11. 9. 2015 | Tereza Velikovská

SPA - OLO 4:1 - Úspěšná domácí premiéra

1., pátek 11. 9. 2015
Sparta - Olomouc SPA - OLO
Sparta: Pöpperle – Polášek, Mikuš, Barinka (A), Čajkovský, Hrbas, Glenn, Kalina – Réway, Hlinka (C), Klimek – Netík (A), Přibyl, Buchtele – Kumstát, Pech, Sabolič – Forman, Cingel, Kudrna. Trenér: Josef Jandač.
Olomouc: Vošvrda (Konrád) – Skrbek (A), Vyrůbalík (C), Jaroměřský, Valenta, Staněk, Ondrušek (A), Rašner – Kafka, Herman, Mikúš – Buc, Knotek, Laš – Eberle, Řípa, Vodný – Kucharczyk, Zeman, Holec. Trenér: Zdeněk Venera.
Branky a nahrávky: 15. Sabolič (Kumstát, Pech), 20. Hlinka (Réway, Polášek), 30. Netík (Glenn, Přibyl), 53. Cingel (Forman, Čajkovský) – 42. Eberle (Vodný). Rozhodčí: Polák, Čech - Hynek, Belko. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5315. Střely na branku: 36:20. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1. Nejlepší hráči zápasu: Hlinka - Eberle.
První duel nové sezony Tipsport extraligy sparťané zvládli na jedničku! Skóre souboje s Olomoucí načal Robert Sabolič, do první přestávky se prosadil ještě kapitán Jaroslav Hlinka. Ve druhém dějství Sparta svůj náskok ještě navýšila a v tom závěrečném dokázala rychle odpovědět na snížení soupeře trefou Lukáše Cingela.

V úvodním kole nového ročníku přivítali sparťané Olomouc, která v minulé sezoně uhájila extraligovou příslušnost v baráži. V prvních minutách se oba týmy spíše oťukávaly, výrazněji nezhrozily ani ve svých prvních přesilových hrách. Sparťanského brankáře Pöpperleho nejvíce zaměstnával aktivní Mikúš, posila Hanáků z druhé nejvyšší finské soutěže. Na druhé straně kontrovali střílející Přibyl a dorážející Polášek.

Prvního gólu se fanoušci v O2 areně dočkali po čtvrthodině hry. Třetí formace skvěle zapracovala před Vošvrdovou brankou a po dobré práci Kumstáta s Pechem nakonec dorazil kotouč do sítě Robert Sabolič. V závěru prvního dějství dostali sparťané druhou příležitost zahrát si v početní výhodě a tentokrát už se prosadili. Réway si dobře všiml nehlídaného Jaroslava Hlinky najíždějícího si k levé tyčce olomoucké branky a sparťanský kapitán se v tutové šanci nemýlil.

V úvodu druhé dvacetiminutovky u Pöpperleho zahrozil opět Mikúš, tentokrát ve spolupráci s Hermanem. Ještě větší šanci měli v úniku dvou na nikoho Klimek s Réwayem, ale pokus druhého jmenovaného Vošvrda se štěstím vyrazil nad branku. O chvíli později měl gólman Mory naopak smůlu, to když někdo z klubka hráčů před ním tečoval nahození z vrcholu kruhu a kotouč zapadl do branky. Gól byl připsán Tomáši Netíkovi.

Proti nebezpečně střele Pecha si ovšem Vošvrda trošku spravil sebevědomí. A o chvíli později v krizové situaci už zase svůj tým dokázal podržet. Sparťané totiž po faulech Kucharczyka a Mikúše hráli dlouho v pěti proti třem. Z bezprostřední blízkosti pálili Réway i Klimek, oba střely Vošvrda vyrazil. Dvojnásobnou početní výhodu Sparty následně ukončilo vyloučení obránce Mikuše.

Hned zkraje třetího dějství se hostům povedlo snížit a poprvé v zápase překonat sparťanského gólmana Pöpperleho. Ve skrumáži před jeho brankou se nejlépe zorientoval Jan Eberle a snížil na 1:3. Za chvíli bylo zase pořádně rušno u Vošvrdy. Réway s Hlinkou vystartovali do rychlého protiútoku a fanoušci domácího týmu se už už radovali z gólu, ale předčasně. Hlinkovo doklepnutí sice projelo pod brankářem Olomouce, ale kotouč se vynořil těsně vedle tyčky.

V 53. minutě už gólman Hanáků takové štěstí neměl. Lukáš Cingel ujel po pravém křídle a poslal puk mezi Vošvrdovy betony, kudy puk prošel a tentokrát doklouzal až za brankovou čáru. Olomouc ani poté nesložila zbraně a ve vlastním oslabení se vyřítil do samostatného úniku Kucharczyk. S jeho kličkou mezi betony si ale Pöpperle poradil. Závěr zápasu už si sparťané pohlídali i v početní nevýhodě, i když při střele Eberleho je od inkasování zachránilo jen břevno.

Ohlasy trenérů

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): Olomouc se vyjevila jako velice nepříjemný soupeř. My jsme podali velice kvalitní výkon podržel nás i Tomáš Pöpperle. Malou komplikaci jsme si způsobili na začátku třetí třetiny, kdy jsme inkasovali branku, ale pak jsme zvýšili na 4:1 a umnou hrou jsme dotáhli utkání ke konečnému výsledku.

Zdeněk Venera (HC Olomouc): Spokojení být nemůžeme, protože jedeme s prázdnou. Myslím si ale, že to nebyl úplně špatný zápas. Největší rozdíl jsem viděl v tom, jak sparťané a my jsme dokázali naložit s pukem v útočném pásmu. Rozhodly zkušenosti a kvalita útočníků na straně Sparty. My jsme taky nějaké šance měli, ale nedokázali jsme je zúročit.