9. 9. 2008 | Jakub Hlaváč

LIT - SPA 3:5 - Sparta na úvod vyhrála

1., úterý 9. 9. 2008
Litvínov - Sparta LIT - SPA
Litvínov: Franěk - Walter, Šlégr, Kroupa, Skuhrovec, Punčochář, Kubát, Vobořil, Švarný - Bahenský, Reichel, Lukeš - Kubinčák, Branda, Jenáček - Jánský, V. Hübl, Trávníček - J. Černý, Rindoš, Mach.
Sparta: Pöpperle - L. Procházka, Gulaši, Černošek, Jan Hanzlík, Ptáček, Cunik, Vojta - Ton, D. Výborný, Ručinský - Netík, Broš, Kratěna - Koreis, Langhammer, Podlešák - Dragoun, Hrdel, Hromas.
Branky a nahrávky: 7. Trávníček (V. Hübl), 9. Jenáček (Reichel), 35. Lukeš (Reichel, Bahenský) - 2. Netík (Langhammer), 13. Broš (Kratěna), 33. Langhammer (Jan Hanzlík, Hromas), 49. Kratěna, 52. Koreis (Langhammer). Rozhodčí: Homola - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 7:7. Využití: 1:1. Diváci: 7000 (vyprodáno).
Sparta vstoupila do nového ročníku ve velkém stylu. Na ledě Litvínova předvedli Pražané parádní kousky. Domácí klub slavil jubilejní padesátý rok existence a jeho hráči vyjeli na led v historických dresech. Naopak v novém dresu sparťanských barev vstoupil na plochu Zimního stadionu Ivana Hlinky tamní odchovanec Martin Ručinský. Nejvýrazněji se však na výhře podílel Jakub Langhammer, který si připsal gól a dvě asistence.

Parádní představení odstartoval první šancí elitní litvínovský útok. Kapitán mužstva Robert Reichel našel před brankovištěm nebráněného Jiřího Šlégra a ten v ideální pozici vypálil jen těsně nad břevno Pöpperleho branky. Ještě daleko lépe si o pár vteřin později vedla dvojice ve sparťanských dresech. Jakub Langhammer projel středním pásmem, nechal za sebou dva bránící hráče a přes třetího vyslal jedovku na Fraňka. Gólman kotouč spatřil až v poslední chvíli, se štěstím ho vyrazil. Příliš si ale nepomohl. Dojíždějící Tomáš Netík si totiž touš zpracoval a výstavní ranou do horního rohu poslal Spartu do vedení.

A vypjatá show pokračovala, ba s každou vteřinou stupňovala své tempo. Obě mužstva se nebála dohrávat souboje, domácí přidali vynikající forčekink, sparťané zase pěkné kombinace.

Ofenzivní snaha černožlutých byla odměněna v polovině sedmé minuty. Trávníček sebral rozehrávajícímu Procházkovi kotouč z hole, vyměnil si ho se svým spoluhráčem a zopakoval Netíkův gólový recept – síť v pravém rohu klece se zavlnila a vyprodaný stadion propadl v jásot.

Netrvalo dlouho a měl důvod slavit ještě hlasitěji. Sparta hrála oslabení ve třech proti pěti a byla za své fauly potrestána. Reichel nejprve nastřelil břevno, následně Jenáček kopl puk do brankoviště a dezorientovaný brankář si ho vyrážečkou srazil za své záda – 2:1.

Hosté našli odpověď po další lahůdkové akci druhé formace – Michal Broš předvedl, že ve Finsku rychlé kličky rozhodně nezapomněl. Prošel až před Fraňka, překonal ho a kotouč poskakující po brankovišti si posunul do vlastní branky nešťastný obránce Martin Walter.

První třetina tedy skončila nerozhodně 2:2.

Druhé dějství emotivního zápasu nabídlo další dvě překrásné gólové akce. Nejprve to však vypadalo, že střelecký prach hokejistům v kabině zvlhl. Tomáš Netík totiž v končící přesilové hře nastřelil břevno, v dvojnásobné početní výhodě se naopak nedokázali prosadit domácí. Těsně po polovině základní hrací doby zapomněl nikým nekrytý Robert Reichel puk na modré čáře a z jeho úniku tak také nic nebylo.

Kouzlo brankářů se podařilo zlomit až Jakubu Langhammerovi v čase 32:46. Sparťanský forvard těžil z nahrávky od Karla Hromase a přesnou ranou nad nohu Fraňka skóroval, čímž velmi potěšil početnou hlučnou skupinu příznivců Holešovických. Vedení však Spartě nevydrželo ani dvě minuty. Jánský dostal přihrávku na křídlo, udělal několik rychlých kroků a bekhendovou kličkou vyrovnal.

Nerozhodný stav přežil i kudrlinky prvních dvou útoků Sparty, které uváděly obecenstvo v úžas. Na rozuzlení zápasu se čekalo až do poslední třetiny. Do té aktivněji vlétli domácí borci. Pöpperle byl v jednom ohni a ušetřil lístky za kolotoč, protože ten mu několikrát Litvínovští předvedli před brankovištěm. Třiadvacetiletý gólman ale prokázal své kvality a ničím se nenechal zaskočit.

Naopak Bahenského pořádně překvapil Kratěna, když mu při rozehrávce sebral kotouč, vyhnul se obránci a mezi nohama bezmocného Fraňka poslal Spartu znovu do vedení. Vyrovnat mohli Jánský s Trávníčkem, kteří předváděli velký důraz a vytvořili si několik slibně vypadajících palebných pozic, nicméně přetavit je v góly nedokázali.

Zato Jakub Langhammer sršel útočnými nápady. Po jeho střele z otočky dorážel puk do sítě Jakub Koreis a osm minut před koncem zápasu Litvínov prohrával o dvě branky. A mohlo být pro domácí hůře. Netíka podruhé zastavila tyčka a Petra Tona až faul Jiřího Šlégra.

Výsledek tak již nedoznal žádných dalších změn a Pražané si do TESLA Areny vezou tři body za vítězství 5:3.

Ohlasy trenérů

Jaroslav Hübl starší (Litvínov): Musím hráčům poděkovat. Snažili jsme se hrát s nasazením, důrazem a na začátku se nám to vedlo. I když jsme dostali rychlý gól, tak se nám podařilo vyrovnat a vytvořili jsme si tlak. Pak jsme ale byli třikrát vyloučeni, Sparta se do toho dostala a možná byla škoda, že jsme neproměnili nějaké šance, které jsme měli. Nakonec rozhodl čtvrtý gól po naší chybě. Pak už jsme neměli sílu na to zápas otočit. Sparta je zkušené mužstvo a už nás do ničeho nepustila. Prohráli jsme ale první bitvu, ne válku. Musíme bojovat dále a doufám, že se kluci z toho poučí.

Marian Jelínek (Sparta Praha): Jeli jsem sem s velkým očekáváním respektive velkým chvěním, protože nejen, že začíná nová sezona a je na nás vyvíjen velký tlak, ale bylo to trochu zpestřené odchodem Martina Ručinského k nám. Jsme tak velice rádi, že jsme to zvládli. Byli jsme si vědomi, že nám soupeř nesmí odskočit o dvě, tři branky, což by se pak těžko honilo. V konci utkání už jsme si věřili, že to zvládneme a štěstíčko se k nám přiklonilo. Z hlediska hokeje si myslím, že na první utkání v sezoně to byl z obou stran slušný výkon. Bylo sice vidět, že to není prosincové utkání, ale i z tohoto hlediska můžeme být spokojeni.