12. 10. 2008 Lucie Strouhová

Štvou mě individuální chyby, láteří kapitán Výborný

Mužstvo pod jeho vedením prohrálo už třetí zápas v řadě a tabulkou se propadá níže. Spartě nevyšly zejména dva víkendové domácí zápasy. Trápí se v přesilovkách, v oslabeních, v utkáních permanentně inkasuje jako první. „Navíc nám nefunguje ani defenzíva,“ zlobí se kapitán Pražanů David Výborný.
Druhá prohra během tří dnů nadělala spoustě sparťanů vrásky na čele. Holešovické mužstvo se na ledě trápí, z TESLA ARENY chtělo vytvořit nedobytnou tvrz, ale opak je pravdou. Po Zlínu si všechny body z hlavního města odvezl rovněž Litvínov. „Čekali jsme, že budeme mít čtyři až šest bodů a nemáme nic, určitě to není příjemné,“ přiznal kormidelník David Výborný, který hned našel příčiny nezdarů. „Každý zápas děláme obrovské individualní chyby, které srážejí mužstvo.“

Hokejisty tlačí bota ve více směrech. Jedním z nich jsou přesilové hry. Pražané v utkání s Litvínovem nevyužili dvouminutovou přesilovku pět na tři, kdežto soupeř se ve stejné herní situaci dostal do vedení za pouhých sedm vteřin. „Nejdou nám celou sezónu, a nevíme proč. Na tréninku je hrajeme jednoduše, ale v zápase složitě,“ krčí rameny pětinásobný mistr světa, jenž byl v létě zvolen kapitánem silného týmu. „V hlavě to být nemůže, jsme natolik zkušení, že se nemůžeme vymlouvat. Jde o to udělat ve správný moment to pravé, to se nám nedaří,“ pokračuje Výborný.

Druhým problémem jsou začátky utkání. Spartě se dlouhodobě nedaří dostat se do vedení, vždy musí dohánět náskok soupeře, což jí stojí spoustu sil. „Neřekl bych, že hrajeme naivně, ale je těžké každý zápas dotahovat. Když už se nám to podaří jako v utkání s Litvínovem, popraví nás záhy individualní chyba,“ zlobí se jihlavský rodák, jenž je se Spartou dlouhodobě spjatý. „Spoustu věcí si vyříkáváme, ale to je věc, která zůstane mezi námi. Situace není dobrá, stále je však začátek sezóny. Víme, že se propadáme v tabulce a není to pro nás příjemné,“ uvědomuje si hráč s číslem devět na zádech.

V utkání s Litvínovem prožíval Výborný více než jindy. Po nezdarech se oháněl hokejkou po mantinelech, po vedoucí brance neskrýval obrovskou radost. Chtěl uspět. Připsal si dva body za dvě asistence, nakonec byl znovu na straně zklamaných. „Jsou to stále ty samé chyby, štve mě to. Není to o kondici ani o jiném nedostatku, ale jen o chybách, které neustále opakujeme,“ láteří Výborný a připomíná další bolístku Sparty, to je hra v obraně a vysoký počet obdržených branek. „Góly dáváme, ale dostali jsme za poslední tři utkání třináct branek, což je vizitka toho, že defenzíva nefunguje. Není to jen vina obránců, ale celého mužstva,“ uvědomuje si muž, jenž okusil kromě české ligy také NHL a nejvyšší švédskou soutěž.

„Chybí nám zápas, který bychom vyhráli výraznějším rozdílem. Zatím jsme kromě utkání s Karlovými Vary všechny vyhráli nebo prohráli o branku. Museli jsme dřít. Potřebujeme utkání, kdy se dostaneme do psychické pohody a které si užijeme,“ myslí si závěrem dvojnásobný otec.