MBL - SPA 1:3 - Nováček poražen i potřetí

36., úterý 30. 12. 2008
Mladá Boleslav - Sparta MBL - SPA
Mladá Boleslav: Šindelář - Hunkes, Schnabel, Jindra, Kočí, Posmyk, Mocek - R. Vrbata, D. Vrbata, Důras - Nouza, Král, Handlovský - Padělek, Boháč, Benda - Rod, Sýkora, R. Pšurný.
Sparta: Pöpperle - Ptáček, Gulaši, Vykoukal, Jan Hanzlík, L. Procházka, Černošek, Jerofejevs - Netík, D. Výkorný, Kratěna - Ton, Langhammer, Koreis - Látal, Podlešák, Hromas - Mrňa, Hrdel, Kafka.
Branky a nahrávky: 16. Sýkora (Důras, Kočí) - 5. Langhammer (Ton), 27. Ton (Hanzlík, Langhammer), 59. Látal (Hromas, Hanzlík). Rozhodčí: Pešina – Prchal, Čížek. Vyloučení: 4:7. Využití: 1:2. Diváci: 4100.
P r a h a - Poslední zápas roku 2008 Sparta vyhrála na ledě nováčka z Mladé Boleslavi 3:1. Už v páté minutě vstřelil branku Jakub Langhammer. Do první třetiny však vyrovnal domácí Sýkora. Pražany dostal znovu do vedení Petr Ton. Minutu před koncem pojistil hostům tři body Martin Látal.

Od úvodního buly se hrál rychlý hokej a do první vážnější střelecké příležitosti se dostal ve druhé minutě domácí kapitán Král, jenž však z mezikruží zakončoval v tísni jen doprostřed brány. Na opačné straně z první vážnější šance udeřilo. Při vyloučení Kočího na konci páté minuty napřáhl od hranice levého kruhu Langhammer a Šindelář po jeho přesné trefě lovil puk ze své sítě. Vyrovnání mohl zařídit už o minutu později Benda s Padělkem, ale při závaru před sparťanskou brankou neuspěli.

Šance se střídaly na obou stranách. Před Pöpperlem ještě zahrozil například Radim Vrbata, u mladoboleslavské branky po chybě Kočího zase Kratěna, ale skóre se podruhé měnilo až na konci 16. minuty při přesilovce Bruslařského klubu. Tvdou střelu Důrase od modré dorazil do branky Sýkora, který byl v té době na ledě vůbec poprvé. Vedení mohl vrátit Spartě na konci třetiny Ptáček, ale jeho přesilovkové střele chyběla špetka přesnosti.

Do druhé třetiny vstoupili aktivněji domácí, ale velké šance ke skórování v úvodu nevyužili Handlovský a Hunkes. Poté to mezi hráči se ledě jiskřilo, přesilovku po vyloučení Davida Vrbaty si zahráli hosté a mladší z bratské dvojice Vrbatů nakonec poseděl na trestné lavici jen devět vteřin. Po střele Hanzlíka od modré tečoval Petr Ton puk za Šindelářova záda.

Iniciativu poté přebrala Sparta a dlouho byla aktivnější, avšak do vážnějších šancí se Pražané nedostávali, hrozili v podstatě jen střelami. Nebezpečné byly především pokusy Tona a Ptáčka, ale domácí gólman se nenechal zaskočit. Klid na své hokejky vrátila domácím až přesilovka ve 36. minutě, kterou si vynutil zvýšeným důrazem Nouza. Boleslavští de facto druhou třetinu dohráli v početní výhodě, protože po vypršení Jerofejevsova trestu inkasoval dvouminutový trest za svůj zkrat Pöpperle. Svěřencům Jaromíra Šindela však přesilovky k vyrovnání nepomohly.

Také úvod třetí třetiny patřil domácím, ale po sympatickém začátku byla k vidění dlouho jen hra bez jakýchkoliv šancí na obou stranách. Výjimku tvořilo v podstatě jen přečíslení Sparty 2 na 1 v 53. minutě, kdy po přihrávce Mrni pálil Netík těsně vedle. Na domácích byla cítit snaha zvrátit nepříznivý výsledek, ale Pražané svým dobrým pohybem soupeře do šancí nepouštěli. Když už dostal Benda v útočném pásmu hodně prostoru, byl pískán ofsajd. Definitivní rozhodnutí přinesl konec 59. minuty, kdy boleslavští zadáci zapomněli na Látala, který svůj únik zakončil bezchybnou kličkou do bekhendu.

Jaromír Šindel (Mladá Boleslav): "Zápas ovlivnila dlouhá přesilovka pět na tři, kterou jsme nedokázali využít. Pak se bohužel stalo, co se stalo a byli jsme vyloučeni. A byl z toho gól, který rozhodl utkání. My jsme nebyli schopni se proti dobře bránícímu soupeři, který hrál dobře na kotouči, prosadit. Už nás ani do velkých šancí nepustil. V posledních dvou třech střídáních se ale soupeř dostal do brejku a bylo jen otázka času, kdy se mu podaří dát gól."

Marian Jelínek (Sparta Praha): "Jedním z klíčových momentů zápasu byla více než minutová přesilovka domácích pět na tři, kterou nevyužili. To nás dostalo nahoru. Pak nám pomohl gól na 2:1. Do třetí třetiny jsme šli s tím, že nechceme omezit aktivitu, zatáhnout se. I když jsme věděli, že domácí se budou snažit vyrovnat. A právě z té aktivity a brejkové šance Látal přidal třetí gól. Se třemi body jsme velmi a velmi spokojeni."