LIB - SPA 2:5 - Výhru řídil čtyřbodový Tomášek

45., středa 17. 2. 2021
Liberec - Sparta LIB - SPA
Liberec: Kváča – Vitásek, Knot, Rosandić, Kolmann, Derner, T. Hanousek – Birner (A), Bulíř, Lenc – Najman, Gríger, A. Musil – J. Vlach, P. Jelínek (C), Rychlovský – D. Špaček, Šír, Průžek.
Sparta: Salák – Tomáš Dvořák, Jurčina (A), Košťálek, Polášek, Němeček, O. Němec, M. Jandus – Říčka, Pech (A), Forman – Kudrna, Tomášek, Rousek – Sobotka, Horák, Řepík (C) – Dvořáček, Sukeľ, D. Vitouch.
Branky a nahrávky: 11. Gríger (Vlach, Rosandič), 50 Lenc (Birner) - 37. Sobotka (Horák, Tomášek), 45. Košťálek (Tomášek), 51. Tomášek (Sobotka, Řepík), 55. Tomášek (Kudrna), 59. Pech. Rozhodčí: Pešina, Hejduk - Ondráček, Špůr. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: Hráno bez diváků. Střely na branku: 32:31. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:5.
Sparťané v třaskavém utkání na ledě Bílých Tygrů doháněli jednobrankové manko, ale ve druhé části vyrovnal v přesilové hře útočník Vladimír Sobotka. Po skvělé třetí třetině, kdy se náš tým prosadil celkem čtyřikrát, si odvezl velmi cenné vítězství 5:2. Čtyřmi kanadskými body se navíc blýskl forvard David Tomášek, jenž výraznou měrou nasměroval svůj celek k výhře.

V utkání na ledě libereckých Bílých Tygrů nechyběl v sestavě Pražanů obránce David Němeček spolu s Davidem Tomáškem, jenž v uplynulém týdnu reprezentovali český národní tým na Švédských hrách. První velkou šanci si připravili domácí hokejisté, ale Birnerovu snahu o dorážku si pohlídal brankář Alexander Salák. Na druhé straně kluziště musel pro změnu zakročit Kváča, jednak proti nebezpečnému výpadu Dvořáčka, jednak proti Horákově pokusu z bezprostřední blízkosti.

První přesilovou hru v tomto utkání si vyzkoušeli Tygři, ale všechny liberecké ataky na sparťanskou klec odrazil brankář Salák. Domácímu týmu se aktivita vyplatila, jelikož ve druhé početní převaze se již prosadil. Vlachovu střelu usměrnil do sítě před brankou aktivní Dávid Gríger. Liberec byl rázem na koni, nicméně další recept na brankáře Saláka nenašel. Ještě před koncem úvodní třetiny měli k dispozici svoji první přesilovku v utkání také sparťané, kteří ovšem neskórovali.

V úvodu druhé části šli naši hokejisté podruhé pykat na trestnou lavici. V liberecké početní výhodě měl dobrou šanci obránce Knot, jehož svižná rána však zaplula přesně do náruče brankáře Saláka. Sparťanský muž s maskou byl ve velké permanenci, když domácí hráči na něj posílali jeden puk za druhým. Vlachova rána z pravé strany mířila takřka do prázdné branky, ale Salák se na poslední chvíli stačil přesunout a zamezit případnému gólu.

O pár okamžiků později přibývala práce brankáři Kváčovi. Jednu z doposud největších šancí na straně Sparty v utkání měl na hokejce kapitán Řepík, jemuž naservíroval puk do dobré pozice Sobotka. První zmiňovaný ale ve velké rychlosti trefil jen beton libereckého brankáře. A když neproměnil svoji velkou možnost Sobotka, liberečtí hokejisté si oddechli. Neradovali se ale příliš dlouho, jelikož kotouč se vrátil zpět na hokejku Vladimíra Sobotky, který tentokrát mířil do černého.

Sparťané vlétli do třetí třetiny ve velkém tempu a brankář Petr Kváča se musel pořádně ohánět. Prudká rána obránce Němečka ovšem zapadla přesně do náruče libereckého gólmana. Sparťanská aktivita gradovala a po necelých pěti odehraných minutách skóroval obránce Jan Košťálek. Rozhodčí si ještě celou situaci zkontroloval u videa a po krátké poradě potvrdil gól našeho týmu.

V dalším průběhu třetí periody si oba týmy vyzkoušely hru ve čtyřech hráčích v poli, ale brankáři udrželi nerozhodný stav. V pokračující klasické přesilovce domácích hokejistů se ovšem už měnilo skóre, jelikož Radan Lenc dorazil touš z mezikruží do sparťanské branky. Pražané si však záhy vynutili faul ze strany Tygrů a početní výhodu našeho týmu zužitkoval svou ranou z kruhu David Tomášek.

Sparťané i nadále chodili do plných a výsledkem byl další rozruch před libereckým brankovištěm. V šanci dvou na jednoho se ocitl Řepík s Horákem, ale druhý jmenovaný brankáře Kváču nepřekonal. Náš tým nemusel dlouho smutnit, jelikož David Tomášek pokořil libereckého gólmana počtvrté v utkání. A nebylo to vše, pátou branku přidal Lukáš Pech, jenž dorazil kotouč za záda Kváči. Náš tým už další komplikace nepřipustil a výhrou 5:2 uspěl v Liberci za tři body poprvé po více než čtyřech letech!

Patrik Augusta (Bílí Tygři Liberec): "Odehráli jsme velice náročné utkání proti těžkému soupeři. Utkání bylo minimálně vyrovnané až do padesáté minuty. Podařilo se nám vyrovnat na 2:2, pak jsme ovšem bohužel rychle inkasovali třetí gól, což nás trochu srazilo do kolen. Po našich chybách soupeř vstřelil ještě další branky, přesto si myslím, že padesát minut to byl velmi bojovný duel."

Miloslav Hořava (HC Sparta Praha): "Byl to hodně těžký zápas, myslím si, že domácí byli v první polovině utkání lepší. Závěr se nám velice povedl, vstřelili jsme čtyři góly a jsme nesmírně rádi za tři body."