17. 8. 2018 | Tereza Velikovská

SLZ - SPA 3:2p - Salcburk Spartě vrátil porážku

Red Bulls Salute 2018 (hraje se v Ga-Pa), pátek 17. 8. 2018
Red Bull Salzburg - Sparta SLZ - SPA
Red Bull Salzburg: Michalek – Štajnoch, Jakubitzka, Raymond, Regner, Viveiros, Trattnig (C), Heinrich – Raffl (A), Herburger, Cijan – Schiechl, Duncan (A), Harris – Hochkofler, Vandevelde, Winkler – Gazley, Hughes, Huber – Wappies.
Sparta: Machovský – Košťálek, Gregorc, Kalina, Blain, Piskáček, Delisle (C), Voráček, Dvořák (A) – Říčka, Vrána, Jarůšek – Rousek (A), Klimek, Kudrna – Kumstát, Pech, Forman – Pšenička, Černoch, Hanták.
Branky a nahrávky: 22. Herburger (Regner, Vandevelde), 35. Raffl (Duncan, Trattnig), 64. Hughes (Vandevelde) – 26. Jarůšek (Forman, Pech), 37. Blain (Pech, Forman). Rozhodčí: Bauer, Salewski - Klima, Schwenk. Vyloučení: 3:4, navíc Harris (SLZ) 10 minut. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2.
Sparťané prohráli ve svém prvním utkání na turnaji Red Bulls Salute 2018 v německém Garmisch-Partenkirchenu se Salcburkem. Na dva góly soupeře sice dokázali díky Richardu Jarůškovi a Jeremiemu Blainovi odpovědět, ale v prodloužení už se radoval soupeř. Rakouský celek tak sparťanům vrátil porážku z loňského ročníku a postoupil do finále turnaje.

Sparťané se v prvním utkání na turnaji Red Bulls Salute 2018 znovu po roce střetli se Salcburkem, který před rokem porazili v prodloužení. Tentokrát byl úvod utkání z obou stran opatrnější. Po pěti minutách si Salcburk zahrál přesilovku, ovšem bez výraznější šance. Až v polovině úvodní třetiny se diváci v Garmisch-Partenkirchenu dočkali šancí. Nejprve sparťané ujeli ve dvou na jednoho a Pšenička ještě vracel kotouč do druhé vlny na Blaina, který doplnil přečíslení. Kanadský bek ale přestřelil.

O chvíli později se Černoch prosmýkl do šance a zakončoval sám proti Michalekovi. Americký brankář se jménem značícím české předky sparťanského útočníka vychytal betonem. Ke třetí sparťanské šanci výrazně napomohl salcburský kapitán Trattnig, který při rozehrávce namazal kotouč přímo na hůl Pšeničkovi. Ani ten ovšem Michaleka nepřekonal.

Hned v úvodu prostřední dvacetiminutovky nastřelil slovenský obránce ve službách Salcburku Štajnoch tyčku, o chvíli později už padl první gól celého turnaje. Postaral se o něj jeho spoluhráč Raphael Herburger. Sparťané dostali příležitost srovnat v přesilové hře. Ta se jim vyvedla skvěle, po několika šancích včetně Formanovy tyčky se prosadil Richard Jarůšek. Tomu nabídl puk střílenou přihrávkou opět Forman a vousatý útočník ho čepelí ztečoval do sítě.

Brzy následovala další početní výhoda v podání Pražanů, tentokrát nevyužitá. Krátce po jejím skončení se faulem provinili i sparťané a Salcburk trestal. Proti obrovským šancím Hughese a Vandeveldeho ještě skvěle zasáhl Machovský, proti další akci už byl bezmocný. Do dráhy Duncanovy střely od modré totiž vložil svoji čepel Thomas Raffl, Machovský sice zasáhl, ale puk mu propadl a dokutálel se do branky. I tentokrát zvládli sparťané brzy dorovnat skóre. Třetí útočná formace odvedla skvělou práci v útočném pásmu a Forman s Pechem připravili pozici pro Jeremieho Blaina, který překonal gólmana střelou z mezikruží na vyrážečku.

Kanadský obránce měl další šanci v přesilovce v úvodu třetí části, odražený puk po jeho střele ještě zkoušel dorážet Rousek, ale z velkého úhlu trefil tyčku odkryté branky. Na druhé straně potrápil sparťany střelec úvodní branky Herburger, kterého v samostatném úniku zastavoval jen za pomoci faulu na poslední chvíli Voráček. Sparťané se ubránili, i když po střele Štajnocha měli při dorážkách jeho spoluhráčů namále. Další branka už tedy v základní hrací době nepadla, a tak se po roce opět došlo až do prodloužení.

To bylo vyměřeno na deset minut hry ve třech na obou stranách, rozhodnutí ale přišlo již v 64. minutě. Po šanci Jarůška přišel rychlý protiútok, který zakončoval John Hughes. Regulérnost jeho trefy musel ještě potvrdit videorozhodčí, který kontroloval postavení hráče na hraně brankoviště.