LIB - SPA 4:2 - Dva góly a šance nestačily

GCC-ČF1, pondělí 24. 8. 2020
Liberec - Sparta LIB - SPA
Liberec: Pavelka – Šmíd (A), Knot, Rosandič, Hanousek, Derner, Štibingr, Kunst – Birner (A), Filippi, Bulíř – Rachůnek, Gríger, Lenc – Musil, Jelínek (C), Zachar – Vlach, Najman, Šír.
Sparta: Machovský – Jeřábek, Jandus, Dvořák, Košťálek, Kalina, Pavelka – Rousek, Horák (A), Tomášek – Buchtele (A), Sukel, Kudrna – Kvapil, Pech (C), Forman – Zikmund, Říčka, Dvořáček – Vitouch.
Branky a nahrávky: 7. Vlach (Knot, Šír), 14. Lenc (Derner, Gríger), 21. Filippi (Lenc), 59. Vlach (Lenc, Rosandič) – 42. Buchtele, 45. Kvapil (Košťálek, Dvořák). Rozhodčí: Svoboda, Šindel – Gerát, Hynek. Vyloučení: 4:2. Využití: 0:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 1 328. Střely na branku: 32:41. Průběh utkání: 3:0, 3:2, 4:2.
V prvním čtvrtfinále Generali Česká Cupu na ledě Liberce to se sparťany nevypadalo po dvou třetinách dobře, protože ztráceli už tři branky. Ve skvělém úvodu třetí třetiny však snížili Jan Buchtele s Markem Kvapilem, náš tým navíc sahal po vyrovnání. Třetí gól už ale sparťanští hokejisté nepřidali, naopak jejich neúspěšnou koncovku domácí potrestali ve vlastním oslabení gólem na 4:2.

Úvodní minuty zápasy se obešly bez výraznější šance, výjimkou byl jen Formanův neúspěšný pokus z pravého kruhu. V polovině sedmé minuty však udeřili domácí, když Jaroslav Vlach šikovně tečoval pokus Ronalda Knota. Vzápětí mohli domácí přidat druhou trefu, jenže proti Birnerově dorážce se přesunul Matěj Machovský.

V polovině utkání měl na holi vyrovnání Lukáš Rousek, leč jeho střela po přečíslení dvou na jednoho orazítkovala jen tyčku! Tichý úsek zápasu narušila až druhá trefa Bílých Tygrů, kterou tentokrát obstaral dělovkou z mezikruží Radan Lenc. Zajímavější a živější část třetiny zpestřily dvě šance Liberce, ale Dávid Gríger v zajímavé šanci minul, zatímco velkou šanci Michala Birnera lapil pozorný Matěj Machovský.

Vstup do prostředního dějství vyšel Bílým Tygrům náramně. Tomáš Filippi předvedl svůj um, když se prosmýkl mezi dvěma bránícími hráči a šikovnou střelou k zadní tyčce procedil puk skrz zasahujícího Machovského. Tlak Severočechů pokračoval i vzápětí, ale sparťanský brankář opět předváděl výborný výkon, jenž dvakrát zlikvidoval pěkné šance Radana Lence.

V polovině zápasu měl náš tým velkou smůlu, když po šanci Tomáše Rachůnka ujel do přečíslení dvou na jednoho. Lukáš Rousek už bekhendovou kličkou překonal brankáře soupeře, jenže při zakončení upadl a svou hokejkou kotouč nechtěně zastavil. Spartu gólová šance nakopla, své příležitosti však měl také Liberec. Nejblíže gólu byl ovšem Marek Kvapil, jemuž příliš nesedl samostatný únik a tváří v tvář Pavelkovi mířil nad branku.

Ve třetí třetině patřily první minuty Spartě. Už po 81 vteřinách hry nahodil Jan Buchtele kotouč do útočného pásma, kde se puk zvláštně odrazil a přeskočil zaskočeného Jaroslava Pavelku. Už v čase 44:32 bylo na sparťanské střídačce veseleji, jelikož si Marek Kvapil vybruslil od mantinelu, a přestože měl na zádech obránce, střelou tahem snížil na rozdíl jediné trefy. Tlak sparťanů však otupilo vyloučení Roberta Říčky a slibná šance Radana Lence.

Vyrovnání nepřinesla dorážka Davida Tomáška z poloviny zápasu, při které důraz nestačil. Nadějí bylo Hanouskovo vyloučení, při němž Lukáš Pech našel volného Marka Kvapila, ale ten mířil jen těsně vedle levé tyčky. Sparta i nadále sahala po třetí trefě, jenže ukrytou střelu Davida Dvořáčka i následnou dorážku Roberta Říčky pokryl jistý Jaroslav Pavelka.

Velké drama vyvrcholilo po vyloučení Tomáše Filippiho. Blízko důležitému gólu byl Robert Říčka, jenž střelou z mezikruží neuspěl. Vzápětí bylo zle. Vytrvalý Jaroslav Vlach totiž vlétl do útočného pásma za nahozeným pukem a ve vlastním oslabení střelou tahem rozhodl o výhře 4:2. Sparta už nepříznivý výsledek zredukovat nedokázala, což znamená, že v pražské odvetě musí smazat dvougólové manko.