VIT - SPA 2:1 - Sparta podruhé těsně padla

předkolo 2, úterý 12. 3. 2019
Vítkovice - Sparta VIT - SPA
Vítkovice: Bartošák – Hrabal, Trška, Výtisk (A), Mrázek, Šidlík, Krenželok – Olesz (C), Lev, Dej – Květoň, Roman, Tybor – Szturc (A), Poletín, Guman – Kucsera, Stránský, Schleiss.
Sparta: Machovský – Kalina, Blain, Piskáček (C), Pavelka, Dvořák, Košťálek, Voráček – Smejkal, Sill, Černoch – Klimek, Hlinka, Bukarts – Forman (A), Pech (A), Jarůšek – Kudrna, Klíma, Rousek.
Branky a nahrávky: 34. Květoň (Roman, Mrázek), 50. Květoň (Roman) – 23. Rousek (Klimek, Pavelka). Rozhodčí: Hejduk, Mrkva – Svoboda, Lhotský. Vyloučení: 6:5. Bez využití.  V oslabení: 0:0. Diváci: 7 563. Střely na branku: 19:34. Průběh utkání: 0:1, 2:1. Nejlepší hráči utkání: David Květoň - Kevin Klíma. Stav série: 2:0.
Sparťané prohráli i druhé utkání předkola play off na ledě Vítkovic. Opět těsně o jediný gól a i tentokrát se jako jediný prosadil Lukáš Rousek. Ten v úvodu druhé třetiny poslal svůj tým do vedení, Ostravané ale v 50. minutě dokonali obrat, ačkoliv poměr střel hovořil jasně ve prospěch Sparty. Ta tak musí vyhrát čtvrteční domácí duel, aby série pokračovala.

Na rozdíl od předchozího zápasu se do tohoto vstoupilo velmi aktivně z obou stran. Vidět byli ze začátku hlavně obránci, na straně Sparty byl v šanci Piskáček, na druhé strany v tutovce selhal Hrabal. Gólových příležitostí bylo pomálu, avšak i tak se bylo na co dívat. Každé přerušení znamenalo šarvátku, tu první předvedl sám gólman Bartošák, který se vrhl do Černocha a odnesl to dvouminutovým vyloučením.

Po nevyužité přesilovce Pražanů se do početní výhody dostala i Ridera, nicméně nedovolený zákrok Schleisse po úniku Smejkala znamenal její předčasné ukončení. Košťálek dokonce ve 13. minutě propasíroval kotouč za záda Bartošáka, avšak kvůli postavení Formana v brankovišti branka nemohla být uznána. V největší šanci první dvacetiminutovky byl ale Jakub Lev, který se řítil od vlastní modré sám na Machovského, ten si ale jeho střelu na vyrážečku pohlídal.

Nicméně ve druhé třetině se již diváci v Ostravar Aréně branky dočkali. Ve 23. minutě se ke střele od mantinelu dostal Dvořák, jehož pokus doputoval až k volnému Lukáši Rouskovi, který neměl sebemenší problém otevřít skóre. Střelecké příležitosti vystřídaly důraz a k vidění bylo více šancí. V té další se ocitl Tybor, který se valil na Machovského. Na druhé straně byl volný Bukarts, ale ani on na Rouska nenavázal.

Vítkovice v druhé polovině periody převzaly iniciativu zápasu a vidět byl hlavně Květoň. Nejprve se zjevil nechráněný na modré čáře a v souboji jeden na jednoho se mu podařilo dostat puk na Machovského. Ten si ale střelu na bližší tyč pohlídal. V totožné pozici byl o pár minut později i Lev, ale skákavý puk netrefil ideálně. Nakonec to byl právě David Květoň, jenž srovnal. V přečíslení dvou na jednoho se dostal až do brankoviště, kde kličkou mezi betony poprvé překonal gólmana Sparty. A jelikož se Pechovi nepodařilo po jeho výpadu zpoza branky převzít vedení zpět na stranu svého týmu, svítil na kostce po čtyřiceti minutách nerozhodný stav 1:1.

Závěrečná perioda začala férovým gestem obránce Hrabala, který vzal zpět vyloučení Kaliny. Rozhodčí se domnívali, že právě on zasáhl vysokou holí Deje do obličeje. Jednalo se ale o čepel právě vítkovického obránce a ten neváhal a k celé situaci se přiznal. Následovala obrovská šance zkušeného matadora Hlinky, ale jeho backhandový úmysl Bartošák přečetl. A byli to Pražané, kteří více tvořili hru. Hlavně na přelomu 49. minuty si v přesilové hře vypracovali velké množství šancí, avšak ani jedna z nich se gólově neujala.

Naneštěstí pro sparťany se po vypršení trestu podruhé v zápase dostal do šance David Květoň, který se nejlépe zorientoval před Machovským, našel puk pod bruslemi a skóroval. Hosté se v závěru marně snažili o tlak, ve větších příležitostech byli Hlinka s Pechem, ale oba zradilo zakončení. Jelikož ani po odvolání brankáře k vyrovnání nedošlo, hráči Vítkovic si tak došli pro druhé vítězství v sérii v poměru 2:1 a vybojovali si dva mečboly k postupu do čtvrtfinále. Série pokračuje ve čtvrtek v Praze.

Jakub Petr (HC Vítkovice Ridera): "Utkání mělo opět velice vyrovnaný průběh. Sparta určitě více než polovinu zápasu tahala za delší konec. Jsme rád, že se naše mužstvo vyrovnalo s tím záměrem Sparty chodit důrazněji do našeho brankoviště. Sparta zjednodušila hru, z toho pramenila optická převaha. Na to jsme ale v průběhu utkání zareagovali a to byl okamžik, kdy se nám podařilo vyrovnat. Je příjemné vést 2:0, ale bylo to šest naprosto vyrovnaných třetin a bude to ještě strašně těžké."

Uwe Krupp (HC Sparta Praha): "Stejné skóre jako včera, i když jsme podle mě zahráli lépe než včera. Nebudu tentokrát dělat žádné velké hodnocení. Líbilo se mi, jak jsme dnes utkání odehráli. Série se teď stěhuje do Prahy."