ZLN - SPA 1:6 - Vysoká výhra, Machovský zářil

11., úterý 8. 10. 2019
Zlín - Sparta ZLN - SPA
Zlín: Huf (16. Čiliak) – Nosek (A), Žižka (C), Ferenc, Freibergs, Gazda, Řezníček, Buchta – Dufek, Palmberg, Köhler – J. Ondráček, Honejsek (A), Kubiš – Szturc, P. Sedláček, Herman – Šlahař, Popelka, Fryšara.
Sparta: Machovský – Polášek (A), Košťálek, Blain, Kalina, T. Pavelka, Ďaloga, Tomáš Dvořák – Řepík (C), Pech (A), Forman – Říčka, V. Růžička, Kudrna – Rousek, Sukeľ, Buchtele – Smejkal, Tomášek, Dočekal.
Branky a nahrávky: 43. Köhler – 8. Říčka (Smejkal, V. Růžička), 11. Blain (Kudrna, Kalina), 16. Smejkal (Pech, Košťálek), 31. Forman (Řepík), 38. V. Růžička (Říčka), 59. Buchtele (Řepík). Rozhodčí: Mrkva, Úlehla – Kajínek, Lhotský. Vyloučení: 6:10. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 398. Střely na branku: 49:24. Průběh utkání: 0:5, 1:5, 1:6. Nejlepší hráči zápasu: Bedřich Köhler - Matěj Machovský.

Pátý venkovní zápas v řadě, třetí výhra! Sparta dokázala zvítězit v předehrávce 11. kola Tipsport extraligy na ledě Zlína jasně 6:1, když o vítězství rozhodla už v první polovině zápasu. I přes jednoznačný triumf, pod který se podepsalo šest různých střelců, se však nejednalo o lehký zápas. Na zisku tří bodů má totiž lví podíl brankář Matěj Machovský, který za svá záda pustil jedinou z celkových 48 střel!

Domácí Zlín vstoupil do utkání velmi aktivně, což potvrzují i šance z šesté minuty. Brankář Matěj Machovský musel nejprve zasahovat proti pokusu Jiřího Ondráčka, vzápětí likvidoval pokus Romana Szturce i dorážku Pavla Sedláčka. Snaha domácích pokračovala, ale kuriózně udeřila Sparta, když s prvním pokusem Robert Říčka neuspěl, jenže se mu puk rychle vrátil z hole Jiřího Smejkala a na druhý pokus už byl úspěšný.

Tlak Beranů vzápětí podpořilo vyloučení Andreje Kudrny. Sparta první početní nevýhodu ustála, a když už Zlín zakončil, Matěj Machovský byl pozorný. Od návratu sparťanského útočníka uteklo patnáct vteřin, když se náš tým dostal do přečíslení čtyř na dva, na jehož konci stál mezi kruhy Jeremie Blain a efektivní otočku zakončil přesným bekhendem. Odpovědět mohl na druhé straně Roman Szturc, ale ani ve své druhé slibné šanci neuspěl. Rozruch způsobila až hromadná šarvátka v úvodu patnácté minuty, po které si zahrála přesilovku Sparta.

Naše mužstvo se nedokázalo minutu dostat do zakončení, až pálil Lukáš Pech a jeho střelu dorazil do branky Jiří Smejkal, čímž zvýšil na rozdíl tří gólů a vyhnal Davida Hufa z branky. Domácí fanoušky postavila na nohy zajímavá šance Jakuba Šlahaře, který se zjevil před naší brankou, ale trefil pouze boční síť. V závěru třetiny se ještě nechal vyloučit Marek Ďaloga, leč bez gólového potrestání.

Berani dohrávali početní převahu ještě v úvodu druhé části, jenže nezahrozili a nic se nezměnilo ani při následné hře čtyř proti čtyřem. Změnu mohl přinést až další trest pro Jiřího Smejkala, to by však Moravané museli být přesnější v kombinaci a střelbě. Hráčům Sparty se pro změnu nelíbil atak Tomáše Žižky na Matěje Machovského, jenž přinesl hromadnou potyčku bez trestů. Když nepřinesl gól ani pokus Jakuba Ference, pokračovala v nastoleném trendu Sparta. Zlín pálil šance, náš tým ho školil z efektivity.

