KOM - SPA 1:0 - Sparťanská naděje definitivně pohřbena

45., pátek 28. 1. 2011
Kometa Brno - Sparta KOM - SPA
Kometa Brno: Hovi - Bičánek, Kempný, Stehlík, Houdek, Mojžíš, Malec, Ostrčil - Dlouhý, Dopita (C), Veselý - Kvapil, Hruška, Balej - Hubáček, Širokovs, Procházka - Erat, Huml, Brabenec - Jak. Svoboda.
Sparta: Pöpperle - Gulaši, Vykoukal, Philipp, Hanzlík, Macholda, O Brien, Husák - Kratěna, Broš (C), Ton - Smoleňák, Koreis, Bartánus - Žalčík, Karpov, Luňák - Kafka, Rubeš, Hromas - Přibyl.
Branky a nahrávky: 40. Procházka (Hubáček, Mojžís). Rozhodčí: Husička, Hradil - Bryška, Novák. Vyloučení: 7:7. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Střely na bránu: 21:17. Diváci: 7200 (vyprodáno).
B r n o - Sparta v posledním zápase pravdy podlehla brněnské Kometě 1:0. V nenápadném utkání byla obě mužstva stejně aktivní, avšak v čase 39:39 vstřelil jediný gól zápasu domácí Radek Procházka. Sparťané nedokázali brněnského brankáře Hoviho překonat, a tak všechny tři body zůstaly v Brně.

Průměrná třetina oko diváka příliš nepotěšila

První třetina byla z obou stran hodně opatrná. Žádný z týmů si prakticky žádnou gólovou šanci nevytvořil. Kometě chybělo nasazení, tlak a vůbec zakončení. Možná to bylo zapříčiněno i tím, že již šest zápasů v řadě si na domácím ledě nepřipsala jediný bod. Sparta, která má jen malou šanci na postup do předkola play-off, hrála uvolněně, neměla co ztratit a byla v první dvacetiminutovce nebezpečnější.

Hovi se musel hodně ohánět při tutovce Michala Broše, který se ocitl sám před brněnským brankářem a ten s vypětím sil pokryl svou levou tyč betonem. Za zmínku stojí také najetí Luňáka, jehož střela z mezikruží zaměstnala Hoviho rameno. Na druhé straně se do brejku málem dostal Huml, ale zakončení mu překazil Hanzlík. Poté to ještě zkoušela dvojice Hubáček – Procházka, ale při této akci chyběla přesnost. Za stavu 0:0 se odcházelo do šaten. Hokejový divák si na nic pohledného v první třetině nepřišel.

Čekání na první gól

Druhá třetina byla malinko lepší jako ta první, ovšem žádné gólové manévry se nekonaly. Sparta opět čekala na chybu soupeře a málem se i dočkala. Broš se ocitl před Hovim, ten jeho záměr vypálil pod víko vystihl. Následně z dobré pozice pálil Karpov, kotouč možná lehce zazvonil o břevno. Na druhé straně to zkoušel Erat, dopadlo to podobně. Pöpperleho se snažil nachytat poté osamocený Hubáček, ale opět to bylo bez nějakého většího vzruchu.

Na první gólové akce se čekalo až do poloviny zápasu. Nejprve Erat měl dostatek času a prostoru zakončit z jasné gólové pozice, místo toho netrefil bránu. Posléze se do brejku dostali i hosté, Ton dostal hodně prostoru před bránou a Hovi vytasil perfektní zákrok, rozhodně ne poslední. Pražané byli nebezpeční hlavně v přesilových hrách Komety, málo vídaný moment.

Velkou dávku štěstí měl i hostující gólman, když si Mojžíš hledal místo na střelu, což se mu i povedlo, puk letěl mimo, následně se odrazil k Humlovi a ten netrefil bránu. Respektive trefil Hanzlíka, který si na chvíli zahrál na brankáře. Kometa se ale přeci jen dočkala a zrovna ve chvíli, kdy to asi málokdo čekal. Radek Procházka, chladnokrevně obkroužil celou hostující bránu a s jemnou tečí Gulašiho procpal kotouč do sítě – 1:0. V posledních vteřinách druhé třetiny mohla Sparta vyrovnat, proti byl znovu výtečný Hovi.

Bránění výsledku

Poslední část hry byla znovu hodně opatrná, Kometa se nechtěla dopouštět chyb a Spartě se nedařil přechod do útočného pásma. Konečně se začalo něco dít až v šesté minutě třetí třetiny, kdy se navrátilec do brněnské sestavy Jozef Balej protáhl mezi dvěma hostujícími beky, nadvakrát i zakončil, ale v poloze ležmo nepřekonal Pöpperleho. Posléze viděl Brabenec prostor k zakončení, jenže jeho pumelice skončila vedle.

Sparta se do šancí dostávala pouze výjimečně, avšak pokud něco vyprodukovala, bylo to vždy nebezpečné. Hromas si najel po perfektní přihrávce jednoho ze svých kolegů před Hoviho a ten opět výborným zákrokem podržel svůj tým. V hektickém závěru mohl vyrovnat Petr Ton, ve střele mu v poslední chvíli zabránil Stehlík. Spartě nepomohla ani dlouhá power play, Kometa tak mohla slavit hodně těsnou a vydřenou výhru, a to fotbalovým výsledkem 1:0.

Ladislav Lubina (Kometa): „Pro nás to bylo hodně těžké utkání. Sparta přijela uvolněná, my jsme potřebovali dnes za každou cenu vyhrát a konečně také bodovat doma. Bohužel jsme se dnes málo tlačili do střel, bylo to takové opatrné, bojácné. Musím pochválit Sasu Hoviho, který nás podržel, utkání mu vyšlo a máme tři body.“

Radim Rulík: (Sparta Praha) „Úroveň zápasu byla podobná tomu, v jaké herní pohodě momentálně oba kluby jsou. Nebyli jsme dostatečně pohotoví, důrazní před bránou a také nám chyběla přesnější koncovka. Bez vstřelené branky se dá jen těžko bodovat. Naše šance na play-off vidím tak jednoprocentní."