TRI - SPA 3:1 - Střelecká převaha nestačila

Čtvrtfinále 4, pátek 24. 3. 2023
Třinec - Sparta TRI - SPA
Třinec: Kacetl – Marinčin, Smith, Kaňák, Jeřábek, Adámek, Doudera – Růžička (A), Marcinko, Daňo – Voženílek, Vrána (C), Nestrašil – Dravecký (A), Hudáček, Chmielewski – Kurovský, Roman, Buček – Hrňa.
Sparta: Kovář – Polášek (A), Kempný, Warg, Němeček, Krejčík, Moravčík, Jandus – Buchtele, D. Vitouch, Kousal – E. Thorell, Horák, Tomášek – Kaše, Sobotka (A), Řepík (C) – Konečný, G. Thorell, Vauhkonen.
Branky a nahrávky: 1. Marinčin (Kaňák, Marcinko), 48. Voženílek (Kaňák, Jeřábek), 60. Jeřábek (Voženílek) – 16. Horák (Řepík, Sobotka). Rozhodčí: Kika, Stano – Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 2:3, navíc Marcinko (TŘI) 5 min + OK. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 400 (vyprodáno). Střely na branku: 18:40. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1. Nejlepší hráči utkání: Ondřej Kacetl - Vladimír Sobotka. Stav série: 2:2.
Bohužel, z Třince si odvážíme pouze jednu výhru. Ve čtvrtém utkání čtvrtfinále jsme střelecky dominovali, ale efektivnější byl soupeř, který oproti jedinému gólu Romana Horáka skóroval třikrát a série je po porážce 1:3 vyrovnaná. Čtvrtfinále pokračuje už v neděli v Praze, ale do Slezska se s jistotou vrátí v úterý.

Hned v úvodní minutě zápasu šli hosté do vedení, střelou od modré čáry Martin Marinčin přesně vymetl pravý horní roh Kovářovy branky. Za Spartu mohl v přesilové hře po vyloučení Marinčina reagovat Horák, zakončení z bezprostřední blízkosti si Kacetl ale dokázal pohlídat. Střelu Moravčíka z první Kacetl vyrazil pouze před sebe a Marinčin kotouč nešťastně nasměroval zpět směrem na branku, i s touto nežádoucí malou domů si však brankář Třince dokázal poradit. Zvýšit tak mohli následně naopak Třinečtí, nebezpečně pálil Daňo, Kovář byl připraven.

Pro Spartu se poté naskytla velká šance na vyrovnání, za nebezpečné seknutí Warga mezi nohy byl na pět minut plus do konce utkání vyloučen Tomáš Marcinko. To se potvrdilo pouhých šestnáct sekund po začátku výkonu trestu, Řepík vypálil z osy kluziště a střela odražená od obou tyček se ocitla před úplně volným Romanem Horákem, který si již v zakončení věděl rady. Do konce první části mohl po naservírování kotouče od Voženílka vedení Třinci vrátit Kurovský, jeho svižnou střelu ale dokázal Kovář včas vyrazit mimo nebezpečný prostor.

První větší šanci druhé třetiny obstaral pro náš tým Kousal, když dostal nabito mezi kruhy, jeho svižný pokus však skončil mimo třineckou branku. Za Oceláře se mohl prosadit Voženílek, před branku obdržel kotouč od Daňa a proti jeho následnému zakončení se musel vytáhnout Kovář. O chvíli později byl za napadení v rozměru dvou minut na trestnou lavici odeslán Němeček, Třinečtí si tak poprvé v zápase mohli vyzkoušet plnohodnotnou přesilovou hru.

V té se prosadit mohl Růžička, jeho tvrdou ránu Kovář skvěle dokázal vyrazit až do ochranné sítě. V rámci velice divokého závěru obdržel náš tým asi dosud největší šanci na zisk vedení, Kacetlovu branku chytře objel a kotouč Sobotkovi předkládal Kousal, ten na něj však před odkrytou svatyní nedosáhl a ani následná další zakončení gól nepřinesla.

Úvod třetí části přinesl dvouminutový trest pro Marka Daňa, jenž se provinil podrážením. Sparťanská přesilová hra však přinesla opačný efekt, než který se očekával, do situace dva na jednoho se v rámci svého oslabení dostali Voženílek s Vránou, zakončení prvního jmenovaného musel likvidovat Kovář. Stoprocentní šance se po Poláškově nedůrazu dostalo Růžičkovi, zcela osamocen před Kovářem však ani bekhendovou kličkou na sparťanského brankáře nevyzrál.

Napotřetí se Oceláři v rámci třetiny již dočkali, nahození Kaňáka od modré čáry tečoval pro Kováře nechytatelně Daniel Voženílek. Vyrovnat mohl po akci s společně Kempným a Horákem Kaše, jeho střelu z bezprostřední blízkosti zpacifikoval Kacetl. V závěru zápasu Sparta ještě vyzkoušela risk v podobě hry v šesti bez brankáře, ve velké šanci přímo před Kacetlem zakončoval bekhendem Tomášek, bohužel pro náš tým neúspěšně. Následně tak přišel již pouze domácí gól do prázdné branky, když se žabkou přes celé kluziště trefil Jakub Jeřábek.

Zdeněk Moták (HC Oceláři Třinec): "Byla to skvělá bitva, pokračování těch tří předchozích zápasů. Pro nás je důležité, že jsme si pro vítězství šli. Hráli jsme s důrazem, nasazením a byli jsme odměněni bodem. Je otázkou posouzení zákroku Tomáše Marcinka, nechci se do toho pouštět, ale je to v zápalu boje. Je zajímavé, že Marci nehrál ani druhý zápas v Praze a taky jsme vyhráli. Asi ho budeme muset vyndat ze sestavy."

Miloslav Hořava (HC Sparta Praha): "Zápas byl podobný jako předchozí, ale neměli jsme vyložené šance. I když tam nějaký střely byly, tak nešly z pozic, kdy můžeme dát gól. Chyběla nám clona, jaké měl Třinec, a po kterých dal dvě branky. Včera se to dařilo, dneska ne. Kluci ale dřou, makají naplno, je to hra. Měli jsme dát o gól víc, pak mohl zápas vypadat jinak. Na jednu branku se v playoff těžko vyhrává."