SPA-LIT 3:5 - Litvínov rozhodl utkání ve třetí třetině

14., neděle 12. 10. 2008
Sparta - Litvínov SPA - LIT
Sparta: Duba - Vykoukal, Gulaši, L. Procházka, Hanzlík, Ptáček, Cunik - D. Výborný, Broš, Kratěna - Ton, Langhammer, Ručinský - Dragoun, Podlešák, Mrňa - Látal, Krätzer, Hromas.
Litvínov: J. Hübl ml. - Šlégr, Kubát - Kroupa, Švarný - Punčochář, Walter - Poživil - Jánský, Reichel, Lukeš - Kubinčák, V. Hübl, Jenáček - Černý, Branda, Trávníček - Rindoš, Bahenský, Heinisch.
Branky a nahrávky: 34. Ručinský (Ton, Langhammer), 37. Kratěna (Broš, D. Výborný), 41. Broš (D. Výborný) - 25. Branda (Šlégr, Reichel), 39. J. Černý (Branda), 54. Kubinčák (V. Hübl), 56. Kubát (Lukeš, Reichel), 60. Reichel (Kubinčák). Rozhodčí: Polák - Čech, Dřínovský. Vyloučení: 8:9. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 5618.
Sparta musela opět dotahovat náskok soupeře, což se jí povedlo. Na začátku třetí třetiny ještě dokonce vedla 3:2, Severočeši ale dvěma góly otočili vývoj zápasu a nakonec ještě pojistili výhru gólem do prázdné brány.

Nedělní zápas začal slabou střelou litvínovského Jenáčka, který se protlačil ze strany až k Dubovi, ale jeho pokus neměl šanci na úspěch. Za to šance Tona na druhé straně měla větší naději, když si po najetí do pásma připravil puk, ale vystřelil jen doprostřed branky. První možnost zahrát si přesilovku dostala pražská Sparta. Tuto výhodu domácí sehráli velmi dobře, když skoro celé dvě minuty strávili v útočném pásmu a ostřelovali Hüblovu klec. Několikrát pálili Vykoukal a mladý Gulaši. Dvakrát dorážel Kratěna, ale ani jeden puk se za výborně chytajícího Hübla nedostal. Když už to vypadalo, že by Langhammer mohl zasunout kotouč do prázdné branky, tak vypomohli obránci a puk uklidili do bezpečí. Hosté měli problém s přejitím modré čáry Sparty a jejich sporadické střely létaly buď mimo nebo nebyly hrozbou pro domácího brankáře. V 8. minutě nahodil Výborný puk na hostující branku, Hübl kotouč neudržel, ale Kratěna se k dorážce nedostal.V polovině první třetiny už se domácí ochozy začaly radovat, protože nad ledem zhasly světla jako signál, ke vstřelené brance. Tu ale nikdo nezaznamenal a tak se vhazovalo v útočném pásmu Sparty. Litvínov v těchto momentech hrál velmi jednoduše, když cítil nebezpečí, tak puk vyhazoval přes všechny čáry.

Sparta dostala obrovskou příležitost otevřít skóre zápasu. Když v rozmezí 30 sekund putovali hned tři hráči hostů na trestnou lavici. Domácí s poskytnutou výhodou naložili prachbídně, když se dostali jen ke střelám z dálky, které buď obránci srazili do ochranné sítě nebo brankář Hübl pohodlně pochytal. Když se v závěrečných minutách neprosadil sparťan Ručinský a na druhé straně Viktor Hübl, šlo se do kabin za stavu 0:0. Za zmínku stojí, že ke konci třetiny byl na každé straně vyloučen jeden hráč.

