ZLN - SPA 1:4 - Sparta vyhrála a má mečbol

ČF4, pondělí 21. 3. 2016
Zlín - Sparta ZLN - SPA
Zlín: Kašík – Marušák (C), Kotvan, Řezníček, Žižka (A), Horák, Urbanec – Říčka, Holík, Bukarts – Kubiš (A), Vlach, Okál – Čech, Šťastný, Čachotský – Goiš, Maruna, Ondráček.Trenér: Rostislav Vlach.
Sparta: Pöpperle – Eminger, Polášek, Čajkovský, Barinka, Piskáček, Mikuš, Hrbas, Kalina – Dragoun, Hlinka (C), Přibyl – Sabolič, Hamilton, Netík (A) – Kumstát (A), Pech, Forman – Hlaváč, Černoch, Kudrna. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 52. Okál (Kubiš, Vlach) – 10. Hlinka (Čajkovský, Přibyl), 27. Pech, 38. Hlinka (Polášek, Přibyl), 58. Kumstát (Pech). Rozhodčí: Hodek, Fraňo – Komárek, Ondráček. Vyloučení: 8:7. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 5885. Střely na branku: 28:45. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:4. Nejlepší hráči utkání: Kašík - Hlinka.
Svěřenci Josefa Jandače vybojovali na ledě PSG Zlín svou třetí výhru ve čtvrtfinálové sérii play off, a před středečním čtvrtým duelem drží v ruce postupový mečbol. Dvěma góly se na výhře Sparty podílel kapitán Jaroslav Hlinka, po jedné brance přidali Lukáš Pech a Petr Kumstát. Tomáš Pöpperle chytil dvacet sedm střeleckých pokusů soupeře, inkasoval pouze z hole Zdeňka Okála.

Do druhého čtvrtfinále na soupeřově ledě nastoupili sparťané ve stejném složení jako v neděli. První vážnější šanci si vypracovala Sparta, když se v deváté minutě zastřeloval Lukáš Pech. Svůj pokus však vyslal jen nad branku Kašíka. Krátce na to byl vyloučen Zdeněk Okál a Sparta během čtyř vteřin početní výhody udeřila. Čajkovský našel na kruzích Jaroslava Hlinku a ten křížnou střelou k tyči nedal gólmanovi domácího týmu šanci.

Sparta byla i nadále aktivnější, napadala a střílela na Kašíka z každé pozice a v úvodní části přestřílela svého soupeře vysoko 19:3. Přesto i Zlínští měli svoji šanci. Bukarts vypálil v osmnácté minutě na Pöpperleho, ten vyrazil puk jen před sebe, ale dojíždějící Říčka na sparťanského strážce branky nevyzrál. Těsně před pauzou pak aktivní Přibyl našel před brankou najíždějícího Kumstáta, ten však druhou branku Sparty nepřidal.

Také ve druhé části byla Sparta lepším týmem, ale dlouho se nemohla střelecky prosadit. Kašík zlikvidoval nebezpečný pokus Saboliče a krátce na to se vytasil s belskovým semaforem proti střele Kudrny. Tři minuty před polovinou utkání však již podruhé inkasoval. Čachotský chyboval při rozehrávce, puku se zmocnil Lukáš Pech a přesnou střelou do horního rohu nedal zlínskému gólmanovi šanci. O tři minuty později se pak do dobrého zakončení dostal Říčka, jenže trefil jen Pöpperleho rameno.

Nepříjemný moment pak zažil obránce Piskáček, který měl po jednom ze soubojů vyražený dech a na střídačce pak dokonce omdlel. Naštěstí však vše dobře dopadlo a sparťanský bek později opět zasáhl do zápasu. Mohl tak sedovat nejprve gólovou šanci Netíka, který akci dva na jednoho utnul ranou mezi betony Kašíka, zlínský gólman byl ale pozorný. Jenže nakonec šla Sparta přece jen do kabin s tříbrankovým vedením. Ve zkrácené přesilovce našel Polášek dlouhou přihrávkou napříč pásmem Jaroslava Hlinku, ten se neukvapil a v pohodě zavěsil.

Do třetí část vstoupil aktivněji Zlín. Po Kotvanově nahození mohl skórovat Goiš, ale svoji dorážku před Pöpperlem nedotáhl do zdárného konce, neujal se následně ani ofenzivní Žižkův výlet při vyloučení Horáka. Zlín však dokázal zápas zdramatizovat. Z nenápadné akce mezi kruhy vypálil Zdeněk Okál a puk se po odrazu od obránce Čajkovského dostal za sparťanského gólmana.

V závěru Zlínští zasypali gólmana Sparty sprchou střel a pokusili se ještě zdramatizovat zápas hrou v power play, jejich počínání se však neujalo a vítěznou sparťanskou pečeť na výsledek dal střelou přes celé hříště do prázdné branky Petr Kumstát.

Rostislav Vlach (Zlín): "Utkání poznamenal první inkasovaný gól. Padl hodně brzy a náš úvodní nápor se trošku utlumil. Nedokázali jsme se do tempa dostat půlku zápasu. Naše střely nebyly nebezpečné, štěstí nás opustilo. Sparta hrála dobře dopředu i dozadu. Třígólový odskok na dotahování byl veliký, i když v závěru jsme nějaké šance měli. Bohužel to dnes bylo z naší strany výkonnostně slabší."

Josef Jandač (Sparta): "Do utkání jsme vstoupili docela dobře. Měli jsme rychlý pohyb a hodně střel. Proměnili jsme přesilovky. Myslím si, že půlka zápasu byla v naší režii. Ke konci druhé části jsme měli několik vyloučení a soupeř se dostal do šancí. Naštěstí jsme situaci zvládli. V poslední třetině si Zlín vytvořil agresivním napadáním tlak, ale utkání jsme už dohráli do vítězného konce. Také proto, že jsme měli poměrně slušný náskok. Výborný výkon odvedl gólman Pöpperle."