KAR - SPA 4:1 - Cesta končí v osmifinále

OF2, úterý 10. 11. 2015
Kärpät Oulu - Sparta KAR - SPA
Kärpät Oulu: Tarkki - Masuhr, Kukkonen, Nutivaara, Hakanpää, Niemelä, Laatikainen, Pentikäinen - Puljujärvi, Niemi, Aho - Junttila, Aaltonen, Pyörälä - Huml, Ikonen, Pirnes - Suoranta, Kalapudas, Keränen - Mäenalanen. Trenér: Lauri Marjamäki.
Sparta: Pöpperle – Čajkovský, Barinka (A), Polášek, Eminger, Mikúš, Hrbas, Švrček, Glenn – Netík (A), Pech, Kumstát – Sabolič, Hlinka(C), Buchtele – Forman, Cingel, Kudrna – Procházka, Černoch, Klimek. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 28. Laatikainen (Pyörälä, Aaltonen), 37. Niemi (Aho, Kukkonen), 44. Aho (Nutivaara, Masuhr), 60. Pyörälä (Junttila, Nutivaara) – 43. Čajkovský (Procházka, Černoch). Rozhodčí: Kubuš (SVK), Vinnerborg (SUI) - Neva, Sormunen (oba FIN). Vyloučení: 3:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3716. Střely na branku: 34:19. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1.
Stejně jako před rokem končí cesta sparťanských hokejistů hokejovou Ligou mistrů v osmifinále. Pražané, kteří si do Oulu přivezli nadějné dvoubrankové vedení z prvního zápasu, převedli na ledě finského mistra sympatický výkon a ještě minutu před koncem drželi v součtu vyrovnaný výsledek, krátce před koncem však jejich postupové naděje utnul přesným bekhendovým zakončením Mika Pyörälä.

Odvetné utkání na ledě úřadujícího mistra začalo z obou stran vlažně. Po úvodním oťukávání obou týmů však zničehonic rozezněl tyč Pöpperleho branky Suoranta, který sice dostal puk zpoza branky do těžké pozice, ale z úhlu se mu podařilo ohrozit branku Sparty. I hosté se pomalu osmělili, ale do nebezpečnějších střeleckých pozic se dostávali jen obtížně. Situace se jim pak ještě zkomplikovala po vyloučení Klimka, který si po jednom ze soubojů v obranném pásmu pomohl držením, ale naštěstí pro sparťany se hráči Kärpätu v početní výhodě jen zastřelovali. První výraznější pokus borců s "S" pak vyslal v polovině třetiny na Tarkkiho od modré Mikúš, ale strážce domácí klece byl na místě. Vzápětí musel na druhé straně hasit hbitým zákrokem situaci Pöpperle, který vyrazil betonem pokus Masuhra z mezikruží.

Ve zbytku první části byla k vidění povětšinou urputná bitva o střední pásmo, byli to však domácí, kteří měli puk častěji na svých hokejkách. Z chvilkové nečinnosti probudila Pöpperleho až ukrytá střela od modré čáry mířící mezi jeho betony, sparťanská jednička však stihla bleskově zareagovat a puk pod nimi ukrýt. Krátce před sirénou pak sparťanům trochu zatrnulo, to když Polášek obětavě zblokoval další tvrdou ránu a s bolestivým výrazem odjel na střídačku.

Druhou dvacetiminutovku zahájili sparťané aktivně, když se odvážně mezi dva beky pustil Forman, ale jeho zakončení mezi betony si Tarkki pohlídal. V prvních pěti minutách druhé části byli hosté lepším týmem, byli to však domácí, kteří se radovali z prvního gólového zásahu. Pyorala našel příčnou přihrávkou najetého Arta Laatikainena, který protáhl svoji bekhnedovou kličku a Pöpperle neměl vůbec šanci reagovat. Sparťané mohli rychle odpovědět, ale Netíkovo zakončení po přesné žabičce Pecha skončilo v Tarkkiho lapačce a neujala se ani Poláškova dělovka z kruhu o další minutu později.

Sparta pak přestála několik šancí Kärpätu, jehož hráči se neprosadili dokonce z jasné pozice před prázdnou brankou, přesto nakonec inkasovala i podruhé. V nepřehledné situaci propasoval puk do brankovište Mika Niemi a jinak skvělý Pöpperle si držadlem hole nešťastně srazil puk do vlastní branky. Dvě a půl minuty před druhou pauzou pak byl ještě vyloučen Keränen, ale hosté v této části hry již skóre korigovat nedokázali a do kabin se tak v součtu obou duelů šlo za vyrovnaného stavu.

Úvod třetí části však vyšel svěřencům trenéra Jandače na výbornou. Černochovu střelu z pravého křída Tarkki ještě vyrazil, Procházka ještě dorazit nedokázal, ale dojíždějící Michal Čajkovský již propálil vše co mu stálo v cestě a převážil jazýček vah opět na stranu Sparty. Jenže Kärpät bleskově zareagoval. Nahození od modré čáry lehce tečoval Sebastian Aho na hraně zásahu vysokou holí, ale rozhodčí po dlouhé kontrole opakovaného záběru branku uznal a začínalo se opět "od nuly". Tato branka zároveň odstartovala festival neproměněných příležitostí na obou stranách a strážci branek se měli co činit.

V jedné z příležitostí vyslal Kukkonen do úniku Junttilu, ale ten bekhnedovým zakončením na Pöpperleho tentokrát nevyzrál. Deset minut před koncem se pak dostali sparťané krátce po sobě do dvou obrovských příležitostí. Nejprve nedokázal na brankovišti zasunout za již překonaným Tarkkim puk za brankovou čáru Cingel a v ještě větší šanci poté Kudrna netrefil po sparťanském přečíslení puk, když na něj po Hlinkově přiťuknutí zývala zcela opuštěná branka. Útočné manévry neutuchaly, v 54. minutě se Pöpperle perfektně roztáhl na brankové čáře při zakončení Aha. Přesto nakonec sparťanům závěr utkání zhořkl. V čase 59:11 si Mika Pyörälä vyměnil na levém křídle puk s Junttilou, přebruslil obránce Sparty a bekhendem puk zasunul do sítě. Sparťané se pak ještě pokoušeli při hře v šesti bez brankáře vykřesat naději, ale branky, která by jim vynutila prodloužení, se jim už dosáhnout nepodařilo.