. Straka, Chabada - Ton, Štrba, Havelka - Špaňhel, Sivek, Vopat - Netík. Trenéři: Šindel, Doležal a Volek.
Branky a nahrávky: 26. Martin Procházka (Gardoň, Ševc), 65. Gardoň (Zeman) - 14. Netík (Sivek, Vopat). Rozhodčí: Smeták - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 2:4. Bez využití. Diváci: 2902.
Středočeské derby dopadlo lépe pro domácí, kteří byli po celý zápas aktivnějším týmem. Sparťané sice dotáhli zápas do prodloužení, ale Radek Gardoň individuální akcí rozhodl o prohře Sparty v prodloužení 1:2. Za Spartu se v první třetině trefil uzdravený Tomáš Netík, za Kladno vyrovnal ve druhé třetině Martin Procházka.

Sparta přijela na Kladno i s uzdraveným útočníkem Tomášem Netíkem a obráncem Richardem Stehlíkem, zato bez Jana Marka. První vzrušení přinesla pátá minuta, kdy na trestné lavici seděl bek Malinský a Kladno se dostalo do velké šance. Exsparťan Libor Procházka střílel od modré čáry, puku se zmocnil Radek Gardoň a pokoušel se střílet nahoru. Petr Bříza však zázračným skokem vyrazil. V osmé minutě uháněl Libor Procházka a Vítězslav Bílek na jediného sparťanského beka, ale Bříza odolal. Z následné akce ještě branku hostů objížděl agilní Bílek, ale střílel pouze do Břízovy hrudi. O chvíli později se sám před sparťanským veteránem zjevil Kalla, ale trefil jen dobře postaveného Břízu. Ve čtrnácté minutě vypálil z pozice mezi kruhy Netík a mladý gólman Lev měl zřejmě zakrytý výhled. Diváky poté pobavil Havelka, který nasadil bodyček Martinu Ševcovi. V šestnácté minutě Tomáš Horna nastřelil tyčku branky hostí, když se zjevil osamocen před Petrem Břízou. Kladno bylo i ve zbytku třetiny aktivnější, ale v pásmu Sparty kroužili marně.

Druhá třetina začala vcelku nezáživným hokejem, oba týmy se do útoku příliš netlačily. První šanci zaznamenal Michal Frolík střílející z levého kruhu do Břízy. Jedinou šancí Sparty v prvních minutách druhého dějství se prezentoval Sivek, ovšem jeho projektil skončil nad brankou Kladna. V čase 25:17 bylo vyrovnáno. Ševc střílel z pravé strany, Břízou vyražený puk zadovkou nahrál Gardoň Martinu Procházkovi, který doklepával do prázdné branky. Krátce před polovinou řádné hrací doby neměl gólman Lev puk pevně ve své moci, ale Sivek zaváhání mladého náhradníka v brance Kladna nevyužil. Z protiútoku uháněl osamocený Horna, ale ani on svou šanci neproměnil. O minutu později střílel z nájezdu Kratěna jen do betonů brankáře Lva. Ve dvaatřicáté minutě dostává Sparta první možnost zahrát si v početní výhodě. Ale jediným ohrožením kladenské branky je pouze Dobroňova střela v samém závěru přesilovky. V dalších minutách náznaky sparťanských šancí končí na dobře postavených hráčích Rabatu. V šestnácté minutě srazil Angel Nikolov najíždějícího Martina Procházku a přesilovku si zahrálo pro změnu Kladno. Bříza se ocitl pod palbou střel, zejména od modré čáry, ale všem úspěšně odolal. V závěrečné minutě druhé třetiny střílel ještě kladenský rodák Ton, ale Lev betonem vyrazil.

Třetí dějství středočeského derby začalo pěkně zostra. Brankáře Rabatu prověřil hned po půl minutě zprava najíždějící Netík. Ve dvaačtyřicáté minutě putoval za katr Černošek, ale jediným nebezpečím byl naopak unikající Vopat, kterého však zastavil ofsajd. Krátce po skončení přesilové výhody Kladna se prokličkoval až před Lva Ton, ale zakončit již nestihl. V pětačtyřicáté minutě pro změnu putoval na trestnou lavici Bílek za hru vysokou holí. V přesilovce bylo jediným ohrožením kladenské branky rána Milana Tomana od modré čáry. Třikrát pak pálili kladenští na Břízu z mezikruží, jmenovitě to byli – Kalla, Horna a Huml. Kladenský závar před brankou hostí ukončil Toman jen za cenu faulu. V početní výhodě pálil dvakrát nebezpečně Libor Procházka, ale Bříza vždy našel puk ve svém náručí. Tři minuty před vypršením šedesáté minuty nahrál Kalla Zemanovi do obrovské šance, ale ten, střílejíc z křídla, minul branku. Kladno v závěrečných minutách normální hrací doby tlačilo a Sparta jen díky výtečnému Břízovi neinkasovala.

Začátek prodloužení se hrál stylem nahoru – dolů, obě mužstva se snažila útočit. Ve třetí minutě nastaveného času se pokoušel přes Lva protlačit puk zadák Stehlík, ale nepochodil. V čase 64:18 bylo rozhodnuto. Zeman z obranného pásma nahrál najíždějícímu Gardoňovi, který těsně před Břízou zabrzdil a po chvilce rozmýšlení blafákem do bekhendu zvedl puk pod víko, a rozhodl o zisku bodu navíc pro Kladno.

Zdeněk Müller (Kladno): Podali jsme po dlouhé době velmi dobrý výkon, se kterým můžeme být spokojeni. V prodloužení se k nám přiklonilo i štěstí. Chvílemi to vypadlo, že můžeme získat tři body, ale i za dva jsme nakonec rádi. Naše vítězství bylo zasloužené, měli jsme hodně šancí a Spartu jsme přehráli.

Jaromír Šindel (Sparta): Chtěli jsme se zde pokusit o vítězství a podařilo se nám i splnit první cíl, který jsme si dali - neinkasovat v první třetině. Od druhé části nás ale kladenští útočníci přehrávali, byli silnější a agresivnější. Na naší hře se stále projevuje nesehranost útoků. Pořád skládáme řady z hráčů, kteří přicházejí, jiní zase vypadávají. Dnes nehrál Marek a Tonovi hrozně chyběl.