VIT - SPA 4:5 - Drama se šťastným koncem

37., neděle 6. 1. 2013
Vítkovice - Sparta VIT - SPA
Vítkovice: Šindelář - Barinka, Kudělka, Sloboda, Rehák, Malík, Stehlík, Voráček - J. Káňa, Burger, Klimek - Huna, Roman, Svačina - Ujčík, R. Hruška, Strapáč - Šedivý, Kucsera, Szturc - od 41. navíc Kolouch. Trenéři: Oremus a Svozil.
Sparta: Schwarz - Pilař, Sičák, Milam, Gřegořek, Philipp, Jan Hanzlík, Krstev - Ton, Hlinka, Tenkrát - Hovorka, Broš, Sekáč - S. Treille, Přibyl, I. Rachůnek - Jánský, Bahenský, Forman. Trenéři: Jandač a Votruba.
Branky a nahrávky: 43. Káňa (Kudělka), 49. Szturc (Malík), 57. Huna (Rehák, Svačina), 57. Kolouch - 20. Milam (Hlinka, Sičák), 28. Bahenský, 40. Ton (Hlinka, Broš), 41. Sičák (Hlinka, Tenkrát), 51. Forman (Bahenský, Jan Hanzlík). Rozhodčí: Hradil, Trombík - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:3. V oslabení: 0:1. Diváci: 6086. Střely na branku: 39:35. Průběh utkání: 0:4, 2:4, 2:5, 4:5.
O s t r a v a - Přestože vedli sparťané na ledě Vítkovic už 4:0 po trefách Milama, Bahenského, Tona a Sičáka, koncovka duelu byla ještě pořádně dramatická. Těsné vedení 5:4, které svým druhým gólem ve dvou zápasech zajistil Forman, už ale Sparta dokázala uhájit. Připisuje si tak veledůležité tři body.

Sparťané zvládli hned v úvodu duelu ubránit oslabení, už po jeho skončení zakročil proti Stehlíkově pokusu mezi betony Schwarz. Po chybě Řeháka zahrozili také Pražané, ale kanonýr Ton na Šindeláře nevyzrál. Více práce měl ale sparťanský gólman, který skvěle zasahoval proti akci tří na jednoho zakončenou Hunou i další velké šanci Klimka.

Přestože byli domácí v první dvacetiminutovce aktivnějším týmem, odcházela do šaten šťastnější Sparta. V první přesilové hře po přesné křižné nahrávce Hlinky totiž obránce Troy Milam, jenž si nikým nehlídán najel do levého kruhu, zavěsil do poloodkryté branky pouhých 39 sekund před sirénou.

I druhá třetina začala brzkým vyloučením a početní výhodou domácích Vítkovic. Paradoxně největší šanci ale měl Tenkrát, který po odpykání svého trestu ujížděl sám na Šindeláře a trefil ho do výstroje. Ani další přesilová hra se Ostravanům vůbec nevydařila. Ve vlastním oslabení zakončoval sám únik dvou na jednoho přesnou střelou do růžku Zdeněk Bahenský, který se trefil ve druhém utkání v řadě.Po příležitosti Hrušky se sparťané ve stále pokračující vítkovické početní výhodě dostali do další šance, Sekáč s Brošem ale další branku nepřidali.

Tragickou přesilovou hru nakonec korunoval trest za příliš mnoho domácích hráčů na ledě. I ve druhém dějství se sparťané dokázali prosadit těsně před koncem. Po faulu na Hovorku byl vyloučen Barinka a Petr Ton využil necelou půlminutu dlouhou přesilovku pěti proti třem, když si najel na kruh a po nabídce Hlinky prostřelil Malíka i Šindeláře. To vše tentokrát jen 37 sekund před koncem třetiny.

Po necelé minutě závěrečné dvacetiminutovky navíc po další přesné asistenci Hlinky Vladimír Sičák střelou z mezikruží využil pokračující klasickou početní výhodu a zvýšil vedení již na 4:0. Vítkovice však zvládly snížit, když se Jan Káňa šťastně trefil pod Schwarzovu lapačku.

To ostravské hráče nabudilo. Svačina se řítil na Schwarze, Barinka trefil v nadějné příležitosti tyčku. V přesilové hře už ale přišel druhý gól domácích. Roman Szturc se prokličkoval mezi bránícími hráči Sparty a přesnou střelou pod víko nedal Schwarzovi šanci. Sparta však dokázala na vzepětí domácích zareagovat, po chybě Malíka přidal pátý zásah Miroslav Forman, který Šindeláře prostřelil mezi betony a také dokázal skórovat podruhé v řadě.

Vítkovice se ani poté nevzdaly a závěr střetnutí pořádně zdramatizovaly. Během pouhých sedmnácti vteřin v 57. minutě se totiž trefili Rudolf Huna z otočky mezi betony a Petr Kolouch po nepřehledné situaci před Schwarzem, a sparťanský náskok byl tak náhle jen jednobrankový. Přes obrovský tlak Vítkovic v závěrečné pwer play ho ale Pražané dokázali udržet a vezou si z Ostravy tři body.

Peter Oremus (Vítkovice): Ke spokojenosti máme daleko. První třetinu jsme měli odehrát jinak, bylo tam málo agresivity, bojovnosti. Nebylo tam to, co nás ctilo v minulých zápasech. Sparta nás v tomto převyšovala. Závěr jsme Spartě trošku zkomplikovali, ale jinak takovým způsobem proti ní nemůžeme uspět.

Jan Votruba (Sparta): Jeli jsme sem s tím, že první třetinu budeme dobře bránit a čekat na brejky, ale Vítkovice nám několikrát ujely v přečíslení a naštěstí nás podržel Schwarz. Důležité bylo, že jsme z první přesilovky vstřelili první gól. Ve druhé třetině jsme zlepšili hru a měli dost šancí. Dali jsme gól v oslabení a další v přesilovce pět na tři. Byl to výborně rozehraný zápas, takhle zkušené mužstvo by ho mělo dotáhnout už bez nervozity. Bohužel jsme polevili, dvakrát jsme ztratili puk ve vlastním pásmu a posadili Vítkovice na koně. V závěru nás opět podržel Schwarz. Takové chyby nemůžeme dělat.