LIB - SPA 4:1 - Buchteleho gól na body nestačil

26., neděle 9. 12. 2018
Liberec - Sparta LIB - SPA
Liberec: Will – Stříteský, Derner, Hanousek, Šmíd (A), Doherty, Ševc – Hudáček, Redenbach, Birner – Lenc, Filippi, Kvapil – Valský, Jelínek (C), Krenželok – Ordoš, Vlach, Zachar.
Sparta: Machovský – Delisle, Piskáček (A), Blain, Pavelka, de la Rose, Dvořák, Voráček – Forman, Sill, Jarůšek – Kudrna, Vrána (C), Buchtele – Dvořáček, Pech (A), Kumstát – Beran, Pšenička, Luňák.
Branky a nahrávky: 12. Kvapil (Filippi, Lenc), 35. Birner (Kvapil), 50. Redenbach (Šmíd), 60. Vlach (Krenželok, Jelínek) - 53. Buchtele (Vrána, Blain). Rozhodčí: Hodek, Hribik – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 1:5. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 111. Střely na branku: 23:31. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1. Nejlepší hráči utkání: Marek Kvapil - Zach Sill.
Po třech venkovních výhrách v řadě přišla tentokrát prohra na ledě Bílých Tygrů. Ti vedli deset minut před koncem utkání už 3:0, naději na body dal ještě Pražanům svou trefou Jan Buchtele. Liberec si ale domácí vítězství již sebrat nenechal a tříbodový zisk potvrdil čtvrtou trefou do prázdné branky.

Pražané pro utkání s Libercem zařadili na svoji soupisku vinou početné marodky dvě nové tváře z první ligy, konkrétně útočníky Davida Dvořáčka spolu s Lukášem Luňákem. Začátek zápasu byl z obou stran velmi opatrný a první vážnější situaci diváci v hale viděli až po deseti odehraných minutách, kdy se hráči na ledě trochu rozjezdili a šancí najednou přibylo. Nejprve domácí nevyužili velkého závaru před Machovským, na druhé straně pak Luňák v přečíslení tři na dva mířil jen o pár centimetrů vedle pravé tyčky Willovy branky.

Sparťané poté výrazně ožili a Roman Will musel řešit další nebezpečí před svojí brankou. Liberečtí totiž poslali nepřesný pas přímo na hokejku Kudrny, jenž z dobré pozice trefil jen zadní mantinel. Následně to halou zahučelo ještě více, když Kumstát na brankovišti svou holí nedokázal nasměrovat kotouč do branky. A přísloví Nedáš – dostaneš se posléze potvrdilo. Filippi poslal od mantinelu puk přímo na osu na nekrytého Marka Kvapila a liberecký sniper si potáhl puk na levou stranu a bez problémů zasunul puk pod ležícího Machovského. Hosté mohli záhy odpovědět dvě minuty před odchodem do šaten, ale Sill tváří v tvář Willovi mířil nepřesně.

Hosté do druhé třetiny vstoupili mnohem aktivněji a hned z toho bylo další nebezpečí pro domácího Willa. Buchtele v situaci čtyři na dva volil střelu, ale branku přestřelil. Akce však pokračovala a vyrovnání měl na holi Kudrna, který svým bekhendovým pokusem nedokázal zužitkovat tlak sparťanského týmu zkraje druhé třetiny. Domácí byli trochu zatažení do defenzivy a sparťané naopak ještě umocnili svoji mírnou převahu. Jarůšek z levého kruhu trefil jen Willovu hruď, jeho kolega de la Rose krátce potom opět narazil na pozorného brankáře domácích.

Sparťanští hokejisté hráli v polovině utkání v oslabení, to jim však nezabránilo tomu, aby znovu nebezpečně ohrozili domácí branku. Kudrna skvěle nakopl svoje hnací motory, když nasadil jesličky obránci Stříteskému, v jeho práci pak ještě pokračoval Vrána, který sám před Willem zahodil svoji šanci na skórování. Pět minut před koncem třetí třetiny v témže oslabení hostujícího týmu Liberec udeřil podruhé v zápase. Kvapil se tentokrát převtělil do pozice nahrávače a přesným pasem našel hůl Michala Birnera, jenž střelou bez přípravy rozvlnil Machovského síť.

Hned na začátku třetí třetiny se propracovali do velké šance Liberečtí. Birner přebruslil jednoho z bránících protihráčů a nahrál na druhou stranu Redenbachovi, jenž už ale byl mimo střelecký úhel a dokázal zakončit jen do betonů brankáře Machovského. Po dalším sparťanském oslabení znovu domácí zahrozili, když našlápl do útočného pásma Redenbach, který sice obehrál obránce Piskáčka, ale na defenzivu v čele s brankářem Machovským nevyzrál. Liberec to však nemuselo příliš mrzet, protože o pár chvil později využil přesilovou hru Tyler Redenbach, který jen nastavil hokejku do přihrávky Šmída a usměrnil kotouč do sparťanské klece.

Pro hosty mohlo být následně ještě hůře, ale Hudáčkovu pohotovou střelu na poslední chvíli zblokoval Pavelka až do ochranné sítě. V 53. minutě celého utkání se přeci jen sparťané prosadili zásluhou Jana Buchteleho, jehož gól musel ještě potvrdit videorozhodčí. A hosté byli rázem velmi blízko dalšímu gólu! Dvořáček v dobré rychlosti nahrnul puk do brankoviště, kde se ještě snažil dorážet Kumstát, ale Willova lapačka byla u kotouče o něco rychleji. V závěru utkání sparťané ještě zkusili hru bez brankáře, ale Jaroslav Vlach využil chybu soupeře ve středním pásmu a sám proti prázdné brance neměl sebemenší obtíže zasunout kotouč do opuštěné klece.

Filip Pešán (Bílí Tygři Liberec): „Byl to vyrovnaný zápas s velmi těžkým soupeřem. Sparta do utkání výrazně vstoupila, chtěla být agresivní a hrát na kotouči. My jsme s tím měli ze začátku trochu problémy, ale i za vyrovnaného stavu jsme zápas začali stejným úsilím a nasazením překlápět na naši stranu. Pomohli jsme si dvěma góly z přesilovek a zápas vyhráli.“

Uwe Krupp (HC Sparta Praha): „Dnes jsme pracovali opravdu tvrdě a podali dobrý výkon. Hráli jsme dobře v předbrankovém prostoru a vytvořili si řadu dobrých šancí. Bohužel jsme je ale nedokázali proměnit. Ačkoliv jsme dle mého názoru odehráli oslabení velmi dobře, Liberec si dokázal najít cestu a dvě přesilovky využil. Ve třetí třetině jsme měli šance a povedlo se nám snížit. Na to, abychom tu zvítězili, jsme však potřebovali stoprocentní výkon po celý zápas. Všichni vědí, že se potýkáme s rozsáhlou marodkou, a proto bych chtěl poděkovat zapůjčeným hráčům a také klubům, které nám to umožnily.“