KLA - SPA 4:2 - Z Kladna bez bodového zisku

49., čtvrtek 27. 2. 2020
Kladno - Sparta KLA - SPA
Kladno: Godla – Austin, Nash, Kehar, Lakos, Zelingr, Barinka (A), Zajíc – Zikmund, Stach, Jágr – Melka, Vampola, Strnad (C) – O’Donnell, Machač, Redlich – Bláha, Kaut (A), Hajný.
Sparta: Machovský – Dvořák, Jurčina, Košťálek, Poizl, Kalina, Blain – Rousek, Sukeľ, Řepík (C) – Buchtele (A), Pech (A), Forman – Říčka, Růžička, Kudrna – Dvořáček, Smejkal, Vitouch – Pšenička.
Branky a nahrávky: 17. Redlich (O’Donnell, Machač), 37. Zikmund (Austin, Vampola), 52. Jágr (Machač, Redlich), 60. Lakos – 18. Buchtele (Forman, Pech), 29. Buchtele (Forman, Dvořák). Rozhodčí: Jeřábek, Úlehla – Brejcha, Jelínek. Vyloučení: 1:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 042. Střely na branku: 35:22. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 4:2. Nejlepší hráči utkání: Jaromír Jágr – Jan Buchtele.
Čtvrteční předehrávka 49. kola Tipsport extraligy na ledě Kladna našemu týmu nevyšla. Svěřenci Miloslava Hořavy a Josefa Jandače sice na ledě Rytířů několik minut vedli po dvou brankách Jana Buchteleho, soupeři se ovšem nakonec podařilo utkání otočit, a po dvou vítězných duelech tak sparťané okusili hořkost porážky. Na vítěznou vlnu se mohou vrátit už v nedělním domácím utkání proti Zlínu.

První větší šanci čtvrtečního duelu měli domácí – po chybě Vitoucha se do kvalitní střelecké pozice dostal Stach, jehož zakončení z mezikruží Machovský vyrazil do rohu kluziště. Následovalo několik minut relativně vyrovnané podívané, po které kladenské publikum sledovalo první přesilovku. Té se díky Lakosově vysoké holi ujali sparťané, přetavit ji v úvodní trefu ovšem nedokázali. Jen krátce po jejím vypršení mohl po chaotické situaci před brankovištěm do prázdné soupeřovy klece zakončit Sukeľ, který ale neunesl tíhu situace.

Druhá polovina úvodního dějství začala mírným náporem Rytířů. Machovský měl napilno a čelil hned několika jedovatým střelám z domácích holí, jež se mu podařilo dostat pod kontrolu. Tlak po nějaké době opadl a hosté se čím dál tím častěji dostávali před Godlu, i přes to však nakonec první kotouč letěl do jejich sítě. V sedmnácté minutě našel O’Donnell před brankovištěm volného Sebastiana Redlicha, který z voleje mířil přesně. Odpověď na sebe ale nenechala dlouho čekat – jen několik desítek sekund nato se po krásné rychlé souhře s Pechem a Formanem prosadil Jan Buchtele, a do přestávky se tak šlo za stavu 1:1.

Sparta do prostřední části vlétla jako hurikán a v úvodních sekundách hned dvakrát vážně ohrozila Godlovu klec z prostoru pro vhazování. Hra se ovšem poměrně rychle srovnala a brzy musel nepříjemné projektily krotit také pražský gólman. Zhruba šest a půl minuty po startu periody například vykryl nebezpečnou ránu Austina z kruhu, poté zneškodnil i dorážku z hranice brankoviště. To slovenský brankář na druhém konci ledové plochy už tak pozorný nebyl – v polovině třetiny po levé straně do pásma proklouzl Jan Buchtele, jehož slabší zakončení si sám srazil do své klece.

Kladno dostalo po Sukeľově vyloučení v čase 31:33 šanci se vrátit do hry, jenže ve své první přesilovce nepřevedlo úplně nejlepší výkon a hosté se bez větších obtíží ubránili. Další početní výhoda, kterou Rytířům nadělil podrážením Poizl, už ale byla o poznání lepší. Vampola v ní po krátké kombinaci našel na modré volného Austina, jehož prudkou ránu za Machovského tečoval Ladislav Zikmund – 2:2. Skóre tak bylo nerozhodné i po konci prostředního dějství.

Početný kotel sparťanských fanoušků za Godlovou brankou se opět zaradoval jen sto deset sekund po startu třetí periody. Vitouch z předbrankového prostoru dopravil puk za záda slovenského brankáře, jenže po přezkoumání videozáznamu vyšlo najevo, že jej do klece poslal aktivním pohybem své brusle, a zásah tak nemohl platit. To ale hostům nevzalo vítr z plachet a i nadále měli na ledě kladenské haly o něco málo více ze hry. Nedostávali se ovšem do zakončení.

V osmačtyřicáté minutě ale pro Hořavovy svěřence přišly pořádně krušné chvíle. Krátce po sobě totiž byli z ledové plochy vykázáni Košťálek z Formanem a Rytíře čekala šedesát devět sekund dlouhá dvojnásobná početní výhoda. Domácí k ní ale přistoupili velmi pasivně, dlouhé kombinace přetavili jen v jednu střelu a než se nadáli, sparťanský bek byl zpět na ledě. O chvilku později trestnou opustil i Forman.

Nevyužitá přesilovka Středočechy dlouho mrzet nemusela. Minutu a půl po jejím konci se za hostující klecí dostal ke kotouči Jaromír Jágr, který se pak rychle přesunul před Machovského a poslal pryž do pražské branky – 3:2. Vyrovnáno mohlo být poměrně rychle, když Buchteleho odraženou střelu málem do odkryté klece dorazil Forman, který ovšem pryž nakonec netrefil. V závěru pak kladenské tříbodové vítězství zásahem prázdné klece potvrdil Andre Lakos.

David Čermák (Rytíři Kladno): „Opět jsme se dostali do vedení a jako už tradičně jsme ho rychle ztratili. Potom rozhodlo,že ve třetí třetině neplatil gól Sparty. Několikrát jsme ještě měli štěstí, když tam byla prázdná brána, ale soupeři to netrefili. Po smolných zápasech jsme rádi, že se štěstí přiklonilo k nám a získali jsme tři body."

Josef Jandač (HC Sparta Praha): „Viděli jsme Kladno, které bojuje o bytí a které si od začátku šlo za vítězstvím. My jsme celý zápas tahali za kratší konec a byli jsme horší. Kladno zaslouženě vyhrálo. Od nás jen brankář Machovský podal nadstandardní výkon, kterým nás držel v zápase. Kladno si to zasloužilo. Nevím, jestli se na tom promítla pauza, ale neměli jsme pohyb, prohrávali jsme souboje a ve všech činnostech jsme byli horší. Proto Kladno drží šanci na záchranu."