46., pátek 19. 2. 2021
Sparta - Olomouc SPA - OLO
Sparta: Machovský – Němec, Němeček, Košťálek, Polášek, Jandus, Dvořák – Kudrna, Tomášek, Rousek – Řepík, Horák, Sobotka – Forman, Pech, Říčka – Dvořáček, Sukeľ, Vitouch – Zikmund.
Olomouc: Konrád – Rutar, Ondrušek, Dujsík, Vyrůbalík, Valenta, Švrček – Bambula, Knotek, Káňa – Kunc, Nahodil, Klimek – Handl, Strapáč, Ostřížek – Olesz, Kolouch, Burian – Gřeš.
Branky a nahrávky: 8. Kolouch (Ostřížek, Kunc), 10. Handl (Strapáč, Ostřížek), 58. Kunc (Strapáč, Klimek). Rozhodčí: Robin Šír, Luděk Pilný – Jakub Frodl, Vít Komárek. Vyloučení: 1:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: Hráno bez diváků. Střely na branku: 33:25. Průběh utkání: 0:3.
Sparta v rámci 46. kola na svém ledě vyzvala na souboj olomoucké kohouty. Přestože Pražané měli v průběhu celého duelu jasnou střeleckou převahu a Matěj Machovský trávil dlouhé chvíle osamocený v brankovišti, z hlavního města se třemi body odjíždí Hanáci, kteří využili dvou rychlých protiútoků hned v první třetině. Olomouc nakonec zpečetila svou výhru trefou do prázdné branky.

Utkání začalo zostra. Sparťané se hned v první minutě radovali z gólu, jejich oslavy ale utnul videorozhodčí, jelikož puk skončil za brankovou čárou po kopnutí bruslí útočícího hráče. Pražané nicméně pokračovali v silném náporu na olomouckou svatyni, který navíc byl podpořen dvěma přesilovými hrami. Jenže Matěj Machovský současně neměl žádnou práci v brankovišti a jeho zahřáté svaly chladly. Toho využil samostatným únikem Petr Kolouch, jenž otevřel skóre.

Sparta se nechtěla nechat zaskočit a vrátila se k dominanci, ale přišla druhá studená sprška. Tobiáš Handl zakončoval dorážkou do odkryté klece bezmocného Machovského a hosté rázem vedli 2:0. Tím se Mora dostala do sedla a ve zbytku prvního dějství byla hra vyrovnaná. Tempo se ale výrazně zpomalilo a na další gólové šance jsme neviděli.

Druhá třetina zprvu připomínala tu první. Sparta opět na soupeře nastoupila ve velkém stylu a Konráda zasypala řadou střel, nicméně ani jedna se za hanáckého maskovaného muže nedostala. Na druhé straně už si o něco lépe počínal Machovský, kterému se dařilo zneškodnit ojedinělé střely Olomouce. K vidění byla početní výhoda Pražanů i Mory, ani jeden z celků jí ale nevyužil. Hra byla velmi jednostranná, více ze hry měli domácí, nicméně i po 40 minutách svítil na světelné tabuli stav 0:2.

Třetí třetina navázala na klidnější tempo prostřední dvacetiminutovky. Přestože ve 43. minutě usedl na trestnou olomoucký Ostřížek za příliš mnoho hráčů na ledě, Spartě to ke snížení nepomohlo. Branislav Konrád vyzrával jednoho domácího střelce za druhým, a zlikvidoval tak všechny jejich pokusy. Trenérské duo Hořava-Jandač se tak rozhodlo Machovského z branky odvolat už tři minuty před koncem. Než se však domácí dostali do tlaku, na prázdnou svatyni namířil přesnou střelu Michal Kunc, a Pražané tak doma padli 0:3.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): "Utkání jsme valili do kopce. I když začátek nebyl z naší strany špatný, hned vzápětí jsme ale inkasovali rychlé dvě branky. Víme, že Olomouc je velmi dobré mužstvo, které urputně brání. Nebyli jsme schopni se prosadit a donutit soupeře k chybám. Z našeho pohledu byla nejlepší druhá třetina, kdy jsme se dostali do šancí, ale bohužel jejich brankář nám všechny střely pochytal. Je ovšem pravdou, že jsme nehráli dobře, nepomohli jsme si ani nějakým gólem v přesilových hrách. Utkání se nám nepovedlo, porážku musíme rychle hodit za hlavu a soustředit se na další zápas."

Zdeněk Moták (HC Olomouc): "Z výkonu našich hráčů jsem velmi spokojen. Do Prahy jsme přicestovali vlakem, odehráli jsme náročné utkání. Byli jsme si vědomi obrovské ofenzivní síly soupeře. V utkání jsme podali jako tým opravdu precizní výkon. V prvních minutách jsme i se štěstím přežili nápor Sparty a pak se nám podařilo odskočit do vedení. Ubránili jsme i soupeřovy přesilové hry, což nás nakoplo. Až na pár šancí jsme Spartu k ničemu výraznému nepustili, za tři body z ledu tak kvalitního soupeře jsme velice rádi."