SPA - ZLN 3:2p - Sérii proher utnul Salcido v prodloužení

8., úterý 5. 10. 2010
Sparta - Zlín SPA - ZLN
Sparta: Pöpperle - Vykoukal, Gulaši, O´Brien, Jan Hanzlík, Philipp, Salcido - Y. Treille, Koreis, Hromas - Kůrka, Broš, Bartánus - Smoleňák, D. Výborný, Ton - Hlaváč, Hlinka, Ručinský. Trenéři:Holaň a Volek.
Zlín: Sedláček - Hamrlík, Linhart, Švrček, Galvas, Míka, Řezníček - Balaštík, Leška, Köhler - Důras, T. Sýkora, I. Rachůnek - Sivák, Balán, Finsterle - Holík, Roman Vlach, F. Čech. Trenéři: Venera a Rostislav Vlach.
Branky a nahrávky: 40. Výborný (Ton), 41. Kůrka (Hanzlík, Koreis), 63. Salcido (Treille) - 15. Holík (Galvas), 58. Leška (Balaštík, Hamrlík). Rozhodčí: Hradil, Šír - Hlavatý, Poruba. Vyloučení: 3:7. Využití: 1:0. Diváci: 4160.
Vypadalo to na klasický scénář. Sparťané po celý zápas hýřili aktivitou, nedokázali ji však přetavit ve více brankových příležitostí. Naopak Zlínští se ujali vedení, které Holešovičtí ve druhé třetině stáhli a dokonce se vývoj otočili. Vedení jim však dvě minuty před koncem vzal Petr Leška. V prodloužení přisoudil druhý bod Spartě zadák Brian Salcido.

Sparta do zápasu se Zlínem vstoupila aktivněji. Ve druhé minutě poprvé výrazněji ohrozila Sedláčkovu branku formace kapitána Výborného. O minutu později si do větší šance najížděl zpoza branky Hlinka. Na začátku páté minuty šel navíc Zlín po faulu Sýkory do čtyř a Sparta si mohla zahrát první přesilovou hru.

Sparťané byli i v ní aktivnější, Sedláčka ostřelovali ze všech možných pozic, ale puk za jeho záda protlačit nedokázali. Naopak Zlín se poprvé do výraznějšího tlaku dostal až během přesilové hry v osmé minutě. V 15. minutě měl asi největší šanci Sparty Výborný, který si najel na Tonovu přihrávku – jasnou gólovku ale překazil jeden ze zlínských obránců.

K radosti hostujících fanoušků o několik chvil později skóroval naopak Zlín. Pöpperle Galvasovu střelu jen vyrazil před sebe a Petr Holík puk pohotově poslal za jeho záda. V 19. minutě mohlo být pro Spartu ještě hůř. Leškův nájezd z půli hřiště ale Pöpperle výborně vykryl.

Sparta aktivněji začala i druhou dvacetiminutovku, ale Hlinka s Hlaváčem první velkou šanci spálili. V sedmé minutě pak měli sparťanští hráči 50 sekund výhodu dokonce dvou hráčů v poli, ale Zlín si s ní poradil bez větších problémů.

Střelou bez přípravy vyzkoušel pozornost Sedláčka Kůrka, blízko branky byli polovině třetiny i Výborný a Hlaváč.

Fanoušci v ochozech si tak na první branku domácích museli počkat až do poslední minuty druhé části. Branka kapitána Davida Výborného byla uznána až po telefonické konzultaci s videorozhodčím a do kabin se šlo za stavu 1:1.

Ten ale nevydržel dlouho, už po 43 vteřinách třetí části otočil zápas ve prospěch Sparty Tomáš Kůrka, který od modré čáry prostřelil všechno, co mu stálo v cestě včetně Sedláčka v brance. V následujících minutách mohli sparťané za udržení vedení děkovat hlavně Pöpperlemu, který v brance předvedl několik výborných zákroků.

Ke smůle domácích hráčů i fanoušků ale sparťanská opora kapitulovala tři minuty před koncem, když ho překonal Petr Leška po přihrávce Balaštíka, a zápas se musel prodlužovat.

V prodloužení se Sparta dostala do první velké šance a Zlín musel nápor útočné lajny zbrzdit jen za pomoci dvou faulů. První elitní útok žádnou z velkých šancí nevyužil, jen Broš pálil vysoko nad. Osud zápasu tak vzali do svých rukou cizinci – po přihrávce Treilleho přesně mířil Brian Salcido a Sparta tak zlomila černou sérii.

Miloš Holaň (HC Sparta): "Do utkání jsme šli s tím, že si musíme dát velký pozor na brejky Zlína. Zlín dal v posledním zápase Litvínovu deset branek, takže jsme se chtěli soustředit i na obranu. Myslím, že pár oken jsme tam měli. Po standardní situaci jsme prohrávali ve 14. minutě 0:1. Můžu být ale spokojený s druhou a třetí třetinou, tam jsme hráli velice dobře - i když gól se nám podařilo dát až v poslední minutě. Nástup do třetí třetiny taky parádní, hned v prvním střídání se nám podařilo utkání otočit. Bylo trošku kruté, za tu snahu, kterou jsme dneska vyvinuli, dostat vyrovnávací gól tři minuty před koncem. Bohužel, nepokryli jsme hráče už ve střední pásmu a znovu jsme pykali za každou menší chybu. Momentálně musíme být rádi za každý bod a snažit se každý získat."

Rostislav Vlach (PSG Zlín): "Utkání bych zhodnotil stručně. Vyrovnané utkání se šťastným koncem pro Spartu."