SPA - MHK 1:2p - Z odvety s jedním bodem

27., úterý 25. 9. 2018
Sparta - Mountfield HK SPA - MHK
Sparta: Machovský – Piskáček (A), Gregorc, T. Pavelka, Košťálek, Blain, Kalina, Dvořák – Smejkal, Sill, Černoch – Buchtele, Klimek, Kudrna – Říčka, Vrána (C), Jarůšek – Rousek, Pšenička, Beran. Trenér: Uwe Krupp.
Mountfield HK: Maxwell – Piché, Zámorský, Graňák (A), Cibulskis, Rosandič, F. Pavlík, Nedomlel – Chalupa, Koukal (C), Smoleňák – R. Pavlík, Cingel (A), Vincour – Miškář, Bicevskis, Vopelka – Bezúch, Kukumberg, Paulovič. Trenér: Tomáš Martinec.
Branky a nahrávky: 10. Smejkal (T. Pavelka, Košťálek) – 54. Vincour (Cingel), 63. Pavlík (Zámorský, Miškář). Rozhodčí: Hodek, Hejduk – Rampír, Kis. Vyloučení: 5:4. Bez využití. Diváci: 5 373. Střely na branku: 22:31. Průběh utkání: 1:0, 1:2. Nejlepší hráči utkání: Matěj Machovský – Petr Zámorský.
V úterý zavítal na horký led pražské O2 areny královéhradecký Mountfield, který hodlal domácím oplatit porážku 0:4 z úvodního střetnutí letošního ročníku. Sparta po trefě Jiřího Smejkala z první třetiny dlouho vedla, soupeři se však nakonec podařilo průběh utkání otočit a v prodloužení zvítězit. Svěřenci Uweho Kruppa tak berou jen bod.

Úvodní minuty úterního střetnutí Sparty s Hradcem byly nesmírně vyrovnané, oba týmy šlapaly na sto deset procent už od úvodního buly a Machovský s Maxwellem tak museli být ve střehu. Hosté měli ideální příležitost prolomit bezbrankový stav už ve třetí minutě po vyloučení Jana Buchteleho za podrážení, nicméně svěřenci hlavního kouče Kruppa se nakonec zvládli ubránit. Na první zásah utkání tak musela O2 arena čekat až do času 9:49, kdy těsně po vypršení menšího trestu Petra Zámorského doklepl odražený kotouč za záda bezmocného strážce východočeské klece Jiří Smejkal a otevřel tak střeleckou listinu duelu – 1:0.

Ve druhé polovině zahajovací periody byla v Libni opět k vidění relativně rovnocenná podívaná, přičemž velmi mírnou převahu si na ledě udržovali Pražané. Ti se sice dostávali do kvalitnějších šancí, jenže výborně chytající Maxwell všechny jejich pokusy polapil včas. Obdobně si vedl i jeho kolega na druhém konci kluziště a první dějství tak skončilo za stavu 1:0 pro Spartu.

Po přestávce vstoupili do další části hry lépe Hradečtí a snažili se co nejrychleji těsné manko dohnat. Zvýšenou aktivitou dokonce donutili domácí k faulu a na trestnou lavici za hákování usedl hostujícím fanouškům dobře známý bek Blaž Gregorc, sparťané ovšem svého soupeře nepustili do větších šancí a oslabení přežili bez větších komplikací.

Ve vytoužený gól se svěřencům lodivoda Tomáše Martince nepodařilo přetavit ani přesilovku po Piskáčkově podrážení, během které se Pražští dokonce dostali do přečíslení dva na jednoho. Do dráhy projektilu zakončujícího Košťálka se obětavě postavil Zámorský a Maxwell tak nakonec nemusel vůbec zasahovat.

Poslední minuta druhé třetiny nabídla dva tresty, oba pro Mountfield. Za katr nejprve putoval Filip Pavlík, ke kterému se nedlouho poté připojil Lukáš Vopelka, jenž za svůj tým odpykával vyloučení za příliš mnoho hráčů. Spartu tak po pauze čekala téměř minutu a půl dlouhá dvojnásobná přesilovka...

...kterou i přes veškerou snahu nezvládla využít a naděje hostů tak zůstávaly stále při životě. Aby toho navíc pro Pražany nebylo málo, pět minut po startu třetiny byli čtyři sekundy po sobě vyloučeni Dvořák s Piskáčkem a nyní se tedy oni sami museli bránit nebezpečné přesile. V této složité situaci ukázat své kvality hlavně gólman Machovský, který zabránil hradeckému gólu sérií neuvěřitelných zákroků.

Nakonec se však hostující kotel dočkal. V čase 53:23 jej rozveselil Tomáš Vincour, který po vyhraném vhazování před domácí klecí okamžitě vypálil a překvapil tak nejen jejího strážce, ale i drtivou většinu přítomných v ochozech – 1:1. Následný průběh hry přinesl šance na obou stranách, které ovšem ani jedna nevyužila a o vítězi zápasu tak muselo rozhodnout prodloužení.

V něm bod navíc ukořistili Hradečtí. Ve třiašesedáté minutě se totiž z přečíslení dva na jednoho prosadil Radovan Pavlík, který Machovského překonal projektilem mezi betony. Sečteno, podtrženo: Sparta – Mountfield 1:2 po prodloužení.

Uwe Krupp (HC Sparta Praha): "Byl to dobrý, vyrovnaný zápas. Oba týmy měly šance, oba hrály dobře v obraně. Začali jsme dobře a v první i druhé třetině jsme měli dobrý pohyb. Ve třetí jsme přestali bruslit a Hradec toho využil. Začal tlačit, my jsme byli pasivní a výsledkem bylo vyrovnání na 1:1. Jsem spokojený s tím, jak se hráči snažili. Hradec neměl moc šancí, druhý bod ale získal. Myslím si, že jsme hráli lépe než v prvním zápase proti Hradci, jen se nám tolik nedařilo v koncovce. Předtím jsme dali dva góly od modré čáry. Dnes Hradci výborně zachytal Maxwell. My jsme ale měli být produktivnější v přesilovce pět na tři."

Petr Svoboda (Mountfield Hradec Králové): "Dnes jsme měli hodně pomalý začátek, možná jsme měli až přehnaný respekt k soupeři. Myslím si, že od půlky druhé třetiny jsme zlepšili pohyb, a jsme rádi, že jsme dokázali na začátku třetí třetiny ubránit oslabení tři na pět. Škoda, že jsme poté sami v pět na tři nedali gól. Stupňovali jsme tlak a podařilo se nám vyrovnat. V prodloužení tři na tři přišla chyba, dostali jsme se do přečíslení dva na jednoho, které jsme využili."