7. 8. 2018 | Tereza Velikovská

KVA - SPA 4:5 - Na úvod přípravy těsná výhra

přátelské utkání (hraje se v Karlových Varech), úterý 7. 8. 2018
Karlovy Vary - Sparta KVA - SPA
Karlovy Vary: Závorka – Sičák (C), Vágner, Rohan (A), Plutnar, Podlipnik, Krejčí, Šenkeřík, Kovačevič – Rachůnek, Balán, Flek – Beránek, Gríger, Kohout – Stloukal, Kverka, Nejezchleb – Havránek, Mikúš, Gorčík.
Sparta: Machovský – Pavelka, Delisle, Kalina, M. Jandus, Gregorc, Piskáček, Voráček, Dvořák – Říčka (C), Vrána, Jarůšek (A) – Smejkal (A), Klimek, Kudrna – Hanták, Černoch, Beran – Rousek, Pšenička, T. Jandus.
Branky a nahrávky: 11. Gríger (Beránek), 34. Kohout (Gríger, Beránek), 39. Rachůnek (Plutnar, Flek), 55. Beránek (Kohout, Gríger) - 7. Jarůšek (Vrána), 8. Smejkal (Kudrna), 23. Říčka (Vrána, Delisle), 32. Říčka (Jarůšek), 34. Vrána (Říčka). Rozhodčí: Kostourek, Grech – Gerát, Hynek. Vyloučení: 1:6, navíc Voráček (SPA) 5 minut a do konce utkání. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:4, 2:4, 2:5, 4:5.
V prvním přípravném utkání před sezonou 2018/2019 se sparťané představili na ledě Karlových Varů, které se po roční pauze vracejí do nejvyšší soutěže. A start to byl ostrý, v utkání padlo celkem devět gólů! Sparťané po úvodní brance Richarda Jarůška po celé utkání vedli, ale Energie se několikrát dostala na dostřel. Zazářil Robert Říčka, který si připsal dva góly a asistenci.

V sestavě pro první přípravné utkání se objevily posily Blaž Gregorc, Steven Delisle či Matěj Beran. Do branky Sparty se poprvé postavil Matěj Machovský a prvním, kdo ho prověřil, byl exsparťan Rachůnek. Hned z protiútoku vyslal první navštívenku na druhé straně Říčka, který nejprve přestřelil a na druhý pokus trefil Závorkův beton. První gól přišel v sedmé minutě po kombinaci prvního sparťanského útoku. Vrána předal puk na Richarda Jarůška, který se dostal ke střele a pak ještě k úspěšné dorážce do horní části branky.

Po dalších 22 sekundách už sparťané vedli 2:0, tentokrát se zadařilo druhému útoku. Kudrna vyslal kupředu Jiřího Smejkala, který po stahovačce zamířil pod Závorkovy betony. V polovině první třetiny Karlovarští snížili po pohledné akci Dávida Grígera, který provedl otočku mezi kruhy a jeho střela zápěstím našla cíl. Zbytek druhý třetiny už nenabídl moc pohledných hokejových kombinací.

Do druhé třetiny vstoupili obrovskou šancí domácí, když Flek nabíjel ke druhé tyči Balánovi. Ten před odkrytou brankou kotouč netrefil. A brzy přišel trest, konkrétně v první přesilové hře zápasu po vyloučení právě Balána, který neprožíval zrovna šťastnou pasáž hry. Robert Říčka, který měl v utkání na dresu kapitánské céčko, vzal odpovědnost na sebe jako správný lídr. Na červené čáře se zmocnil puku, prokličkoval s ním během svého neskutečného sóla půlku hřiště mezi hráči soupeře v roli komparzu a zvýšil na 3:1.

Po Mikúšově střele z vrcholu kruhu přišel první faul na straně Sparty, Pšeničkovo vyloučení ovšem Pražané přečkali, ačkoliv je soupeř chvílemi zatlačil u jejich branky. A krátce nato se sami počtvrté prosadili, znovu zásluhou Roberta Říčky. Tentokrát ovšem s pořádnou dávkou štěstí, když z rohu nahazoval na branku a Závorka si puk ramenem srazil do vlastní sítě. Energetici nepolevili a za dvě minuty se jim podařilo snížit. Gríger našel křižným pasem na druhém kruhu připraveného Martina Kohouta, který z první mířil přesně.

Navíc za několik desítek sekund zamířil na trestnou další sparťan. Domácí hráči si ale nechali soupeře ujet do přečíslení dvou na jednoho, hrdina zápasu Říčka nabídl puk Petru Vránovi a ten ve vlastním oslabení přidal pátý zásah. Na góly bohatou třetinu zakončil gólem na 3:5 Tomáš Rachůnek, který z boku dorážel kotouč po střele Plutnara v karlovarské přesilovce pět na tři.

Do třetího dějství vstoupili výrazně lépe domácí, kteří si vytvořili slušný tlak, korunovaný obrovskou šancí Rachůnka. Po ní přišel pátý sparťanský faul a hodně nebezpečná karlovarská přesilovka. Sparťané ji přečkali a po jejím skončení začali být nebezpeční i oni. Energie kontrovala nebezpečnou dorážkou Šenkeříka, po které si vybojovala další početní výhodu. V ní se neprosadili, sekundu po jejím skončení už ano, a to zásluhou Ondřeje Beránka, který potvrdil střeleckou formu druhé formace. Poslední pětiminutovku museli sparťané navíc odehrát jen ve čtyřech, protože Voráček inkasoval trest na pět minut a do konce utkání. Těžkou situaci ale zvládli a připsali si těsnou výhru.