CHM - SPA 6:5p - V prodloužení uspěli Piráti

19., pátek 11. 11. 2016
Chomutov - Sparta CHM - SPA
Chomutov: J. Laco (15. Král) – Rutta, Skinner, Flemming, Dlapa, Valach, Mrázek, Kudělka – Hřebejk, Huml, Vondrka – Skokan, V. Růžička, Tomica – Koblasa, Kämpf, Sklenář – Račuk, Lauko, Poletín – Krejčiřík. Trenér: Vladimír Růžička.
Sparta: Novotný (16. Pöpperle) – Mikuš, Piskáček, Gernát, Čajkovský, Kalina, Švrček, Barinka – Uher, Vrána, Forman – Klimek, Hlinka, Ihnačák – Kumstát, Pech, Kudrna – Černoch, Cingel, Martin Procházka. Trenér: Jiří Kalous.
Branky a nahrávky: 4. Kämpf (Koblasa, Flemming), 15. Flemming (V. Růžička), 16. V. Růžička, 18. Huml (Hřebejk, Vondrka), 48. Skokan (Sklenář, Kämpf), 63. Kämpf (Valach, Král) – 3. Čajkovský (Vrána, Pech), 7. Vrána (Pech, Kalina), 15. Kudrna (Mikuš, Novotný), 21. Vrána (Forman), 58. Pech (Ihnačák, Vrána). Rozhodčí: Lacina, Bulanov – Rozlílek, Polonyi. Vyloučení: 4:6, navíc Skokan (CHM) a Švrček (SPA) 5 minut a do konce utkání. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 829. Střely na branku: 23:30. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3, 4:3, 4:4, 5:4, 5:5, 6:5. Nejlepší hráči zápasu: Brett Flemming - Petr Vrána.
Stejně jako v září, i tentokrát nabídl zápas na ledě Chomutova pořádnou přestřelku. V první třetině padlo dokonce sedm gólů! Piráti dokázali postupně odpovědět na góly Čajkovského, Vrány i Kudrny a těsně před první přestávkou se poprvé v zápase dostali do vedení. To nevydrželo dlouho díky druhé Vránově trefě. Ve třetí třetině Chomutov znovu odskočil, ale Pechův gól v power play zařídil prodloužení. V tom se i tentokrát z druhého bodu radovali Severočeši.

Jako první se ve druhém vzájemném střetu otrkali sparťané, když Klimek po minutě a půl vypálil na bližší tyč. V reakci na to se domácí tým pokusil přesunout ze své obranné třetiny do útoku, ale tento úprk vedený Flemmingem se kanadskému obránci příliš nevydařil. Ukradený kotouč totiž vypálil až kamsi mezi diváky, čímž si zajistil dvouminutovou návštěvu trestné lavice. Sparťanské přesilovky jsou v této sezoně něčím, co není radno podceňovat, a Piráti se o tom přesvědčili hned záhy. Kombinace v čele s Vránou vypadala nejdříve poněkud nejistě a chyběla jí jednoduchost. Jakmile se ale k černé pryži dostal Michal Čajkovský, to už byla jiná písnička. Urostlý bek měl na modré čáře dostatek prostoru, pouze se potřeboval vyhnout dotírajícímu Vondrkovi. Ihned poté pak vypálil do horní poloviny branky.

Vedení Sparty netrvalo ani minutu, když David Kämpf využil Novotného pozici vleže a nikým neatakován vystřelil do vrchní části branky. Piráti pak znovu zaváhali, ani Hřebejkovo držení Formana totiž neuniklo spravedlivému soudu hlavního rozhodčího, a sparťanům se tak znovu otevřel zlatý důl. Bilance Pirátů v oslabení je totiž nejhorší napříč celou soutěží a v této perné chvíli je držel zejména Laco. Už to vypadalo, že domácí druhé oslabení přečkají bez újmy, Petr Vrána na to ale měl čtyři vteřiny před jeho koncem jiný názor. Po Pechově přihrávce křížem se mu totiž podařilo obkroužit přes osu kluziště jednoho z domácích hráčů a následnou střelou k levé tyči Laca hravě pokořil.

Spartě dvě proměněné přesilovky dodaly na elánu, což bylo jasně vidět při pohledu na její střeleckou symfonii. Na druhou stranu ale nechyběly ani šance domácích, střely z hokejek svěřenců Vladimíra Růžičky však byly většinou zblokovány obětavými obránci, a strážce sparťanské branky Novotný tak zůstal v bezpečí. Ovšem jen do střely Bretta Flemminga z mezikruží, kterou nehlídaný kanadský obránce srovnal na 2:2.

