10. 1. 2007 Lucie Vítková

Duba se vrátil do Znojma jako hvězda

Před třemi lety mu znojemští fanoušci tleskali pravidelně, nyní po zápase Orlů se Spartou si obdivný potlesk brankář Tomáš Duba vysloužil znova. Šestačtyřiceti zákroky dováděl své bývalé spoluhráče k šílenství, za svá záda pustil pouze jediný puk. A to z hole spoluhráče Vykoukala. Více nedovolil a stal se hvězdou úterního zápasu na znojemském ledě.
Utkání na jihu Moravy se od úvodních minut všem přihlížejícím zamlouvalo. Oba celky rozehrály ofenzivní partii a oba brankáři byli v jednom ohni. Více práce měla přeci jen sparťanská jednička Tomáš Duba. “Orli na nás opravdu vlétli, také mají křídla, tak se to dalo očekávat,“ žertoval po utkání dobře naladěný brankář. “Postupně jsme se ale přizpůsobili a hru vyrovnali a diváci museli být s předvedenou hrou spokojeni,“ pokračoval talentovaný mladík.

Že se Duba postaví proti svým spoluhráčům věděl poměrně brzy. “Trenéři řekli, že se sestava nemění. Měl jsem velkou radost a především motivaci,“ neskrýval hokejista, jenž ve Znojmě působil před třemi lety na hostování a získal si na jihu Moravy celou řadu příznivců. “Těšil jsem se na bývalé spoluhráče a chtěl se vytáhnout. Jsou to vždycky nervy,“ pokračoval se šibalským úsměvem.

Od počátku měl plné ruce práce, v první třetině si neodpočinul. Znojemští hráči jej zaměstnávali pravidelně, často čelil tváří v tvář osamocenému Orlovi. “Je to pravda, ale klukům jsem nic nevyčítal. Obránci tam mnohdy hasili i mé chyby, pomáhali jsme si navzájem,“ říká sparťanský odchovanec. Ten nakonec kapituloval jednou, když jej v sedmé minutě překonal spoluhráč Vykoukal. “Ani mě to nemrzí. Měl jsem štěstí v jiných situacích. Lepší je dostat jednoho vlastňáka než tři branky od protihráčů a prohrát,“ přemítal gólman, jenž mimo Znojma působil v domácí soutěži ještě v Plzni.

Podruhé byl Duba překonán ve devětačtyřicáté minutě. Poskakující puk v brankovišti doklepával do branky Padělek, celou situaci nakonec ještě konzultoval videorozhodčí a branku nakonec sudí Homola neuznal. “Bylo to velké štěstí. Puk skončil za mnou asi dvacet centimetrů od brankové čáry a Padělek do něj jen tak plácl a popohnal ho pouze k tyčce. Já jsem sebou máchl, viděl jsem, že není celým objemem za brankovou čárou, tak jsem ho přikryl rukavicí. Pak jsem jen doufal, že rozhodčí branku neuzná, myslím si, že nebyla,“ popsal klíčový moment utkání muž, jenž byl situaci ze všech nejblíže.

Hlavní rozhodčí konzultoval situaci s kolegou na telefonu dlouhé minuty. V těchto zdlouhavých chvílích začal Duba váhat. “Možná jsem začal pochybovat, ale malinko jsem stále věřil. Naštěstí se moje verze potvrdila, branka neplatila. Byl to moment, který zápas zlomil,“ byl přesvědčený hrdina Pražanů. Znojmo po neuznané brance polevilo a naopak po šesti odehraných minutách udeřila Sparta. “Znojmo si myslelo, že bude vést a bylo hodně nahoře. Rozhodčí ale verdikt protahoval a náhle pro Znojmo přišla rána v podobě neuznané branky. Kluci se možná trochu sesypali, naopak nám to pomohlo,“ pokračoval spokojeně dvojnásobný juniorský mistr světa.

Dvě slepené branky v závěru duelu Orly definitivně zlomily a Sparta po třech nezdarech na ledě soupeřů mohla konečně slavit úspěch. Na zisku tří bodů měl Duba lví podíl a náležitě se radoval, spoluhráče však pochválit neopomenul. “Byl to kolektivní výkon, který nás dovedl k bodům a já jsem nesmírně rád, že jsme to společně zvládli,“ neskrýval nadšení. Nyní bude Duba netrpělivě očekávat, jakou kulišárnu si na něj spoluhráči vymyslí. “My z pověrčivosti vypisujeme prémie až po zápase. Vůbec netuším, co mě čeká. Určitě si ale kluci na mně něco pikantního připraví,“ je si jist brankář, jenž byl draftován Tučňáky z Pittsburghu.

Po utkání čekal na sparťanskou naději mezi tyčemi hlouček znojemských příznivců. Někteří byli Dubu navštívit mezi svátky také v Praze. “Mám Znojmo velice rád. Jezdím sem i mimo sezónu, zůstala mi tady spousta přátel a vždy se sem velice těším. Jsem fanouškům za jejich přivítání vděčný, potěšilo mě,“ děkuje alespoň na dálku před odjezdem do metropole brankář se zkušenostmi ze zahraničí.