Michal Řepík pěkně vjel do útočného pásma, objel branku Marka Čiliaka, a ten byl poprvé překonán Miroslavem Formanem. Následně se Matěj Machovský skvěle přesunul proti dorážce Bedřicha Köhlera a při střele Daniela Gazdy mu pomohla horní tyčka. Krátce poté, co Jan Dufek poslal kotouč jen do pravého betonu našeho brankáře, zasadili sparťané svému soupeři pátou ránu. Vladimír Růžička posílal zpoza branky kotouč, jež si nešťastně srazil do branky Marek Čiliak. Tvrdý direkt se na zlínské psychice podepsal, šestý gól už ale v jejich brance neskončil.

V úvodu třetí části si Matěj Machovský připsal několik lehčích zákroků, ale i přes svůj skvělý výkon na čisté konto nedosáhl. Ve třetí minutě totiž chyboval na vlastní modré čáře Jan Košťálek, jehož ztrátu potrestal přesnou střelou do horního růžku Bedřich Köhler. Krátce po gólu se do sebe pustili Jiří Smejkal s Tomášem Žižkou, což přineslo další trest pro sparťanskou střídačku a přesilovku Zlína.

Zkušený Bedřich Köhler tentokrát na Matěje Machovského nevyzrál, leč krátce po vypršení trestu dostal dvě minuty Matúš Sukeľ. Domácí už se ale pomalu smířili s porážkou a jejich střelecká aktivita byla minulostí. Nic na tom nezměnil ani třetí sparťanský trest v krátkém sledu, při němž zastavil sparťanský brankář pokusy Davida Noska i Michala Popelky. Náš tým pro změnu pálil převážně mimo tři tyče, a když už se Jan Košťálek trefil, Marek Čiliak byl pozorný.

Přesilovou hru následně zahodila i Sparta, ale skórovala krátce po návratu Rickarda Palmberga. Na střelu Michala Řepíka ještě Marek Čiliak dosáhl, jenže proti dorážce Jana Buchteleho už byl krátký. Vzápětí mohl zmírnit porážku Daniel Gazda, jehož samostatný únik gól nepřinesl a trefy nepřišly ani při závěrečných vyloučeních na obou stranách. Sparta si tak zejména díky přesné mušce a famóznímu zápasu Matěje Machovského připisuje třetí venkovní vítězství v řadě.

Antonín Stavjaňa (PSG Berani Zlín): „Po předchozích dvou výhrách je to pro nás nesmírně hořká pilulka. Ukázal se kvalitativní rozdíl mezi oběma týmy. Vypracovali jsme si spoustu příležitostí, naopak Sparta ukázala, jak je jednoduché vstřelit gól. V její hře byl důraz a hokejové dovednosti na takové úrovni, že dokázala puk dostat do branky. S vedením 3:0 měli sparťané na hokejkách daleko více klidu. My jsme kromě zakončení selhali v přesilových hrách. To je moment, který mohl v aktivitě přesunout zápas na naši stranu. Bohužel jsme si to komplikovali, byly tam nepřesné přihrávky, málo střelby a s tím Sparta neměla problém. V závěru jsme se snažili naladit se směrem na další zápas. Chtěli jsme vyhrát třetinu a po gólu Köhlera tam byla cítit chuť, nicméně tím to pro nás skončilo.“

Uwe Krupp (HC Sparta Praha): „Věděli jsme, že pokud chceme uspět ve Zlíně, musíme mít dobrý začátek. To se nám povedlo, měli jsme v první třetině i štěstí. Z několika mála šancí se nám podařilo skórovat. Gólman Machovský chytal výborně a hodně nás podržel. Celkově hrál Zlín velmi dobrý hokej, byl aktivní a hrál velmi dobře. Rozdíl ve skóre je vyšší, což zařídil Machovský. S výsledkem jsem samozřejmě spokojený.“