I defenziva Chomutova poněkud zaspala, když jejím hájemstvím prosvištěl rozjetý Andrej Kudrna, obkroužil brankoviště jako hladový sup a následně zakončil lehkou bekhendovou střelou. Kromě třetího sparťanského gólu se mu mimo jiné podařilo i vyhnat Laca z brankoviště, na jeho místo nastoupil Tomáš Král. Předvést se chtěl i domácí Vondrka, který se objevil nikým nehlídán před Novotným a trefil jednu z tyčí brankové konstrukce. Vladimír Růžička měl o něco více štěstí a po jeho přesném projektilu z levého kruhu se na střídačku odporoučel i Novotný zastoupený Tomášem Pöpperlem. V osmnácté minutě si domácí poprvé vyzkoušeli vedení, když si Ivan Huml najel do předbrankového prostoru, tam inkasoval puk a okamžitě jej naservíroval do horní části branky.

Na Krále čekalo ostré přivítání v úvodu druhé periody. Forman přenechal puk Petru Vránovi, který si jej dovezl až před branku a z dobré pozice vystřelil pod víko. Po této zásadní akci se hra v porovnání s divokou, góly nabitou první třetinou značně uklidnila. Sparťané se po úspěšně odehraném oslabení na delší dobu udrželi v útočné třetině, kde se na Krále pokusil vyzrát Hlinka. Mladý brankář ale jeho kulišárnu včas prohlédl. Po kombinaci Pecha a Kudrny na brusli se puk přesunul ke Kumstátovi, který si jej ale po delším střídání nedokázal zpracovat dle svých představ. Nadějná situace tak zůstala bez zakončení.

Třetí třetina přinesla zase o něco jiný hokej. Hra působila neuspořádaným chaotickým dojmem, ofenzivní výpady přinášely samé nepřesnosti, pouze obranné řady byly na svém místě. Zároveň pokračovala nejdelší pasáž bez gólu v zápase, kterou ukončil až Dávid Skokan. Ten získal puk od Sklenáře, který využil špatné Hlinkovi přihrávky, a zakončil mezi Pöpperleho betony. Velká šance vyrovnat se pro Spartu naskytla v podání Kudrny, který se sice dostal do ne zrovna výhodné pozice na úrovni dvou beků. Od těch se mu podařilo odbruslit, následná bekhendová střela ale minula pirátskou bránu.

Sparta se dvě minuty před koncem třetiny uchýlila k poslednímu řešení – odvolala brankáře. Riskantní rozhodnutí se jí vyplatilo o pár vteřin později. U pravé tyčky číhal Lukáš Pech, kterému stačilo odražený puk jen doklepnout za čáru brankoviště. To vyvolalo velkou radost na sparťanské střídačce a značnou nevoli na chomutovské frontě. Tento kontrast nakonec vyvrcholil rvačkou mezi Švrčkem a domácím Skokanem, jejíž rozřešení bylo pro rozhodčí oříškem. Zbývající čas oba týmy odehrály v pěti hráčích a prodloužení bylo na světě.

Dramatické utkání nakonec ukončili rozmrzelí Piráti. David Kämpf po svém statečném průniku sparťanskou defenzivou svým druhým gólem v zápase přisoudil Chomutovským druhý bod.

Jan Šťastný (Piráti Chomutov): "Do utkání jsme šli s pokorou, protože Sparta hrála ve Švédsku v Lize mistrů famózně. Připravovali jsme se na to, že pokud chceme uspět, budeme muset hrát na 150 procent. První třetina byla hodně divoká a pro trenéry náročná na srdeční soustavu. Hodně důležitá byla výměna brankáře, což dalo týmu impuls. Jsme rádi, že jsme zápas vyhráli za dva body, protože v tabulce nejsme tam, kde bychom chtěli být. Myslím, že se trochu uklidníme, rozebereme si chyby a připravíme se na důležité utkání v Pardubicích."

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): "Bylo to herně i výsledkově velice podobné utkání jako to, které jsme v Chomutově odehráli v první čtvrtině. První třetina byla velice špatná, ale potom jsme se herně zvedali. Jsme rádi, že se nám podařilo v závěru srovnat. Ale všeobecně hodně snadno inkasujeme, takže se budeme muset zaměřit na obranu."