SPA – KOM 6:2 – Pohodlné vítězství nad nováčkem

16., pátek 16. 10. 2009
Sparta - Kometa Brno SPA - KOM
Sparta: Chábera - Hudec, Černošek, Mrázek, Gulaši, Hanzlík, Vykoukal, Vojta - Výborný, Hlinka, Netík - Ton, Broš, Hromas - Ručinský, Látal, Langhammer - Podlešák, Koreis, Hrdel.
Kometa Brno: Hovi - Bičánek, Richter, Kempný, Houdek, Ovčačík, Novák, Mojžíš, Koma - Seling, Dopita, Erat - Dlouhý, Šindel, Vondráček - Ludvík, Huml, Bourret - Brabenec, Procházka, Svoboda.
Branky a nahrávky: 7. Netík (Ton), 11. Langhammer (Netík), 22. Látal, 32. Podlešák (Koreis, Hrdel), 44. Langhammer (Hrdel, Podlešák), 57. Netík (Vykoukal, Mrázek) - 18. Ovčačík (Novák, Vondráček), 52. Šindel (Erat). Rozhodčí: Hodek, Jebavý - Bejček, Lhotský. Vyloučení: 7:6. Využití: 1:2. Diváci: 6710.
Sparta snadno přehrála brněnskou Kometu a připsala si povinné tři body. O svém vítězství nad neškodným soupeřem rozhodli domácí už v úvodních deseti minutách a svůj náskok pravidelnými příděly puků za záda finského gólmana Sasu Hoviho zvyšovali až do konce. Svou jubilejní stou branku v Extralize si připsal Tomáš Netík.

Sparta vlétla do utkání jako rozjetý vlak. Poprvé střílel Karel Hromas, který nahradil zraněného Kratěnu v první pětce. O třicet vteřin po něm ohrozil Hoviho branku Tomáš Netík. V šesté minutě se Sparta dočkala. A dočkal se zároveň i Tomáš Netík, který po svižném přechodu do pásma a několika kličkách vstřelil svůj 99. gól v extralize. O čtyři minuty později už to bylo o dvě branky. Ton nabil Netíkovi, jehož střela prošla Hovimu mezi betony a doklouzala do tyčky. Puk pak skokem uklidil na správné místo Jakub Langhammer. Zanedlouho ujel brněnské obraně Jaroslav Hlinka, jeho blafák však Hovi zneškodnil. Do 15. minuty to vypadalo, že pokud by si hosté chtěli zahrát hokej, měli by si pořídit druhý puk. Doposud si nevytvořili větší příležitost, a tak byl stav jednoznačný. Čtyři minuty před koncem však fauloval Ručinský a z následné přesilové hry se prosadil ranou od modré Ctirad Ovčačík. Sparta byla v prvním dějství jednoznačně lepším týmem. Vstřelila dvě branky, během posledních minut ale jakoby vypnula motory, z čehož vytěžilo Brno alespoň kontaktní gól.

Zdálo se, že hostům přestávka pomohla, dali se dohromady a první minutu intenzivně útočili. Pak si ovšem najel z mezikruží Martin Látal a střelou mezi betony finského brankáře hostí zvýšil na 3:1 pro domácí mužstvo. Po další vstřelené brance domácích se tempo hry zvolnilo. Sparta měla potřebný náskok a brněnský útok zase váznul ve středním pásmu. V polovině zápasu ujížděl na bránu osamocený Michal Broš. Puk vystřelený z jeho hole se však potkal akorát s horní tyčkou. Moravané hořeli hlavně v obraně. Ve 32. minutě se do brejku dostal Jakub Koreis a Martin Podlešák, který Koreisovu odraženou střelu nemohl odmítnout. K velké radosti fanoušků si tak připsal první letošní gól. Druhá třetina patřila znovu Spartě. Brno útočilo jen zvolna, a tak si domácí vytvořili patrně rozhodující náskok.

Brno třetí část už pouze dobruslovalo. Ve 43. minutě se podruhé v zápase navíc prosadil Jakub Langhammer. Zbytek zápasu se dohrával už jen z povinnosti. Puk se většinou nacházel v blízkosti mantinelů. TESLA ARENOU obíhala mexická vlna a zněly vítězné chorály domácích fanoušků. V přesilové hře sice Jakub Šindel korigoval stav na 5:2, v 57. minutě si však vzal puk znovu Tomáš Netík a parádní střelou pod břevno vstřelil svůj stý gól v nejvyšší české soutěži. Stav 6:2 už byl konečný. Sparta odehrála skvělé utkání a před derby se Slávií působila připraveným dojmem.

František Výborný (Sparta): "Věděli jsme, že Brno dělalo v posledních utkáních velmi dobré výsledky, že to nebude vůbec jednoznačná záležitost. Hráči k tomu přistoupili zodpovědně, vyšly nám první dvě přesilovky, jen jsme potom v závěru dostali kontaktní gól, kterým se Brno dostalo do hry. Potřebovali jsme tři body, pro ty jsme dnes udělali všechno."

Václav Baďouček (Brno): "Musím říct, že Sparta dnes určitě zvítězila zaslouženě. Dokázala svoje šance zrealizovat a proměnit. My jsme se v první třetině dostali pod tlak díky několika přesilovkám, přesto ten výsledek po první části hry byl přijatelný, ale bohužel rozhodla druhá třetina, kdy jsme dostali góly z přečíslení. Hovi chytal proto, že jsme v posledních zápasech nebodovali a chtěli jsme mu dát příležitost."