14. 9. 2018 | Robin Mana

SPA - MHK 4:0 - Na úvod tři body a čisté konto

1., pátek 14. 9. 2018
Sparta - Mountfield HK SPA - MHK
Sparta: Machovský – Blain, Kalina, T. Pavelka, Košťálek, Piskáček (A), Gregorc, Delisle – Černoch, Sill, Smejkal – Jarůšek, Vrána (C), Říčka – Forman, Pech (A), Kumstát – Kudrna, Klimek, Buchtele. Trenér: Uwe Krupp.
Mountfield HK: J. Pavelka – Linhart (A), Zámorský, Graňák (A), Cibulskis, Rosandić, Piché, Pavlík – Paulovič, Koukal (C), Chalupa – Vincour, Cingel, Bezúch – Berger, Bičevskis, Miškář – Vopelka, Kukumberg, Pilař. Trenér: Tomáš Martinec.
Branky a nahrávky: 16. Jarůšek (Košťálek, Vrána), 27. Košťálek (Forman, Pech), 43. Delisle (Piskáček, Smejkal), 59. Kudrna (Blain, Buchtele). Rozhodčí: Kika, Hejduk – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 10:9. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 8 308. Střely na branku: 27:45. Průběh utkání: 4:0. Nejlepší hráči utkání: Matěj Machovský - Jan Berger.
První utkání extraligové sezony 2018/2019 zvládla Sparta s přehledem. Svěřenci Uweho Kruppa odehráli zápas bez inkasované branky a soupeře předčili hlavně ve střelecké produktivitě. Při svém premiérovém soutěžním zápase v dresu Sparty dosáhl na čisté konto gólman Matěj Machovský, první extraligovou branku zaznamenali obránci Jan Košťálek a Steven Delisle.

Hned úvod zápasu naznačil, že na startu extraligy bude ze strany obou týmů k vidění hodně silový hokej. Už ve druhé minutě byl po faulu na Lukáše Pecha vyloučen hostující Oskar Cibulskis, jenže kromě Košťálkovy střely z levého křídla se Sparta do výraznější příležitosti nedostala. To hosté působili při své výhodě o poznání nebezpečněji. Velkou šanci sice nevyužil po přihrávce zpoza branky Matěj Chalupa, ale přesilová hra pak ještě více nastartovala aktivitu hostů.

Zblízka pálil nejprve Bičevskis, největší šanci Hradce měl pak v polovině první třetiny Juraj Bezúch, který našel díru v obraně Sparty a řítil se středem hřiště na Machovského. Sparťanská jednička si ale včas povyjela a jeho střelecký pokus pokryla. O chvíli později se pak neujala ani další teč Bičevskise, a tak udeřili na druhé straně sparťané. Košťálkova střela od modré čáry se odrazila k nehlídanému Richardu Jarůškovi, který si potáhl puk na forehand a poslal puk přesně k tyči hradecké branky. Vstřelená branka vlila Spartě čerstvou krev do žil, ale do konce první části se již skóre neměnilo.

Také druhá třetina nabídla hodně vyloučených a hned v jejím úvodu Sparta okusila dvojnásobné oslabení, když byl nejprve vyloučen Steven Delisle a krátce po něm podle nového pravidla za pozdní dohrání také Jeremie Blain. Východočeši sice během své výhody měli neustále puk na hokejkách, ovšem sparťané i ve třech dokázali čistit prostor před Machovským a ten všechny pokusy hostů pochytal. Nedáš, dostaneš. A tak na druhé straně při hře čtyři na čtyři opět udeřila Sparta. Lukáš Pech vyzval přesnou přihrávkou Miroslava Formana, který v jízdě našel přesně Jana Košťálka, který tvrdou střelou příklepem nedal Pavelkovi šanci a zaznamenal svůj první extraligový gól.

V O2 areně mohlo být ale ještě veseleji, když v další přesilovce Pavelka vyrazil puk jen k dojíždějícímu Pechovi, kterému ale hostující beci na poslední chvíli stačili zabránit v zakončení. I Hradečtí mohli pomýšlet na snížení, ale Roman Kukumberg v další přesilovce tečoval z prostoru před brankovištěm puk jen vysoko nad branku a v podobné pozici se neprosadil ani Tomáš Vincour. Do kabin si tak Sparta odnášela dvougólové vedení.

Nezůstalo ale u jediného premiérového gólového zápisu v extralize. O ten další ze zkraje třetí části postarala letní posila Pražanů Steven Delisle, jenž dostal na pravém křídle hodně prostoru a čistým průstřelem přesně trefil horní roh Pavelkovy branky, který toho přes clonící hráče mnoho neviděl a nemohl reagovat. Sparta mohla přidat i čtvrtou branku, když se k dorážce na brankovišti dostal důrazný Lukáš Klimek, ale gólman Pavelka se roztáhl na brankové čáře a tentokrát našel puk pod svými betony.

Hradecký Sébastien Piché pak mohl vrátit svůj tým do zápasu, když se ocitl zcela sám mezi kruhy, ale přestože měl spoustu času, branku přestřelil a ilustroval tak střelecké trápení Východočechů v tomto duelu. Nedařilo se ani v úniku po křídle Matěji Chalupovi a pečeť na konečnou podobu výsledku tak dal minutu před koncem Andrej Kudrna, který odrazem o tyčku zakončil samostatný únik po přesné přihrávce Blaina.

Ohlasy trenérů

Uwe Krupp (HC Sparta Praha): "Bylo to velmi rychlé utkání. Hradec hrál velmi tvrdě a povedl se mu začátek. Dnes jsme museli hrát mnohem defenzivněji na rozdíl od přípravných duelů. Hráči blokovali střely a čistili prostor před brankou. Výsledek 4:0 je trochu vysoký, ale uspěli jsme, pomohli jsme brankáři a nepustili Hradec do dorážek. V útoku se nám naopak povedlo využít šance. Samozřejmě se musíme nadále zlepšovat, ale díky takovému utkání máme na čem stavět. Jsme rádi, že jsme vyhráli první domácí zápas. Mám radost za hráče a to, jak hráli."

Tomáš Martinec (Mountfield Hradec Králové): "V první řadě bych chtěl Spartě pogratulovat k vítězství. Přestože výsledek vypadá jednoznačně, tak si myslím, že jsme byli Spartě vyrovnaným soupeřem. Ukázala, že má skvělý tým a z šancí, které si vypracovala, dokázala dát góly a to rozhodlo. Náš tým musím pochválit, pracoval celý zápas a do poslední minuty jsme se snažili převrátit utkání na naši stranu. Přestože jsme si vypracovali spoustu šancí, nebyli jsme schopní dát gól."

SPA - TRI 2:3p - Bronzová sezona skončila

Kouč juniorů Netík: Těší mě, jak kluci rostli