8. 1. 2007 Tomáš Kubánek

Padne tentokrát se Znojmem víc gólů?

Souboje soupeřů z loňského play-off se zatím nesla v duchu vyrovnaných bitev, ve kterých na obou stranách hráli prim brankáři. Zatím jsou na tom lépe Holešovičtí, kteří vydolovali z těchto zápasů pět bodů, Orli o jeden méně. Sparta by se v případě úspěchu mohla opět dotáhnout na vedoucí dvojici, a tak dá do zápasu ve Znojmě, které začíná v úterý od 17:30, určitě všechno.
O soupeři ...
V letošní sezóně čtvrtým zápasem proti Znojmu načínají Pražané poslední část základní části extraligy. Před finální třináctkou zápasů si oba úterní soupeři stojí v tabulce poněkud rozdílně. Zatímco Sparta si buduje co nejlepší postavení pro play-off, znojemští Orli nemohou o jistotě postupu do vyřazovazích bojů mluvit zatím ani náhodou. Na deváté příčce mají s 57 body čtyřbodový náskok na jedenácté Kladno a stejně velkou ztrátu na trojlístek Slavia, Zlín a Třinec. Jak vidno, může sebemenší série vyhraných nebo naopak nepovedených utkání vyhlídky Orlů na play-off výrazně změnit. Znojemští se letos spolehají především na výkony na domácím kluzišti, kde zvítězili patnáctkrát. Zato z cizích stadionů si odvezli výher pouze pět. Jihomoravanům skvěle vyšel vstup do soutěže, když v úvodních dvanácti kolech prohráli jenom třikrát. Poté se však jejich forma vytratila neznámo kam a Orli vyválčili v devíti zápasech pouhé čtyři body. Nyní se výsledkově vrátili zpět do průměru, kdy si sice většinu domácích střetnutí pohlídají, avšak venku zase nepřekvapí a odjíždějí s prázdnou.
Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
Osu znojemského mužstva tvoří, co se zkušeností i výkonů týče, spolehlivý brankář Jiří Trvaj, urostlý obránce Radim Bičánek a výborní střelci Roman Erat a Jiří Dopita. Přestože se o exolomouckém centrovi v poslední době mluvilo spíše v souvislosti se stěhováním extraligového týmu ze Znojma do hanácké metropole, patří právě Dopita ke střeleckým tahounům mužstva. Jeho 14 gólů sice převyšuje se 16 trefami Erat, ovšem hrající legenda českého hokeje má k dobru více asistencí. Erat však, stejně jako Mojžíš, Meidl, Plášek a Padělek, nemůže kvůli zranění proti Spartě nastoupit. Na třetím místě bodování Orlů se drží Peter Pucher, který však už své statistiky ve znojemském dresu neobohatí. V polovině prosince totiž dlouholetého kapitána vedení nečekaně vyměnilo do Pardubic za Michala Tvrdíka. Po měsíční přestávce se do sestavy moravského celku vrátil Pavel Selingr a v prodloužení hned rozhodl do té doby bezbrankový zápas s Karlovými Vary. Minulé kolo jen dokumentovalo, že Orli mají se střílením branek nemalé problémy (dohromady dali jen 86 gólů), a tak si zakládají na pečlivé defenzivě, za jejíž zády mají skvělého Trvaje. Nejvytíženější gólman extraligy patří jak s průměrem 2,39 obdržených branek, tak s úspěšností zásahů přes 93% ke špičce celé soutěže.
Vzájemné zápasy v letošní sezóně:

Nebývalá vyrovnanost charakterizuje vzájemná utkání Sparty se Znojmem. Úvodní mač celé sezóny vyhrál úřadující mistr doma těsně 2:1, když v 54. minutě rozhodl Hlaváč. Také v dalších dvou duelech o bodech rozhodovaly branky z poslední desetiminutovky. Ve Znojmě vedli nejprve hosté, poté zas domácí, avšak v 53. minutě vyrovnal na 2:2 Hlinka. Na řadu tedy přišlo prodloužení, které ve vlastním oslabení z protiútoku ukončil Vykoukal.

Dotřetice napínavý závěr mělo i druhé střetnutí v T-Mobile Aréně. Zpočátku to sice vypadalo, že tentokrát padne víc gólů, protože už ve 4. minutě otevřel skóre od modré Bičánek a o chvíli později vyrovnal po individuální akci Ton. Avšak poté hra nabyla spíše vyčkávacího rázu, a tak osud tří bodů zpečetil devět minut před koncem po minele Stehlíka znojemský veterán Dopita.

Sparta doma nadále pokračuje ve skvělých výsledcích, z kluzišť soupeřů však přivezla z posledních třech pokusů pouze jeden bod. Nutno však dodat, že z Českých Budějovic se letos body prostě nevozí a ani Zlín a Třinec nepatří k příjemným soupeřům. V Třinci sehráli Pražané vyrovnané utkání, když dvakrát dokázali dotáhnout jednobrankový náskok Slezanů. Domácí definitivně rozhodli až Tomasem v prodloužení.
Ve Spartě nejvíce září:
Stále neotřesitelné pozice na výsluní kanadského bodování extraligy si užívá Jaroslav Hlinka. Na jeho kulatých 50 bodů ztrácí kladenské duo pronásledovatelů Patera - Kalla propastných deset gólů či asistencí. Naposledy se mezi střelce Hlinka zapsal při domácím utkání s Libercem, kdy potrestal power-play Severočechů brankou na konečných 2:0. Na bodovém zisku z minulého kola v Třinci se velkou měrou podílel Petr Ton, který nejprve vyrovnával na 1:1, a poté přihrál na remízový gól Langhammerovi. Na sparťanských trefách se také pravidelně podílí Jiří Vykoukal, který se do sestavy vrátil po Štědrém dnu a za tu dobu již jeden gól vstřelil a na dalších pět nahrál.
Utkání 40. kola O2 extraligy začíná v Hostan aréně v úterý 9.1.2007 v 17:30. Pokud nebudete na utkání přímo přítomní, můžete průběh zápasu sledovat a držet Spartě palce u tradičního online přenosu.