Druhé dějství tedy začalo ve čtyřech borcích na obou stranách. Dobře motivovaný Ručinský se dokázal ze strany dostat k brance hostů, ale z úhlu brankáře nepřekvapil. V dohrávané přesilovce Litvínova zahrozil z dorážky Výborný a tak Sparta v klidu zbytek oslabení ubránila. Velmi slibnou příležitost zahodil litvínovský Bahenský, po přihrávce od Heinicha Dubovu branku přestřelil. V dalším momentu se chvíli po sobě poroučeli na trestnou lavici dva sparťané a Litvínov měl tak možnost sehrát delší přesilovku pěti proti třem. A naložil s ní ukázkově. Reichel nabil na modrou Šlégrovi a jeho následnou střelu usměrnil do branky Daniel Branda. Vední Lítvínova musel posvětit rozhodčí po zhlédnutí videa. V krátké klasické přesilovce mohli jít hosté do dvougólového trháku, když se před prázdnou brankou zjevil Kubinčák, ale byl tak překvapený nastalou situací, že minul. Spartě se podařilo vyrovnat z přesilové hry tři minuty po polovině zápasu. Petr Ton našel mezi kruhy postaveného Martina Ručinského a litvínovský odchovanec tvrdou střelou bez přípravy vyrovnal na 1:1.

Za další tři minuty šla Sparta do vedení. Výborný dobře vybojoval v rohu kluziště puk, nahrál Brošovi, ten přiťukl puk rozjetému Ondřeji Kratěnovi, který přízemní střelou nedal Hüblovi v brance Litvínova ani nejmenší šanci na zákrok. Hosté se pokoušeli odpovědět chytrou kombinací, když Šlégr hledal u vzdálenější tyče Lukeše, ale jeho pokus byl zblokován obránci Sparty. Hosté se vyrovnání dočkali po nenápadné akci Daniela Brandy. Litvínovský útočník udělal obránci kličku do bekhendu a rychle vystřelil na Dubu. Strážce domácí branky puk vykopl před najetého Jakuba Černého ten nikým nekrytý vrátil puk za bezmocného Dubu. Domácí mohli jít do kabin s náskokem, kdyby svůj samostatný nájezd proměnil Pavel Mrňa.

Sparťané vstoupili do poslední třetiny skvěle. Když hned po 26 sekundách převážil misky vah pro domácí Michal Broš po pěkné individuální akci Davida Výborného. Litvínov se pokoušel vyrovnat při přesilové hře, když od modré tvrdě pálil Punčochář. Následně se Duba vyznamenal nadvakrát proti Jánskému, Nejdříve zneškodnil jeho únik a následně i střelu k tyči. V následující přesilovce už se litvínovští fanoušci mohli radovat z vyrovnání. Ve středním pásmu našel V. Hübl rozjetého Vojtěcha Kubinčáka, který projel obranou jako nůž máslem a překonal Dubu bekhendovou střelou k tyči. Sparťané se nadechovali k náporu, který byl zastaven zbytečným vyloučením Podlešáka.

Hosté předvedli další rychle využitou přesilovku. Reichel na sebe navázal celou čtveřici bránicích sparťanů a uvolnil vynikající přihrávkou na druhé straně osamoceného Karla Kubáta, který nekompromisně zavěsil pod víko domácí branky. Za Spartu mohl rychle vyrovnat Ručinský, jenže neměl přesnou mušku. V posledních minutách sáhli trenéři Sparty k odvolání brankáře a poslali do hry šest borců s rudým „S“ na dresu. Nebylo to nic platné, když ujel kapitán hostů Robert Reichel a gólem do prázdné branky pečetil vítězství Severočechů. Litvínov je druhým týmem, který si z TESLA ARENY odvezl všechny body.

František Výborný (trenér HC Sparta Praha): "Naše přesilovka pět na tři mohla nasměrovat utkání jiným směrem, ale říkali jsme hráčům, ať jsou trpěliví. I pak za stavu 2:2. Čekali jsme na šanci, ta sice přišla, ale bohužel naše taktické chyby umožnily Litvínovu skórovat a jít do vedení. Pak to bylo vabank, kdy měli třeba Michal Broš a Petr Ton v závěru možnosti na srovnání, ale je tam potřeba i trošku štěstíčka a toho teď máme bohužel málo."

Petr Rosol (trenér HC Litvínov): "Důležitým aspektem bylo v první třetině bránění, kdy jsem ubránili dlouhé oslabení ve třech. Tam kdybychom inkasovali jeden nebo dva góly, tak by to bylo hodně těžké. Takhle jsme byli furt ve hře a do třetí třetiny jsme šli za nerozhodného stavu. I když jsme pak hned v první minutě inkasovali, tak musím pochválit hráče, že nezpanikařili a pořád věřili, že to jde otočit. Nakonec se nám to i trošku se štěstím povedlo."