13. 10. 2008 Vojtěch Gibiš

Ručinský: Musíme se rychle dát do kupy

P r a h a - Sparta prožila černý týden. Ze tří zápasů nevytěžila nai bod, dvě prohry přišly na domácím ledě. V neděli Pražané navíc předvedli tragickou přesilovku pět na tři, když během dvou minut dokázali vyprodukovat jen jedinou střelu. "Přesilovky jsou naše Achillova pata," přiznal útočník Martin Ručinský.
Po prvním zápase v Litvínově jste říkal, že to bylo pro vás, jako místního odchovance, těžké. Cítil jste se při druhém utkání už lépe?
Nemůžu říct, že to by to byl pro mě zápas jako každý jiný. Bylo to už pro mě ale o sto procent lepší než v Litvínově. Hrálo se v Praze, už to bylo dobré.

Jak moc jste vnímal litvínovský kotel, která na vás bučel a pískal?
Vůbec, soustředil jsem se na hru. Hlavní bylo, že nás podpořili naši fandové, za což bych jim chtěl poděkovat, byli úžasní. Je už teď jen na nás, abychom se jim za tu kulisu odvděčili a začali hrát dobře.

Sparta mívala v minulých letech tradiční podzimní „krizi“. Třikrát za sebou jste prohráli, takže to vypadá, že už je opět tady…
Problém nejsou jen ty tři zápasy. Je to vyústěním dlouhodobějších problémů. Nehrajeme dobře, každý to vidí. Nevím čím to je, ale musíme se nad tím rychle zamyslet a dát se do kupy. Zápasy jdou totiž rychle za sebou.

Většina týmů za špičky tabulky prožila zápas, ve kterém dali pět či šest branek. Myslíte si, že právě takové utkání chybí vám?
Je pravda, že gólů dáváme málo. Tedy na tu střeleckou potenci co máme. Nadřeme se na každý gól, soupeři nám naopak dávají laciné branky po našich chybách.

Velkým problémem jsou pro vás také přesilovky. V neděli jste za dvě minuty dvojnásobné početní výhody vystřelili jednou doprostřed branky. Proč?
Nevím. Ale přesilovky jsou naše Achillova pata. První přesilovku jsme měli dobrou, hodně jsme stříleli. Pak přišla ta pět na tři a my jsme nebyli ničeho schopní. Nepsané pravidlo přitom říká, že když nevyužiješ přesilovku pět na tři, nemůžeš vyhrát zápas. A to se potvrdilo i v neděli.

David Výborný přitom říkal, že na trénincích vám početní výhody jdou…
Je to tak. Na tréninku to secvičujeme a jde to. Pak přijde zápas a my jsme svázaní. Faktem ale je, že když nebudeme dávat góly z přesilovek, tak to budeme mít strašně těžké.

Co jste si řekli, když na začátku druhé třetiny využil Litvínov jejich dvojnásobnou výhodu hned po osmi vteřinách?
Že jsme blbci. Nám nestačili dvě minuty, Litvínov nás ztrestal hned.

Zápas jste však dokázali otočit a ještě šest a půl minuty před koncem jste vedli 3:2. Co se pak stalo?
Udělali jsme základní chyby. Možná je to z přemíry snahy. Nejhorší na tom však je, že nás za ně soupeř vždy potrestá gólem.

V úterý jedete do Liberce, který má ještě větší výsledkové problémy než vy. Je to výhoda nebo nevýhoda?
V téhle situaci je to úplně jedno. V extralize není jednoduchý zápas.