OLO - SPA 0:3 - Machovský vynuloval Olomouc

33., neděle 6. 1. 2019
Olomouc - Sparta OLO - SPA
Olomouc: Konrád – Jaroměřský, Škůrek, Staněk, Švrček, Ondrušek (A), Galvas, Rutar – Ostřížek, Kek (A), Jergl – Burian, Strapáč, Holec – Kolouch, Nahodil, Tomeček – Laš, Skladaný (C), Mráz.
Sparta: Machovský – Piskáček, Delisle, Blain, Kalina, Tomáš Dvořák, Košťálek, Pavelka – Buchtele, Vrána (C), Kudrna – Smejkal, Klimek, Forman (A) – Kumstát, Pech (A), Rousek – Jones, Sill, Beran.
Branky a nahrávky: 14. Jones (Piskáček), 20. Vrána (Kudrna, Dvořák), 60. Piskáček. Rozhodčí: Hradil, Mrkva – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 0:5. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 4 517. Střely na branku: 37:19. Průběh utkání: 0:3. Nejlepší hráči utkání: Jiří Ondrušek - Matěj Machovský.
Sparťané opět potvrdili, že se jim na olomouckém ledě daří, a zvítězili zde už popáté v řadě! Základ k výhře položili Blair Jones s Petrem Vránou už v první třetině, v samém závěru při olomoucké hře bez brankáře přidal třetí zásah obránce Jan Piskáček. Matěj Machovský nepustil za svá záda ani jedinou z 37 střel Hanáků a byl po právu vyhlášen nejlepším hráčem utkání.

Už v úvodu zápasu musel Konrád pokrýt pravým betonem střelu Kumstáta a Machovský zasahoval proti zajímavé střele Jaroměřského od modré čáry. O chvíli později zahrozil Rousek, který nejprve nepřesně zakončil přečíslení dvou na jednoho s Pechem a vzápětí trefil mezi kruhy jen obránce. Na druhé straně pak selhal Knotek, jeho spoluhráči střelami ze střední vzdálenosti brankáře Sparty příliš neohrozili a po neúspěšném objetí branky Košťálka se v polovině první třetiny hrálo bez gólů.

V úvodu té druhé mohl otevřít skóre Holec, jenže jeho ukrytá střela z pravé strany ke gólu nevedla a vzápětí neuspěl ani Jan Švrček. Když v úvodu čtrnácté minuty Sparta nahodila kotouč do pásma, dojel ho pouze Blair Jones, což nakonec stačilo. Kanadský útočník získal puk na hranici kruhu a střelou tahem si připsal první gól v dresu Sparty - 0:1. Krátce po vedoucí trefě však přišly krušnější chvilky při vyloučení Smejkala.

Olomouc v přesilové hře sparťanům zavařila. Ostřížek zlomil při dělovce od modré čáry hůl, Kolouch promáchl při dorážce tvrdé střely Buriana a další šance přišly. Ani jednu však domácí neproměnili, což Sparta potrestala. Kapitán Petr Vrána po levé straně vlétl do třetiny, v kruhu zamíchal s kotoučem, a přestože jeho první pokus Konrád vyrazil, dorážka už mu kolem přední tyčky propadla do branky - 0:2.

Sparta vstoupila do druhé třetiny ve vysokém tempu a šanci měl zejména Forman, jehož individuální akce středem gólem neskončila. Na druhé straně se pro změnu činil Machovský, když svou vyrážečkou pokryl jedovatou střelu Škůrka. Hra se v dalších minutách přelévala ze strany na stranu bez větší šance. Fanouškům Sparty muselo zatrnout až v polovině druhé třetiny, kdy před sparťanskou brankou nadělali paseku Skladaný s Mrázem, ale ani jeden kotouč do branky nedotlačil.

Oživení domácí hry pak přineslo vyloučení Berana, jenže střelecké pokusy Hanáků končily na betonech či mantinelu za brankou. Velkou příležitost zaznamenali domácí ve čtrnácté minutě. Jergl krásně uvolnil Galvase, který chtěl tváří v tvář Machovského uspět stahovačkou, ale brankář Sparty pravým betonem udržel puk na čáře a nekapituloval ani z následných dorážek.

Mora pokračovala v aktivitě, kterou však tlumil jistý Machovský s dobře pracující defenzivou. Když už si domácí vytvořili zajímavou střeleckou pozici, jako se to povedlo Holcovi, sparťanský brankář byl připravený. Na druhé straně měl obrovskou šanci Buchtele, jehož rána z levého kruhu skončila pouze na zadní tyčce. V závěru třetiny pak Machovský předvedl tři důležité zákroky, díky kterým Sparta dvougólový náskok ve druhé části uhájila.

Úvod třetí třetiny byl oproti dvěma předešlým vlažnější, když přinesl jen neúspěšnou individuální akci Jergla po pravé straně hřiště. Následně byla na puku více Sparta, jenže Konrád žádnou zapeklitou situaci řešit nemusel a dvě střely Hanáků na druhé straně hřiště byly pro Machovského z kategorie lehčích. V dalších minutách Olomouc nadále marně dobývala pevnou sparťanskou defenzivu a přibývalo přerušení.

Olomouc byla více na kotouči a dostala další přesilovku. Během ní se ale do pořádné šance nepropracovala a změnu stavu nepřinesl ani závar před sparťanskou brankou bezprostředně po jejím konci. Rozruch způsobila také strkanice v rohu obranného pásma, po které šla Sparta opět do čtyř za faul Kaliny. V její první polovině se před brankou zjevil Ostřížek, ale prováhal správný moment a Machovský zasáhl.

Sparta se i nadále soustředila zejména na defenzivu, naopak Olomouc se snažila najít skulinky v obranném valu Pražanů. Ti však dokázali ustát také útoky z posledních minut zápasu i závěrečný tlak Hanáků umocněný Klimkovým vyloučením a sami ve hře čtyř proti šesti dokázali skórovat. Definitivní razítko na vítězství dal do prázdné branky Jan Piskáček.

Jan Tomajko (HC Olomouc): „Do utkání jsme nevstoupili dobře, první třetinu jsme nehráli dobře. Sparta nás předčila v osobních soubojích. Zejména v útočném pásmu jsme jich moc nevyhráli, takže jsme nebyli na puku. Potom jsme se do toho dvě třetiny těžko dostávali. Snaha tam byla, ale Sparta hrála výborně v obranném pásmu, blokovali střely a hráli obětavě. Také jsme hráli katastrofálně přesilovky. Proto si myslím, že jsme nedali gól a s nulou se nevyhrává.“

Jaroslav Nedvěd (HC Sparta Praha): „V minulém zápase proti Chomutovu jsme měli špatný vstup do utkání, zaspali jsme začátek a pak jsme se z toho celý zápas hrabali. To jsme chtěli změnit. Měli jsme na to speciální přípravu, chtěli jsme udělat něco navíc, abychom zápas začali zvládat od prvních minut. Měli jsme například i společnou rozcvičku, abychom se koncentrovali na zápas. A vyplatilo se. Vstup se nám podařil, v první třetině jsme dali dvě branky. Pak jsme možná trochu zbytečně přenechali aktivitu domácím, ale pořád jsme byli vzadu nahuštění a nějaké výraznější šance jsme soupeři nenabízeli. To byl náš plán do zápasu, podařilo se ho splnit, vezeme tři body.“