5., pátek 27. 9. 2019
Mountfield HK - Sparta MHK - SPA
Mountfield HK: Mazanec – Zámorský, Nedomlel, Cibulskis, Gaspar, F. Pavlík, Rosandić – Miškář, Bičevskis, Perret – Smoleňák (C), Rákos, Červený (A) – Paulovič, Cingel, R. Pavlík (A) – Jergl, Kubík, M. Chalupa – R. Pilař.
Sparta: Sedláček – Kalina, Blain, Košťálek, Polášek (A), Ďaloga, T. Pavelka, M. Jandus – Kudrna, Pech (A), Forman – Buchtele, V. Růžička, Řepík (C) – Rousek, Sukeľ, Říčka – Dočekal, Klíma, Dvořáček.
Branky a nahrávky: 26. Smoleňák, 48. R. Pavlík (Zámorský, F. Pavlík), 51. Perret, 60. Smoleňák – 38. Forman (Ďaloga, T. Pavelka), 54. V. Růžička (Ďaloga, T. Pavelka). Rozhodčí: Jeřábek, Lacina - Brejcha, Komárek. Vyloučení: 2:2. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 407. Střely na branku: 29:22. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:2, 4:2. Nejlepší hráči zápasu: Radovan Pavlík - Marek Ďaloga.

Venkovní trip Sparty pokračuje i po druhém utkání bez bodového zisku. Svěřenci Uweho Kruppa tentokrát nestačili na Mountfield HK, na jehož ledě se předvedli brankáři Marek Mazanec a Jakub Sedláček, díky nimž bylo skóre po dvou třetinách vyrovnané. Ve třetí části dokázali Východočeši odskočit na rozdíl dvou branek, na což reagoval první trefou v sezoně útočník Vladimír Růžička, ale náš tým už vyrovnat nedokázal a po druhém gólu Radka Smoleňáka do prázdné branky padl 2:4.

V úvodních minutách nebylo tempo zápasu nikterak závratné, obě mužstva nahazovala kotouč do pásma a počítala jeho ztráty, tuto hru ale naštěstí pro diváky rychle vystřídal svižný hokej. Oba brankáři museli ukázat své kvality, protože k přesné trefě často mnoho nechybělo.

Buchteleho střelu v přečíslení lapila Mazancova lapačka, po chybě hostující obrany zase musel na poslední chvíli hasit Chalupův pokus Sedláček. Podobnou minelu v zadních řadách chtěl využít Sukeľ, jenže lapačka východočeského muže v masce si opět věděla rady. Poté, co se z dobrých pozic neprosadili Cingel ani Jergl, se dění na ledě lehce zklidnilo.

Domácí přidali na důrazu v napadání a sparťané měli problémy nejen přejít střední pásmo, ale také usadit se v tom útočném. Jenže jak domácím vycházel forčekink, s přechodem do útoku na tom byli podobně jako jejich soupeř. A tak jedinou větší šanci poslední pětiminutovky obstaral Rosandič, který si sjel na ránu z první a jeho bombu musela zlikvidovat Sedláčkova rychlá vyrážečka.

Ve druhé třetině mohl hned dvakrát udeřit z dorážky náš tým, ale v obou případech na poslední chvíli dokázal zasáhnout domácí brankář. Nejprve vytěsnil pokus Řepíka, poté natáhl levý beton a odklonil také Kudrnovu přízemní střelu. Dvě hostující šance doplnil na druhé straně ještě z úhlu Chalupa.

Vzápětí přišlo, na co většina fanoušků v ČPP Aréně čekala – hradecký gól. Jerglovi ještě střela z první do odkryté brány nesedla, chvíli nato však sebral vyhrané buly v přesilovce Radek Smoleňák. Kapitán Mountfieldu se ocitl úplně sám před Jakubem Sedláčkem, položil si jej na led a zasunul kotouč mezi beton a tyčku – 1:0.

Hradečtí mohli záhy přidat další zásah, když Jergl krásným křižným pasem vybídl Filipa Pavlíka a sparťané měli při jeho dělovce i porci štěstí. A když přečkali nebezpečný okamžik, vydali se do útoku. Přesilovku se hostům ještě nepovedlo využít, ve 38. minutě se už ale skóre měnilo. Sparta totiž zamkla Hradecké v jejich obranném pásmu a nenápadným prostrčením u pravé tyčky přetavil tlak ve vyrovnání Miroslav Forman – 1:1.

Do třetí části vstoupili domácí o poznání hladověji, což se projevilo na množství práce pro Sedláčka. Ten musel krýt Jerglovu přesilovkovou střelu stejně jako následnou Perretovu švihovku z mezikruží. Francouzský útočník v aktivitě nepolevil a záhy si vypracoval střelu z levého kruhu, po které Sedláčkovi zacinkalo v uších – nastřelil totiž bližší tyčku.

Neproměněné šance nakonec Hradec příliš mrzet nemusely, protože domácí rychlíci Radovan Pavlík s Perretem si vzali gólové slovo na přelomu třetiny. První jmenovaný obdržel luxusní nahrávku od Zámorského a po samostatném úniku v pádu úspěšně dokončil forhendový blafák, Jordann Perret si zase prostrčil puk u pravého mantinelu a rovněž osamocen zamířil přesně mezi nohy – 3:1.

Sparta se však nevzdala a dokázala se vrátit do hry. Vladimír Růžička uzmul kotouč odražený ze závaru, uklidil ho k levé tyči a prvním gólem v sezoně snížil na rozdíl jediného gólu. Pražané se snažili dovést duel do prodloužení a ke konci odvolali brankáře, prázdná klec ale vybídla ke skórování Radka Smoleňáka, jehož gól potvrdil domácí vítězství 4:2.

Tomáš Martinec (Mountfield HK): „Jsme šťastní, že jsme porazili takhle silný tým. Myslím, že tady Sparta hrála dvě třetiny velmi dobře, ukazovala se její kvalita v útoku. Dělala nám velké problémy a zejména ve druhé třetině nás dostávala pod velký tlak, tam byl jen díky Marku Mazancovi stav nerozhodný. Ve třetí části jsme odvedli asi nejlepší výkon, Spartu jsme přehrávali. Moc si výhry vážíme, ale dál zůstáváme pokorní do dalších zápasů.“

Uwe Krupp (HC Sparta Praha): „V první řadě bych chtěl pogratulovat Hradci k bodům. Čekali jsme, že bude velmi agresivní, a to také byl. Dobře jsme se na to ale připravili a v první třetině hráli celkem dobře, měli jsme nějaké šance a přečíslení, ale nevyužili jsme je. První gól jsme dostali po velké chybě v oslabení, kdy jsme nechali Smoleňáka volného před bránou. Když jsme vyrovnali na 1:1, měli jsme dobré pasáže a hodně střel, druhou třetinu jsme hráli skvěle. Ve třetí jsme ale museli skóre znovu dotahovat. Bohužel jsme jim góly darovali, když pominu ten do prázdné brány, tak jsme všechny inkasovali po hloupých chybách. Proti tak kvalitnímu týmu si je nemůžeme dovolit.“