SPA - MHK 2:3 - Sparťané po boji prohráli

20., neděle 13. 11. 2016
Sparta - Mountfield HK SPA - MHK
Sparta: F. Novotný (9. Pöpperle) – Mikuš, Piskáček, Nedomlel, Čajkovský, Kalina, Švrček, Barinka – Klimek, P. Vrána, Ihnačák – Kumstát, Pech, Kudrna – Uher, J. Hlinka, Černoch – Martin Procházka, Cingel, Safin – Netík. Trenér: Jiří Kalous.
Mountfield HK: Kacetl – Newton, Štajnoch, Dietz, Gregorc, Vydarený, Pláněk, Čáp, Barák – Šimánek, Kukumberg, Jarůšek – Dej, Bednář, Köhler – Červený, T. Knotek, R. Pavlík – Nedvídek, J. Dvořák. Trenér: Václav Sýkora.
Branky a nahrávky: 15. Kumstát (Pech, Mikuš), 24. M. Procházka (Nedomlel) – 8. Vydarený (Jarůšek, Šimánek), 9. Knotek (Červený, Pavlík), 19. Newton (Pavlík, Červený). Rozhodčí: Šír, Pražák - Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 5:7. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 8713. Střely na branku: 31:19. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 2:3. Nejlepší hráči: Lukáš Pech - René Vydarený.
Sparťané chtěli v nedělním utkání ukončit třízápasovou sérii bez výhry, před 8713 diváky v pražské O2 areně ale s hradeckým Mountfieldem těsně prohráli. O utkání rozhodla první třetina, kdy se Hradečtí radovali ze tří gólů, zatímco Pražané skórovali jen jednou. Zbylé dvě třetiny byli svěřenci Jiřího Kalouse aktivnější a soupeře jasně přestříleli, prosadil se ale jen Martin Procházka. Sparťané jsou tedy po porážce 2:3 bez bodů.

První větší příležitost si ve druhé minutě připsala Sparta, když Pechovu střelu tečoval Kudrna těsně před Kacetlem, který ale zasahovat nemusel. Také Hradečtí otestovali Novotného, ale ani Jarůšek neuspěl. Do obrovské šance se dostali Procházka se Safinem, ale nezakončili situaci dva na jednoho a ani následná dorážka do prázdné branky gólem neskončila. A tak se v osmé minutě radovali hosté. René Vydarený dokázal v pádu vystřelit a kotouč propadl za Novotného záda. Vedení dodalo hradeckým hokejistům sebevědomí a výrazně zlepšili hru. Dvě Dejovy dorážky ještě Novotný zastavil, o chvíli později se ale Mountfield radoval znovu, když Červeného přihrávku uklidil do odkryté branky Tomáš Knotek.

Jiří Kalous si po dvou inkasovaných gólech vzal oddechový čas a místo Novotného poslal do brány Pöpperleho. Ten hned musel v oslabení po vyloučení Uhera hasit šanci Štajnocha. Do větší šance se ještě dostal Gregorc, který mířil těsně vedle. Druhou část hradecké přesilovky už zvládli Pražané bez potíží. Po ubráněném oslabení se sparťané vrhli do útoku a šest minut před koncem třetiny snížili na rozdíl jedné branky, když Pech přihrál od modré Petru Kumstátovi, který prostřelil Kacetla. Do šaten se ale přesto odcházelo za dvougólového náskoku hostů, když si Jake Newton poradil se třemi sparťany najednou a Pöpperleho překonal přesnou střelou k tyči.

Druhou třetinu začali lépe sparťané. Čajkovského střelu zastavila horní tyč. O chvíli později se k odraženému puku dostal Pech, který ale Kacetla nepřekonal. Domácí se nadále tlačili dopředu, za což byli odměněni ve 24. minutě. Martin Procházka dostal přes celé hřiště přihrávku od Nedomlela a propálil hradeckého gólmana. A Pražané útočili dál. Při ponechané výhodě střílel Klimek, jehož střela byla sice tečována, ale sparťané měli příležitost v podobě početní převahy. V ní měl velikou šanci opět po Pechově přihrávce Kumstát, kotouč ale nedokázal ze vzduchu dostat do brány.

