1., pátek 9. 9. 2005
Sparta - Litvínov SPA - LIT
Sparta: Bříza - Dobroň, Tabaček (26. Bolf), Toman, Stehlík, Hlavačka, Jan Hanzlík - Ton, Marek, Štrba - O. Kratěna, Kašpařík, Sivek - Netík, Jakub Šindel, R. Vopat - Zelenka, Špaňhel, Dragoun.
Litvínov: Jarina - Hranáč, L. Poživil, Ťupa, Punčochář, L. Řezníček, Gýna, Prokop - Balázs, Reichel (21. Heinisch), Jeslínek - Trávníček, Benda, Šaffer - Gombár, Branda, Zadina - Jánský, Charousek, Sklenička.
Branky a nahrávky: 34. Štrba (Marek), 59. Štrba (Ton). Rozhodčí: Rejthar - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:3. Bez využití. Diváci: 4250.
Trenér Šindel má se svými sveřenci za sebou úspěšnou premiéru, sparťané v prvním kole extraligy ukořistili vítězství 2:0 nad Litvínovem. Na prvních třech bodech se největší měrou podílel Martin Štrba, střelec obou branek a Petr Bříza, který předvedl mezi tyčemi fantastický výkon.

13. ročník extraligy odstartoval v T-Mobile Areně slavnostním zahájením a představením mužstva Sparty, po kterém se k prvnímu vhazování sklonili Marek a Reichelem. Parádičky s kotoučem ihned předvedl Kratěna, ovšem dobrý nástup domácích zbrzdila častá vyloučení. Nejprve na trestné lavici pykal Zelenka, o chvíli později také Stehlík. Chemopetrol byl v početní výhodě bezzubý, změnit skóre se pokoušel od modré jen Poživil. Na druhé straně se elegantně protáhl Špaňhel, bekhendem neuspěl rovněž o pár vteřin později Marek. První formace dělala před Jarinou několikrát průvan, při jednom z nich sestřelil Ton masku hostujícího gólmana. Příliš dlouho se střelou před prázdnou klecí váhal Kratěna, neprosadil se znovu agilní Marek. Na konci třetiny ze sebe Sparta shodila první várku nervozity a řádně zatlačila na pilu. Zvýšená aktivita k vytoužené brance nevedla, naopak před Brandou vytáhl excelentní zákrok z rukávu Bříza.

Opatrný hokej pokračoval také v prostřední části, dalekonosnou střelou prověřil Břízu Balázs, stejnou měrou odpovídal Kratěna. Stínem utkání bylo zranění Tabačeka, který si během zápasu zlomil lýtkovou kost a ze sestavy se na několik měsíců vytratí. Po jeho neštěstí nabral vítr do plachet Litvínov. Z křídla hledal skulinku ve výstroji Břízy Benda, ztroskotal také pohotový pokus Zadiny. V přesilové hře nabil Štrbovi Ton, tentokrát ještě novic ve sparťanském dresu neuspěl, vše si vynahradil ve 34. minutě. Po vhazování vystřelil Marek, Štrba si jeho střelu dojel a chytrou kličkou do forhendu oklamal i Jarinu. Na druhé straně se neprosadil Šaffer, Poživilova dělovka se zastavila v lapačce. V přesilové hře domácí dominovali, především Vopat odváděl před brankou výbornou práci, ale i tentokrát bez úspěchu.

Do závěrečného dějství vtrhla Sparta s elánem. Třetí formace Pražanů vedená mladým Šindelem zle zatápěla před Jarinou, ten odolával. Nachytat se nenechal ani sprškou několika střel, kterými ho Sparta v úvodu počastovala. Největší šanci zlikvidoval Dragounovi a Šindelovi. Publikum v ochoze hučelo také při příležitostech Štrby a Tona, Jarina byl k nepřekonání. Už se zdálo, že se ujme střela Dobroně, která proklouzla brankáři hostí mezi betony, ale zastavila se pár čísel před brankovou čárou. Holešovičtí se nevzdávali a dřeli dál. Mezi beky se protáhl Marek, v poslední chvíli o puk přišel. Břízovu rukavici provětral tvrdou ranou Punčochář. V závěru kouč Chemopetrolu sáhl po power play, která pečetila vítězství Sparty. V 59. minutě upláchl po křídle Ton, nalil Štrbovi, který druhým gólem rozhodl utkání definitivně. V závěru zkoušel rozvášnit emoce Šaffer, společně s Hlavačkou si za hrubost vysloužili dvě minuty.

Jaromír Šindel (Sparta Praha): K zápasu jsme přistoupili zodpovědně, věděli jsme, že nás nečeká nic lehkého. Nervozita z nás ale postupem času spadla. Základem našeho vítězství byla disciplinovanost týmu. Jinak byl ale zápas vyrovnaný a jeho ozdobou byly výkony obou brankářů. Jeho stínem bylo ale zranění Jána Tabačka, který má zlomenou lýtkovou kost, ještě dnes jde na operaci a na dlouhou dobu nás opustí.
Václav Sýkora (Litvínov): Věděli jsme, že nás čeká těžký zápas, ve kterém je Sparta favoritem, což nám po psychické stránce i trochu zvýhodňovalo. Chtěli jsme dobře začít, což se nám podařilo a dlouho byla hra vyrovnaná. Bohužel v polovině zápasu jsme udělali chybu, za kterou jsme zaplatili. Díky tomu, že se nám zranilo několik hráčů, jsme museli improvizovat a rozpadli se nám i přesilovkové formace. Robert Reichel se zranil v jednom ze soubojů v první třetině a nebyl schopen dále pokračovat. Více specifikovat to nechceme. Nevím ani, jestli bude moci hrát v neděli.