11. 3. 2007 | Lucie Vítková

SPA - ZLN 3:2 - Sparta je první v semifinále!

ČF5, neděle 11. 3. 2007
Sparta - Zlín SPA - ZLN
Sparta: Duba - Ptáček, Stehlík, Vykoukal, Jan Hanzlík, Černošek, Tabaček, Benýšek - Zelenka, J. Hlinka, Hlaváč - P. Ton, Sivek, Netík - Dragoun, Langhammer, Hromas - Vrbata (42. Protivný), Rob, Podlešák.
Zlín: Murín - Hamrlík, Galvas, Nosek, Zubíček, Vosátko, A. Novotný, Lučka - Tomík, Leška, Záhorovský - Mokrejš, Martin Čech, Rachůnek - Okál, Kašpařík, Kubiš - Kovář, Balán, Melenovský.
Branky a nahrávky: 20. P. Ton (Hlaváč), 21. Zelenka (Ptáček), 33. P. Ton (Langhammer) - 9. A. Novotný (Leška), 38. Tomík (Záhorovský). Rozhodčí: Turčan, Mikula - Pešek, Šátava. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 12.770. Stav série: 4:1, konec.
Hokejisté Sparty zvládli poslední krok a jako první celek nejvyšší domácí soutěže otevřeli semifinálové brány. Páté střetnutí série se Zlínem načali lépe hosté, ovšem Pražané dokázali duel obrátit zejména díky přesné mušce kanonýra Tona. O zdramatizování vyrovnaného zápasu se ještě postaral Tomík, ovšem hubený náskok už svěřenci trenéra Výborného nepustili a zaslouženě postupují.

Zlín nastoupil do pátého zápasu uvolněně, na ledě doslova létal a předvedl dobrý nástup. Domácí nepustil k ničemu ani v početní výhodě. Pražané se ke slovu dostali až krátce na nato, kdy Vrbata mohl potrestat hrubou chybu Murína. Při střele do prázdné klece ovšem padl. Medvědi svou aktivitu přetavili v první branku již v 9. minutě. V oslabení unikl Leška, počkal si na obránce Novotného, který jeho pas zblízka nasměroval mezi betony Duby. V pokračujícím oslabení mohl stav navýšit Rachůnek, tentokrát ze souboje vyšel vítězně domácí maskovaný muž. Sparta postupem času navýšila na obrátkách. Blýskání na lepší časy předvedla v početní výhodě, kdy stahovala nebezpečně smyčku, ale v zakončení scházel klid a přesnost. Ve 20. minutě se vyrovnání přeci jen dočkali. V přesilovce Hlaváč počkal na z druhé vlny najetého Tona, jenž zamířil přesně pod vyrážečku Murína.

Dokonalý obrat přišel hned po třiceti vteřinách druhé části. Ptáčkovu střelu Murín vyrazil jen k Zelenkovi, který švihem do růžku branky nedal zlínskému brankáři šanci. O minutu později unikal ještě Hromas, skulinku mezi chrániči ale nenašel. Bez úspěchu vyšel ze souboje s Murínem také Dragoun, který se prosmýkl před branku a zkusil přehodit gólmana obloučkem. Na druhé straně nebezpečně zatápěli Rachůnek s Novotným, v přesilové hře nebezpečně klec domácích ohrožoval také Čech a Nosek. Duba byl ale vždy připraven, vytáhl se zejména proti osamocenému Tomíkovi. Ve 33. minutě promáchl trestuhodně ve středním pásmu puk Vosátko, touše se zmocnil Ton a bekhendovým blafákem nedal zlínskému brankáři šanci. Ani třetí branka hosty nezlomila. Ti odpovídali Záhorovským, jeho pokus do odkryté svatyně ještě nevyšel. Zato přihrávka ze 38. minuty už byla podařená, po jeho pasu se bez přípravy trefil Tomík. Po vyrovnání Zlínští sahali v oslabení, nejvíce starostí nadělal Dubovi švih Vosátka.

Do závěrečného dějství nastoupila Sparta opatrně, bránila především hubený náskok a do bezhlavé ofenzívy se nepouštěla. Přesto hned záhy obranou proklouzl Rachůnek, v přečíslení se spoluhráčem ale kloudné zakončení nevymyslel. Na opačné straně kluziště sahal po třetí brance Ton, Murín si poradil včas sklapnutými betony. Medvědi se před domácí branku dostávali sporadicky, jejich pokusy ale byly jedovaté. Ovšem i Sparta se snažila držet slovenského muže pod maskou v permanenci. Netík se sám mezi kruhy se střelou unáhlil, Zelenka pálil bez přípravy a minul o decimetry pravou tyč. Stejně se v totožné šanci vedlo zlínskému Záhorovskému. V závěru střetnutí se HC Hamé vrhlo všechny síly do útoku, naopak v obraně se častěji otevírala vrátka. Pražané však z rychlých protiútoků nedokázali soupeři zasadit poslední úder. Drama pokračovalo až do posledních vteřin, kdy si Bokrošova parta vyžádala oddechový čas a zkusila hru bez brankáře. Jenže na dobře zformovanou pětici domácích nic nevymyslela, Sparta již komplikace nepřipustila. Obhájce mistrovského titulu je tak prvním semifinalistou nejvyšší domácí soutěže.

Ohlasy trenérů

Marian Jelínek (Sparta Praha): "Dnes to byl zápas s klasickými porodními bolestmi. Na nás ležela velká tíha, protože to byl zápas, který mohl a zaplaťpánbůh, že ukončil celou sérii. Na druhé straně všichni ví, jak Zlín u nás na Spartě hraje a jednou ta série opravdu může skončit. Nechtěli jsme, aby to bylo dnes. Psychickou zátěž na nás kladl i fakt, že loni jsme Zlín vyřadili a obhájit něco je vždy těžší než to dokázat poprvé. Co se týká celé série, tak výsledek 4:1 neodpovídá. Soupeř hrál velmi dobře a my jsme v koncích zápasů čelili psychickému tlaku, kterého jsme se nemohli zbavit."

Ernest Bokroš (Zlín): "V první řadě bych za nás všechny chtěl pogratulovat soupeři k postupu. Série byla z naší strany velmi dobrá, odehráli jsme kvalitní utkání, ale dnes už můžeme bilancovat. Zklamaní nejsme, ale mrzí nás, že nejdeme dál. Žádné mužstvo nechce končit tak brzo. Utkání byla velice vyrovnaná a většinou rozhodovaly přesilové hry. V týmu Sparty musím vyzdvihnout jednoho hráče, kterým byl Ton. Měl správnou hokejku a prakticky nás rozstřílel. My jsme takového hráče neměli."