ZLN – SPA 3:2 – Pozdní finiš na body nestačil

21., středa 17. 11. 2010
Zlín - Sparta ZLN - SPA
Zlín: Sedláček - Hamrlík, Linhart, Švrček, Galvas, Grof, Řezníček, Míka, Lučka - Balaštík, Leška, Köhler - Důras, T. Sýkora, Rachůnek - Holík, Balán, F. Čech - Kubiš, Roman Vlach, Sivák. Trenéři: Venera a Rostislav Vlach.
Sparta: Pöpperle - Vykoukal, Gulaši, Philipp, Jan Hanzlík, O´Brien, Salcido, Macholda, Zacpálek - Ton, D. Výborný, Y. Treille - Kůrka, Broš, Pacovský - Smoleňák, Koreis, Hromas - Bartánus, Karpov, Kafka. Trenéři: M. Hořava st. a Rulík.
Branky a nahrávky: 5. Leška (Balaštík, Köhler), 12. Důras, 16. Kubiš (Roman Vlach) - 55. D. Výborný (Y. Treille), 56. Philipp (Broš, Jan Hanzlík). Rozhodčí:Hribik, Husička - Kis, R. Prchal. Vyloučení: 7:7, navíc Koreis (Sparta) 10 min. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 6488.
Nebýt první třetiny, v níž sparťané inkasovali hned tři branky z hokejek Lešky, Důrase a Kubiše, zřejmě by se utkání vyvíjelo úplně jinak. Takhle Pražané museli dlouho dobývat pevnou obrannou hráz domácích, která povolila až pět minut před koncem. Trefil se kapitán Výborný. O minutu později pak udělal z konce utkání drama Radek Philipp. Napínavý závěr ale Berani zvládli. Sparta naopak ztratila další zápas na hřišti soupeře.

První třetinu jednoznačně ovládli domácí hráči, hostům totiž evidentně neprospěla reprezentační přestávka. Sparťané nedokázali navázat na domácí výhru nad Mladou Boleslaví a opět se propadli do tíživé situace a v první části inkasovali hned třikrát.

Oba týmy začaly opatrně. První hrozbou pro Pöpperleho byla až zlínská souhra ve 4. minutě, kterou však zastavila důrazná obrana. Na následný závar před brankou už ale holešovičtí nestačili a v čase 4:15 skóroval Petr Leška. Sparta poprvé zahrozila až v 8. minutě, kdy si těsně před brankáře Sedláčka najel od mantinelu Radek Philipp.

Po několika minutách nevýrazného hokeje se snažil využít závaru před Sedláčkem Hanzlík, zlínský brankář však nátlaku odolal a z následné protiakce zahrozili domácí. Pöpperle první pokus ještě zlikvidoval, ale na následnou akci Michala Důrase nestačil. Ve 12. minutě vedli domácí Ševci 2:0. Důraz před brankou sparťané do konce třetiny nepředvedli, zato velmi důrazný byl Koreis, který za boxerský souboj se zlínským Grofem vyfasoval trest 2+10. Naopak z rychlého protiútoku skórovali hosté. V 16. minutě zvýšoval po spolupráci s Petrem na 3:0 Pavel Kubiš.

Druhá třetina nepřinesla nijak pohledný hokej. Do většího tlaku se dostal domácí tým, avšak gól téměř zaplněný stadion Luďka Čajky neviděl. V přesilové hře se do šance dostala dvojice Hromas – Smoleňák, ale Sedláček jejich souhru vychytal. Mimo menší potyčku mezi Salcidem a Švrčkem se ve druhé části nic zajímavého nestalo. Vážně zahrozil až ve 33. minutě střelou od modré Hamrlík. V přesilové hře se do šance dostal zlínský Köhler po nahrávce Lešky, jenže puk si odkopl bruslí. Sparťanskému týmu však přitížil Hanzlík, který za zdržování hry poslal svůj tým do oslabení 3 proti 5. Početní výhodu chtěl vzápětí využít Balaštík, který dorážel střelu Köhlera.

Aktivnější hokej ve sparťanském podání byl viděn až ve třetí třetině, ve které hosté dokázali tříbrankové manko snížit na konečných 2:3. Hodně blízko ke snížení byl už v první minutě třetí části Yorick Treille, jeho gól ale nebyl uznán. Rozhodčí těsně před zakončením odpískal Vykoukalovi přihrávku rukou. Sparta byla v poslední části utkání aktivnější. Bartánusovu střelu od mantinelu Sedláček vychytal.

Hostům ke gólu pomohla až přesilová hra 5 na 3. Yorick Treille ještě trefil jen břevno, rozebranou zlínskou obranu nakonec pokořil až kapitán David Výborný. I z následné přesilové hry 5 na 4 dokázala Sparta vytěžit gól. V 56. minutě skóroval Radek Philipp. Hrou bez brankáře v závěru utkání se hosté ještě snažili dohnat utkání do prodloužení, avšak Zlínští jim už žádnou šanci nepovolili. Sparta po prohře 2:3 odjela se Zlína bez bodů.

Zdeněk Venera (PSG Zlín): "My dnes bereme tři body za první třetinu, která nám vyšla po všech stránkách a dařilo se nám i střelecky. Trochu mě mrzí závěr, který jsme si zkomplikovali zbytečnými vyloučeními. Věděli jsme, že Sparta umí přesilovky hrát a nechtěli jsme jí početní výhody nabídnout. Přesto jsme v poslední třetině měli dost vyloučených hráčů. Naštěstí se ukázalo, že třígólový náskok byl dostatečně velký a že to na tři body stačilo."

Radim Rulík (HC Sparta Praha): "Nepovedl se nám vstup do zápasu, protože jsme v první třetině pustili Zlín do tříbrankového vedení. To se nám stalo osudné. Od druhé třetiny se poměr sil na ledě srovnal. Zlín dobře bránil a čekal na brejky. Z toho vyplynuly přesilovky, které jsme měli ve třetí třetině. Svitla nám naděje, protože jsme dvě početní výhody dokázali proměnit. Na remízu jsme ale nedosáhli, protože jsme nezvládli power play a nepodařilo se nám skórovat. O zápase rozhodla první třetina.”