Hned dvakrát rozhodčí vyloučili najednou sparťanského i hradeckého hráče a oba týmy hrály ve čtyřech. V prvním případě si ani jedna strana nevytvořila větší šanci, v tom druhém se zaskvěl výtečným zákrokem Pöpperle, když nadvakrát vyrazil střelu hráče Mountfieldu. A sparťanský brankář si připsal ještě jeden důležitý zákrok necelých deset sekund před koncem třetiny, kdy zastavil samostatný únik Šimánka. Vteřinu před koncem střílel ještě na druhé straně Ihnačák, ale ani ten nebyl úspěšný a do kabin se odcházelo za stavu 2:3.

Na začátku třetí části odešel na trestnou lavici hradecký Dej a sparťané hráli druhou přesilovou hru v utkání. Blízko vyrovnání se objevil Ihnačák, který ale nedokázal pod Kacetlem protlačit puk do sítě. Sparťané navázali na tlak, který se jim dařilo vyvíjet už ve druhé třetině, od modré pálil Uher, ale těsně minul branku. Zpoza branky zase Vrána trefil pouze beton hradeckého gólmana. A po vyloučení Dietze hráli domácí už třetí přesilovku, navíc po necelé půl minutě putoval na trestnou lavici také Newton a sparťané dostali více než devadesátivteřinovou přesilovku pět na tři. Z mezikruží střílel kapitán Hlinka, ale blok hradeckých hráčů puk zastavil. Domácí si vytvořili hned několik zajímavých šancí, ale Hradečtí jednobrankový náskok udrželi.

Sparťané se nadále hnali za vyrovnáním a Mountfield si pomáhal fauly, ale ani při vyloučení Pláňka Pražané nevyrovnali. Hradečtí konec zápasu kontrolovali, kotouče vyhazovali do středního pásma a soupeře do ničeho nepustili. Navíc při vyloučení Piskáčka hráli přesilovku, kde nebezpečně střílel Štajnoch. Oslabení sparťané zvládli, po Piskáčkově střele dorážel Mikuš, který byl ale vyloučen za sekání a Pražané necelé tři minuty před koncem hráli opět v početní nevýhodě. Hradečtí minutu před koncem mohli vítězství stvrdit, když ujel Dej, ale Pöpperle ještě držel naděje Sparty. Ty se však rozplynuly, když do konce zápasu již žádný další gól nepřidali a prohráli 2:3.

Jiří Veber (HC Sparta Praha): "Měli jsme velmi špatný začátek utkání a vůbec celou první třetinu, kterou jsme prohráli. Domnívám se a zároveň věřím, že jsme tak silný mančaft, že jsme to dnes měli otočit zpátky na naši stranu. Druhá třetina tomu odpovídala, ale dali jsme pouze jeden gól, což bylo málo. Ve třetí části jsme měli šanci při dvojnásobné přesilovce skoro dvě minuty, ale nebyli jsme tam ničeho moc schopní, já si myslím, že jsme snad ani nevystřelili na bránu. Tam to byl zmar, který nás podle mého názoru potom i poznamenal."

Václav Sýkora (Mountfield Hradec Králové): "Myslím, že jsme odehráli velmi dobrou první třetinu. Povedlo se nám to vyjádřit i brankově a bylo důležité pro vývoj toho zápasu, že jsme se dostali až do dvoubrankového vedení 2:0 a pak i 3:1. Do druhé třetiny jsme naopak vstoupili velice špatně, Sparta znatelně přidala a my jsme se první střídání jen bránili. V tomto duchu se pak nesla i celá třetina a Sparta snížila na rozdíl jediného gólu. Před třetí třetinou jsme si řekli, že to musíme odehrát jinak. Hráči pak na ledě vydali hodně sil, aby výsledek dotáhli do vítězného konce. Důležité bylo, že jsme ubránili přesilovky Sparty. V závěru pro nás bylo naopak výhodou, že Sparta dvakrát faulovala."